Serious Sam VR incelemesi

4 dakika, Okuma Süresi

Serious Sam VR incelemesi. Bir yıl önce erken erişime girmişti. O zamanlar bile, duyuru videoları ve görseller ile oyunun çok iyi olacağına, işaret ettiğini söyleyebiliriz. Croteam son 12 ay boyunca bu klasik PC shooter tabanına yeni gezegenler ve özellikler getirmeye, cilalamaya ve eklemeye devam etti. VR Shooter olarak  The Last Hope hızlı tempolu, çekici, eğlenceli ve nihayetinde sizi tekrar tekrar Sanal Gerçeklik ortamına dalış yapmanız için teşvik edebiliyor.

Serious Sam VR incelemesi – VR Shooter

Temel oyun 20 seviyeden oluşuyor: beş gezegende dört misyon görevi var. Her ne kadar çoğunlukla bir noktaya yerleştirilmiş olsanız ve ayakta yada oturmuş bir konumda oynuyorsanız da, The Last Hope oda ölçeğinde oluşturulmuş, böylece her ortamda az da olsa dolaşabiliyorsunuz. Hareketli bir platformda (dikey ve yatay) gerçekleşen bazı düzeyler bile var ve bu da deneyime biraz hareketlilik katıyor. Ne kadar iyi oynadığınıza ve hangi zorluk seviyesinde olduğunuza bağlı olarak, çift hasar, yoğun yörünge silahları ve yavaşlama zamanı gibi silah yükseltmeleri, becerileri ve power-up’ları kazanacaksınız. Aynı zamanda günlük zorluklar kadar 8 gezegenle rastgele oluşturulmuş. Sonsuz Dalga ve Arena modlarını oynayabilirsiniz, ancak çok fazla oyuncu yok bu nedenle, leaderboard’lar aynı isimleri görebilirsiniz.

Serious Sam VR: The Last Hope çılgınca geniş bir dünya’ya sahip. Oyuna ilk başladığım da bazı zorluklarla karşılaştım, ancak temel lazer silahlarına erişince biraz rahatladım. ilk bir kaç oturumda kolay mod ile oynayarak silahlarımı ve becerilerimi gelişrimeye çalıştım, sizde böyle bir başlangıç yaparak, diğer modlara geçtiğiniz de düşmanın doğduğu noktaları ve hareket şekillerini hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Serious Sam VR: The Last Hope incelemesi yaparken en çok dikkatimi çeken ven oyunun en sevdiğim yönlerinden bazıları temposu ve çizgisi. Dalgalar genelde yavaş başlıyor ve giderek hızlanıyorlar. İlk başlarda orta kısımda bu yavaş gelen dalgaları gördüğünüz de bu ne diye zelzenişte sakın bulunmayın. Çok kısa bir süre içinde her yönden gelen canavarlara yetişmek için kendinizi parçalarken bulabilirsiniz. Çok iyi oynadığınızı düşünmeye başladığınız anda karşınıza çıkacak mega boyutlu bir boss sizi tam bir hayal kırıklığına uğratabilir.

Serious Sam VR çok yoğun canavar dalgaları ile sizi zorlayacak.

Tabi ki, oyun nihayetin de bir Shooter diyebilirsiniz ancak standart olarak üzerinize gelen canavarları öldürmekle iş bitmiyor. Sürekli sağa sola ateş eden çılgın bir oyuncu olarak kendinizi görmek isteseniz de, hangi bölümler de hangi silahları kullanacağınızı, kalkanı ne zaman kullanmanız gerektiğini belirlemek. Süper silahınızı ne zaman kullanacağınızı kestirmek veya becerilerinizi doğru zaman da kullanmak ve güçlendirmek tam bir strateji gerektiriyor. Oyunu standart bir VR Shooter şeklinde oynarsanız bir kaç bölüm geçebilirsiniz, çünkü Serious Sam VR çok yoğun canavar dalgaları ile sizi zorlayacak.

Bir çok seviyede 180 derecelik bir yarım daire içinde düşmanlar size doğru gelecek. Serious Sam VR burada size doğru gelen düşman çeşitleri ile dikkat çekmeyi başarıyor. Uçarak, yuvarlanarak, seri ateş eden düşmanlar ile karşılaşacaksınız. Düşmanlar, sağa, sola, aşağı, yukarı şeklinde sürekli hareket edebiliyorlar. Bu esnada siz bu düşmanlara yetişmek için kafanızı bir sağa bir sola şeklinde çok hızlı olarak çevirirken, bir taraftan da düşmanlara ateş etmeye çalışacaksınız. İşte tam olarak burada oyunun ne kadar akıcı olduğunu görüyorsunuz.

Bir süreden sonra oyun da düşmanları görmek için çaba sarf ederken bir taraftan ateş etme ve size doğru gelen düşman ateşlerinden kaçmaya çalışırken istemsiz bir şekilde sizi dans eder gibi bir ritme sokuyor. Şahsen bir ara kendimi nefes nefese öyle bir durumda buldum. Hatta aramızda kalsın bir ara sadece ritim değil seslendirme konusunda da kendim doğaçlama olarak oyuna katkıda bulunduğumu fark ettim. Bir çoğumuz gibi Pew! Pew! diye atışlarıma ses efekti yaptım. Hiç utanmayın çünkü VR dalışınız ile oyun sizi kendi içine sarıyor.

Serious Sam VR: The Last Hope Oculus Rift ve HTC Vive‘de 39.99 dolara satışta.

Serious Sam VR: The Last Hope tabancalar, av tüfekleri, roketatar, otomatik tüfeklerden tutun lazer toplar gibi daha seri ve hızlı ateş eden bir çok silaha sahip. Bunların yanında bir kaç tanede yakın dövüş silahı bulunmakta. Motorlu testereyi ise kesinlikle etrafınız düşmanlar tarafından dolduğunda kullanmanızı öneririm. İçinizdeki canavarı çıkarın derim ama düşmanları çok yakınlaştırmayın derim, çok hızlılar canınız çok çabuk tükenebilir. Meydan savaşlarında güç kılıcını kullanmanızı öneriyorum, hem hız, hem menzil savaşını iyi bir şekilde birleştiriyor. Düşman ordusunu yere seren büyük bir enerji dalgası üretiyor, kullanırken dikkat etmelisiniz. Zorlu seviyelerde kullanmaya çalışın fazla kullanırsanız enerji azalıyor ve silah gücünü kaybediyor.

Daha önce de söylediğim gibi, zorluk seviyeleri arasındaki delta oldukça uç derece ve kolay’dan normal’e atlamanın o kadar çılgınca olmamasına karşın, Normal’den Sabit’e geçmek tam anlamı ile acı verici bir durum

Görevleri missions cooperatively olarak oynayabilirsin, ancak co-op eşleşmesi çok tutarsız, çok sayıda sunucu hatası buldum. Şu anda oynayan çok fazla kişi olmadığı için bir diğer oyuncular ile birlikte oynayabileceğin bir oyun bulmak da zor. Oyun oynarken yaşadığım hatalardan biri de, silahlarımdan birinin yanıt vermediği nadir bir ateşleme hatasıydı. Tetiğin tekrar yanıt vermeye başlamasını sağlamak için güvenlik sınırını silahla geçmem gerekti.

Serious Sam VR incelemesi, testosteron yüklü mizah ve güzel grafikleri katı bir vr dünya’ya dönüştürerek oyundan zevk almanızı fazlası ile sağlıyor. Birkaç küçük kusurları vardı ve bazı oyuncular için sürekli oynanacak bir oyun olmayabilir. Ancak oynayabileceğiniz en iyi vr shooter oyunlarından biri diyebilirim.

Yorum yazın

TeknoVR