2023’te Uzamsal Sese Yatırım Yapmak İçin 5 Neden

5 dakika, Okuma Süresi

Uzamsal ses artık çok fazla ilgi görüyor. Ses sanal gerçeklikte dalış için çok önemli, bu anlamda uzamsal ses için geliştirmeler devam ediyor. Genişletilmiş Gerçeklik (XR) 2022’de ilginin artmasıyla sürükleyici etkileşimlere olan talep artıyor ve bu alanı desteklemek için entegre teknoloji de talep görüyor.

Uzaktan, hibrit çalışmanın artmasından Metaverse hizmetlerine artan ilgiye kadar her şey, sürükleyici içeriğin hızla benimsenmesine yol açtı. Bununla birlikte, daha fazla şirket XR ortamını keşfettikçe, kullanıcıları XR deneyimlerine dahil etmeye yardımcı olan araçlara yönelik yeni talepleri de keşfediyor.

Gerçekten ilgi çekici bir sanal, artırılmış veya karma gerçeklik (VR/AR/MR) hizmeti, olağanüstü görsellerden daha fazlasına dayanıyor. Ses, bir mekanı anlamada veya içerikle etkileşimde de önemlidir. Bu nedenle “uzamsal ses” artık çok fazla ilgi görüyor.

XR ile ilgilenen işletmelerin uzamsal sese yatırım yapmayı düşünmeleri için bazı temel nedenler aşağıda belirtilmiştir.

1. Orijinal Gerçek Dünya Deneyimlerini Taklit Edin

Hibrit çalışma ve uzaktan etkileşim çağında şirketler ve geliştiriciler, dijital deneyimleri gerçek dünyadaki sohbetler gibi hissettirmek için giderek daha fazla çalışıyor. Görüntülü ve sesli konferans araçları, benzer çözümler, gerçek dünyadaki etkileşimleri çoğaltabilse de, hizmetler önemli düzeyde daldırma ve mevcudiyetten yoksun.

Etkileşimlerin daha gerçekçi hissettirmesi için sesin kulak tarafından nasıl işlendiğini taklit eder. Ne de olsa, insanların her gün duydukları sesler karmaşıktır. İnsanlar sesi üç boyutlu olarak dinler, seslerin konumunu ve yönünü fark eder. Örneğin fiziksel bir toplantı odasında, bir kişinin bizimle konuştuğunda sesinin nereden geldiğini hissedebiliriz.

Uzamsal ses ile, sürükleyici teknoloji sayesinde kullanıcıların gerçek uzayda oturuyormuş gibi hissetmelerini sağlamak mümkündür. Örneğin, sanal bir toplantı odasında, sesine göre kimin konuştuğunu ve sesin nereden geldiğini belirlemek, kullanıcının dikkatini yönlendirmeye yardımcı olmak için mümkün olacaktır. Bu, daha anlamlı etkileşimlere izin verebilir.

Meta Quest Pro gibi donanım çözümleri, Horizon uzaktan çalışma metaverse uygulamasını geliştirmek için kullanılıyor.

2023'te uzamsal sese yatırım yapmak i̇çin 5 neden

2. Azaltılmış Bilişsel Yük

Etkileşimleri ve XR deneyimlerini daha sürükleyici hale getirmenin yanı sıra, anlaşılırlığı artırabilir ve bir konuşmayı takip ederken gereken bilişsel yükü azaltabilir. Uzamsal bilgi olmadan, dinleyicilerin konuşmada kimin konuştuğunu belirlemek için diğer ses özelliklerine odaklanması gerekir.

Bu ipuçları genellikle oldukça etkili olsa da, bir konferans görüşmesinde veya sanal bir olayda nispeten hızlı bir şekilde takip etmemize yardımcı olsa da, ekstra bilişsel işlem gerektirirler. Alternatif olarak, uzamsal ipuçları, bir kişinin dikkat süresinden bağımsız olarak ayırt edilebilir.

Uzamsal ses ile etkileşimler daha doğal ve insani hissettirir ve takip edilmesi daha kolaydır. Bu, sanal etkinlikler ve hibrit çalışma nedeniyle dijital etkileşimlerin daha önemli hale geldiği bir çağda özellikle önemli olabilir.

3. Gelişmiş Eğitim Deneyimleri

Uzamsal ses fırsatlarına yönelik araştırma ve geliştirme, benzersiz etkileşimlerin yolunu açar. Bugünün şirketleri, toplantılardan ve web seminerlerinden sanal etkinliklere kadar sürükleyici teknolojiyi kullanabilir. Ancak doğru teknoloji, eğitim ve öğretim gereksinimleri için de güçlü bir çözüm olabilir.

Birçok eğitim senaryosunda, kullanıcıların gerçek bir ortamda durumlara nasıl yanıt vereceklerini öğrenmelerine yardımcı olmak çok önemlidir. Örneğin, şirketlerin tehditlere yanıt vermek üzere ekip üyelerini eğitmek için XR kullanabileceği bir askeri ortamda, sorun belirtilerini nasıl dinleyeceğini bilmek ve bu sesli ipuçlarının nereden geldiğini tespit etmek çok önemlidir.

Uzamsal ses, sürükleyici bir eğitim senaryosunda çevrelerini anlamalarına da yardımcı olur. Teknoloji, kursiyerlere VR veya AR görselleri gibi sadece önlerinde olanlara odaklanmak yerine etraflarında olup bitenlere dikkat etmelerini hatırlatır. Eğitim girişimlerinde mekansal ses, çalışanların içgüdüsel beceriler geliştirmesini sağlayabilir.

4. Gelişmiş Refah

“Esenlik” kavramı, iş liderleri ve müşteri hizmetleri uzmanları için giderek daha önemli hale geliyor. Artık hem çalışanlar hem de tüketiciler, markaların önemli düzeyde empati ve mükemmel deneyimler taahhüdü göstermesini bekliyor. XR manzarasındaki uzamsal ses bu konuda yardımcı olabilir.

Uzamsal sesin bilişsel faydalarının işitme kaybından muzdarip olanlara yardımcı olma ve çeşitli tüketiciler ile çalışanların etkileşimini kolaylaştırma olasılığı vardır.

İşbirliği ve benzeri iş yeri amaçları için XR’ye yatırım yapan şirketler için uzamsal ses, 2D ses sunumundaki eksik boşlukların doldurulmasına yardımcı olabilir. Doğru teknoloji, uzak iş dünyasında izolasyon hissini azaltmaya ve bilişsel stresi en aza indirmeye yardımcı olabilir. Bu, işletmelerin ekiplerine daha fazla uzman çekmesini sağlayabilir.

vr visual header 572x364 1

5. İyileştirilmiş Kullanıcı ve Müşteri Deneyimleri

Belki de en önemlisi, uzamsal ses, XR çözümlerini uygulayan tüketicilerin deneyimini önemli ölçüde iyileştirebilir.

Uzamsal ses, dijital dünyayı daha “gerçek” ve özgün kılarak dijital etkileşimleri artırır. Örneğin, bir üretim şirketinin bir iş yerinin dijital ikizi konusunda bir uzmana rehberlik etmek isteyebileceği bir ortamda, uzamsal ses, kişinin kendisini ortamdaymış gibi hissetmesine veya hassas konuşmaları izole etmesine yardımcı olabilir.

Ses teknolojisi geliştikçe, giderek artan bir şekilde, insanlar olarak uzamsal ses ipuçlarının varlığını tanıma konusunda daha usta hale geliyoruz. Müşteriler, uzamsal ses ile geliştirilmiş bir VR ortamının psikolojik deneyimi ile daha düşük seviyeli bir VR etkileşimi arasındaki farkı anlayabilir. Bu, uzamsal sesi markalar için güçlü bir farklılaştırıcı yapabilir.

Metaverse, sanal etkileşimlerin önünü açmaya devam ederken, uzamsal ses, müşteri ve çalışan yolculuğunun her aşamasında gelişmiş deneyimler sağlamak için hızla çok önemli bir araç haline gelebilir.

Spatial Audio için Sırada Ne Var?

XR’nin başarısının çok önemli bir bileşenidir. Ekranlar, dokunma ve izleme gibi diğer entegre sürükleyici bileşenler gibi, uzamsal ses de, çoğu kullanıcının dikkate almayacağı şekillerde sürükleyiciliği artırır.

Uzamsal ses, XR cihazlarının dışında da kendine yer buluyor, örneğin Apple iOS ürünleri; teknoloji, alternatif pazarlardan ve teknoloji sektörüne Ar-Ge’yi dahil eden markalardan büyük ölçüde kazanç sağlayacaktır – tıpkı RT3D motorlarının oyun pazarı trendlerinin yanı sıra uzaydan yenilikler ve yatırımlar elde etmesi gibi.

2023, XR kulaklıkları için Meta, Pico, HTC VIVE gibi donanım satıcıları ve XR donanımında liderler olarak birbirlerini tahttan indirmek için çabalayan başlangıç ​​çözümü sağlayıcıları ile hareketli bir yıl.

XR kulaklık firmaları, sınıflarında birbirlerini geride bırakmaya çalışırken, uzamsal ses gibi daha niş teknik yenilikler, rakip donanımlar için satış noktaları haline gelebilir.

Yorum yazın

TeknoVR