Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklikte 2023 İçin Üç Tahmin

Metaverse hype'ı artırdı ama halkla ilişkiler sorununa neden oldu. Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik teknolojisi 2023 yılı itibari ile hangi noktada olacak XR teknolojisi yeni donanımlar ile hangi seviyede olacak? Giyilebilir teknoloji ile birlikte Metaverse'de neler değişebilir?

8 dakika, Okuma Süresi

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik 2023 yılı ile hangi noktada olacak? 2022, Genişletilmiş Gerçeklik (XR) için çalkantılı bir yıldı. Metaverse konseptinin yaygınlaşması, internetin bu gelecekteki vizyonuna açılan kapı olarak Artırılmış ve Sanal Gerçeklik (AR/VR) cihazlarına büyük ilgi uyandırdı ve iletişim kurma şeklimizde beklenen bir devrimin heyecanı arttı. Muhtemelen aynı şekilde “metaverse” yılın kelimelerinden biri oldu.

Ancak yıl ilerledikçe bir sorun ortaya çıktı. Apple’ın CEO’su Tim Cook, Bright dergisine yakın zamanda verdiği bir röportajda, “Sıradan bir insanın size metaverse’nin ne olduğunu söyleyebileceğinden gerçekten emin değilim” dedi.

Gerçek dünyanın yanı sıra sorunsuz bir şekilde var olan ve katılımcıların kimliklerini ve avatarlarını farklı birlikte çalışabilir sanal alanlar arasında almalarına izin veren açık bir 3D internet vizyonu tam olarak anlaşılamamıştır.

Bunun yerine, medya raporları giderek artan bir şekilde konsepti herhangi bir 3D açık dünya olarak sınıflandırma eğiliminde, ki bu da fikrin altını çiziyor: Roblox veya Meta’nın Horizon Worlds’ünü “Metaverse” olarak adlandırmak, Google’a “İnternet” demek gibidir.

İnternetin bu sonraki yinelemesinin gelişimi düşünüldüğünde, herhangi bir şirket hakkındaki görüşlerin ötesine bakmak ve endüstrinin hareketini bir bütün olarak değerlendirmek önemlidir. 2022, metaverse’yi doğru hale getirmeye yönelik büyük işbirliğinin ilk aşamalarını işaret etti.

Elbette, AR/VR cihazlarının kullanımları, metaverse’ye açılan ağ geçitleri olmanın çok ötesine geçer. Tim Cook, aynı röportajda, AR gözlükleri olmayan bir dünyanın yakında günümüzün akıllı telefonları olmayan dünyası kadar yabancı hissedebileceğini öne sürerek, teknoloji devinin akıllı gözlüklerinin yakında piyasaya çıkacağı yönündeki spekülasyonları körükledi. 2022’de Meta’nın oyun odaklı “Quest 2″si, satılan on milyonu aşarak tarihin en çok satan VR gözlüğü oldu.

Teknovr olarak 2016’dan beri XR pazarını takip ediyoruz ve diğerlerinin yanı sıra bu gelişmeler, 2023’ün XR için heyecan verici bir yıl olacağını gösteriyor. AR/VR’da bu yılın büyük haberlerinin gözden geçirilmesiyle, 2023 ve sonrası için üç tahmin sunuyor.

Tüketici odaklı artırılmış gerçekliğin Sona Ermesine Yönelik On Yıllık Yanlış Başlangıçlar

Google’ın Glass EE’nin 2013’te piyasaya sürülmesinden bu yana, tüketici AR cihazları genellikle yüksek maliyetlerini ve şüpheli sosyal kabul edilebilirliklerini haklı çıkaracak kadar ikna edici bir kullanım durumu sunmadan piyasaya sürüldü.

Bu, birkaç yüksek profilli flop ve gözlük üreticisinin başarının daha kolay elde edilebildiği profesyonel pazarlara geçiş yapmasına yol açtı. 2023 yılında bu geçiş dönemi sona erecek. Bunun nedeni, artan teknolojik gelişmişlik ile birlikte ürün-pazar uyumuna daha fazla dikkat edilmesinin, tüketici odaklı akıllı gözlükler için başarıyı sonunda bir olasılık haline getirmesidir.

2022’de pahalı ilk tüketici odaklı gözlüğün beklentilerin altında performans gösteren Magic Leap, iyi karşılanan ikinci cihazının piyasaya sürülmesiyle endüstriyel kullanıcılarına yönelik bir dönüşü tamamlayan en son şirket oldu. Bu ikinci gözlüğün tasarımı, en üst düzey cihazlar için bile artan sadelik ve daha hafif ağırlıklara yönelik daha geniş bir endüstri trendini temsil ediyor.

İkinci AR gözlük, görüntülerin iki odak mesafesinde yansıtılmasına izin veren, ancak ışık verimliliğine ve görüntü kalitesine zarar veren, sorunlu çok katmanlı bir kırınımlı dalga kılavuzu kurulumuna sahip. Bu, AR gözlük ünitesi için 56 g’lık bir ağırlık tasarrufuna katkıda bulundu ve bu da daha uzun süreli kullanım için konforu önemli ölçüde artıracaktır.

Bu cihazlar henüz akıllı telefonun yerini alacak uygun bir cihaz değil, bu nedenle her şeyi yapmaya çalışan karmaşık bir gözlük yapmak yerine, neden tek bir yüksek değerli uygulamayı hedefleyen nispeten basit bir şey yapmıyorsunuz?

2022’de sevkiyatına başlayan Tilt Five, bu yaklaşımın şimdiye kadarki en iyi örneği olabilir. AR masaüstü oyunlarına ve pahalı optik birleştiricilere olan ihtiyacı ortadan kaldıran, retroreflektif bir kart kullanan optik kurulumuna odaklanıyor. Bu, fiyatları düşük tutmanın yanı sıra kullanıcıların birbirlerinin gözlerini görmelerine olanak tanıyor (birçok optik birleştirici bunu zorlaştırır veya imkansız hale getirir) ve çok önemli olan sosyal yönü koruyor.

Üreticiler, bilgisayarlarla etkileşim kurarken fiziksel olarak mevcut insanlarla sosyalleşme konusundaki benzersiz yeteneklerini zorlamak istiyorlarsa, optik birleştiricilerden ön ışık sızıntısını azaltmak, gelecek nesil AR cihazları için önemli bir zorluk olacaktır. Fiyatların halk için kabul edilebilir bir düzeye indirilmesinden bahsetmiyoruz bile.

Glass’ı tüketicilerden geri çektikten sonra kurumsal AR’deki başarısını sürdüren Google, akıllı gözlük prototipinin sınırlı kamu denemelerine girmesiyle AR gözlüklerinin belki de bugüne kadarki en ilgi çekici kullanımını gösterdi. Başlık özelliği, muhtemelen Google’ın Tensor çiplerine dayanan yapay zeka güdümlü, gerçek zamanlı transkripsiyon ve konuşmanın kullanıcının gözleri önünde çevirisidir.

Mevcut hiçbir akıllı cihaz türü, sizi konuşmadan gözlerinizi ayırmaya zorlamadan veya dikkat dağıtıcı metinden konuşmaya kullanmadan bu rolü yerine getiremez. Bu, AR cihazlarının çevrenizdekilerle sosyal bağlantı kurma konusundaki benzersiz yeteneğini vurgular. Bu, yaklaşan gözlük geliştiricilerinin akılda tutmaları gereken bir şey.

Uygulamaya yönelik yaklaşımlara yeniden odaklanmanın yanı sıra, AR başlıklarında microLED ekranların ticari lansmanıyla, 2023’ün tüketici AR cihazlarının bir niş bulmaya başlayabileceği yıl olduğunu öne süren nokta. Bunlar, yüksek oranda artırılmış verimlilik ve parlaklık yeteneğine sahip. Bu yıl üretim tesislerini büyük ölçüde büyüten JadeBird Display, AR uygulamaları için microLED üretiyor.

Bugüne kadar birçok tüketici AR cihazında kullanılan OLED tabanlı ekranlara kıyasla maksimum 3 milyon nit parlaklık düzeyine sahipler. Son derece düşük piksel aralıkları ve küçük panel boyutları potansiyellerinin yanı sıra bu faktörler, AR gözlükleri için gerekli piller. Bu, daha rahat bir giyime ve sosyal kabul edilebilirliği teşvik eden güzel görünümlü tasarımlar üretme konusunda daha büyük bir şansa yol açar.

Büyümek İçin XR Cihazlarının Kurumsal Kullanımı

Meta’nın Ekim 2022’de 1500 ABD Dolar tutarındaki Quest Pro VR gözlüğü piyasaya sürmesi heyecan uyandırdı ve aynı zamanda bir o kadar da soru işareti oluşturdu. Bu kurumsal odaklı ürün, sanal gerçeklik endüstrisinde video geçişli karma gerçekliği (MR) vurgulayan büyüyen bir trendi temsil ediyor. Bu gözlüğün ön tarafındaki kameralardan alınan görüntülerin sanal nesnelerle karıştığı yer. Gözlükten geçen optik yolu daraltmak için polarizörler kullanan “Pancake” lensler, gözlüğün kompakt kalmasına yardımcı oluyor ve video geçişinde gözleriniz saplardaymış gibi hissetmenizi engelliyor.

Meta, bu gözlüğün bir dizüstü bilgisayarı her yere götürebileceğiniz çoklu monitör kurulumuna dönüştürmesini istiyor ve yetenekleri etkileyici. Cihaz etrafındaki konuşmaların hacmi, benzer uygulamaları yerine getirmeyi amaçlayan XR cihazlarına yapılan daha geniş vurguyu gizlemektedir.

Lenovo’nun ThinkReality cihazlarının, Quest Pro ile benzer bir özellik setini paylaşan yaklaşan VRX gözlüğüyle burada bir geçmişi var. Bununla birlikte, A3 AR gözlüğü aynı sorunlara farklı bir yaklaşım getiriyor. Bu kompakt gözlük, görüntüleri gerçek dünyanın üzerine bindirmek için kuş banyosu birleştirici optiği kullanır; bu, gecikme veya görüntü paraziti olmadığı, ancak daha küçük bir görüş alanının yansıtılan bilgilerle kapsanabileceği anlamına gelir.

Quest Pro kadar gelişmiş özellik sunmaz ve kullanımda bir telefona veya PC’ye bağlanması gerekiyor, ancak beşte bir oranında daha hafif. Tüketiciler için benzer bir cihazın, büyük ölçüde azaltılmış özelliklere sahip olmasına rağmen, gelecek yıl dünya çapında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Ofiste XR cihazlarına yönelik artan ilgiye rağmen (bunun en önemli örneği Accenture’ın bu yıl katılım sürecinin bir parçası olarak 60.000 Meta Quest 2 gözlüğü kullanmasıdır), donanım engelleri gözlüklerin tercih edilen iş istasyonu olmasını engelliyor. Böyle bir sorun, vergence-accommodation çatışmasıdır.

Bu, sanal gerçeklik başlığı gibi stereoskopik bir 3D ekranda sanal nesneler için algılanan mesafe ile odak uzaklığı arasındaki uyumsuzluktur. Bu, çoğu kişinin VR kullanırken yaşadığı göz yorgunluğuna ve hareket hastalığına benzer semptomlara katkıda bulunan bir faktördür; bu, bir seferde saatlerce sanal gerçeklik gözlüğü kullanmak istiyorsanız çözmeniz gereken önemli noktalardan biridir.

VR gözlükler için ilgi çekici bir çözüm, ” Sanal, Artırılmış ve Karma Gerçeklik için Optik 2022-2032: Teknolojiler, Oyuncular ve Pazarlar ” bölümünde ayrıntılı olarak ele alınan geometrik faz mercekleridir.”. Bunlar, ışığın polarizasyon durumunu değiştirmeye dayalı olarak hareketli parçası olmayan değişken odak uzaklığına sahip bir lens üretmek için değiştirilebilir yarım dalga plakaları (etkin olarak büyük sıvı kristal pikseller) ile birlikte dikkatlice alt dalga boyu desenli tasarımlar kullanıyor.

Bunu, çalışmak için göz izleme teknolojisiyle birleştirin ve bu optik cihazlar, algılanan ve gerçek odak mesafelerini eşleştirerek sapma-uyum çatışmasını çözmek için kullanılabilir. Meta, bu yıl bu amaç için bir prototip lensi halka gösterdi. Sanal gerçeklik gözlüklerinde yolunu bulamayacak olsa da 2023’te, 2027’de dağıtım muhtemelen devam edecek.

Genel olarak, XR gözlüklerinin kurumsal olarak benimsenmesinin önümüzdeki yıl artmaya devam etmesi bekleniyor ve ortaya çıkan bir Sanal gerçeklik gözlük dalgası, video geçişli AR’nin bu trendin ana itici güçleri olduğunu vurguluyor. Ancak, henüz dizüstü bilgisayarınızın yerine geçmelerini beklemeyin.

Başlıca Metaverse Taşıyıcıları Arasındaki İşbirliği Artacak

Quest Pro’nun duyurusunun en dikkate değer özelliği, Meta ve Microsoft’un üretkenlik özelliklerini cihaza getirmek için yaptığı işbirliğiydi. Bir yandan, bu, Microsoft’un HoloLens AR cihaz programını yeniden değerlendirdiğini düşündüren, bu yıl (HoloLens baş mühendisi Alex Kipman gibi önemli personelin kaybı dahil) arasında başka bir veri noktası oluşturuyor. Öte yandan, birlikte çalışabilir bir metaverse yaratmanın gerçek “birleş ya da öl” probleminden bahsediyor ve büyük paydaşlar arasında artan bir işbirliği eğilimini öne süren örnek.

2022, uluslararası standart ajanslarına açık bir metaverse’yi desteklemek için standartlar geliştirme konusunda tavsiyelerde bulunmayı amaçlayan Metaverse Standartlar Forumu’nun oluşumuna işaret etti. Üyeleri, XR endüstrisinin yanı sıra büyük internet, telekom ve profesyonel hizmet firmalarının kim olduğunu okur. 2023, bu yeni oluşan alanı şekillendirmede grubun vardığı sonuçların ilk kez uygulandığını neredeyse kesin olarak görecek.

Apple, Forum’un üye listesinde kayda değer bir eksiklik olsa da, ByteDance’in görünmemesi muhtemelen daha ilginç. Büyük sosyal medya yıkıcısı TikTok’un arkasındaki güç, Ağustos 2021’de VR gözlük üreticisi Pico’yu satın aldı ve 2022’nin sonlarında Pico 4 sanal gerçeklik gözlüğü ile Avrupalı ​​tüketicileri hedefledi. Bu, yakında piyasaya sürülecek olan Quest Pro ile doğrudan rekabet edecek şekilde tasarlanmış gibi görünen kurumsal odaklı bir gözlük.

ABD pazarında henüz piyasaya sürülmemiş olsa da, metaverse çıkarlarına sahip birkaç şirketin satın alınması da dahil olmak üzere diğerlerinin yanı sıra bu hareket, bu internet devinin 2023’te XR alanında izlenecek biri olabileceğini gösteriyor.

Genel küresel belirsizliğin etkisine ve metaverse’teki bir miktar güven kaybına rağmen, veriler XR için geleceğin parlak göründüğünü gösteriyor. Evlerde giderek daha yaygın hale gelen VR gözlükler ve akıllı telefonun yerini alacak hafif, iyi görünümlü AR gözlük seti ile tam olarak gerçekleştirilmesini engelleyen donanım süreci yavaş yavaş aşılıyor.

AR/VR donanım ve optiklerinin arkasındaki teknoloji, oyuncular ve pazarların derinlemesine analizi için bizi takip edin. Yakın zamanda gözlükler ve aksesuarlara ek olarak ekranların, optiklerin, göz izlemenin ve haptik teknolojisinin benimsenmesini tahmin ediyoruz.

Yorum yazın

TeknoVR