Meta Sanal Gerçeklik Ebeveyn Denetimi Araçları Rehberi

Meta'nın tüm VR gözlükleri ve bunlarla çalıştıracağınız oyunlar ve uygulamalar, 13 yaş ve üzeri kişiler için tasarlanmıştır. Bazı uygulamalar daha büyük yaştaki gençler veya yetişkinler için derecelendirilebilir.

7 dakika, Okuma Süresi

Sanal gerçeklik ebeveyn denetimi araçları. Meta’nın Quest 2 sanal gerçeklik (VR) kulaklığı evinizde vazgeçilmez bir oyun ve eğlence cihazı haline geldiyse, sevinmek için yeni bir neden var: Meta, VR ebeveyn denetimi araçlarını piyasaya sürdü.

Ebeveyn denetimi araçları Meta Quest 2 (eski adıyla Oculus Quest 2) ile çalışacaktır. Daha sonraki güncellemeler Quest 1 ve Rift’i ekleyecektir. Ebeveyn denetimi araçları belirli genç hesaplarına bağlıdır.

Bu ebeveyn denetimi araçlarının kullanımı esasen genç ve ebeveynleri arasındaki bir ortaklıktır. Her iki tarafın da katılması gerekir ve her iki taraf da istediği zaman vazgeçebilir.

Meta’nın tüm VR gözlükleri ve bunlarla çalıştıracağınız oyunlar ve uygulamalar, 13 yaş ve üzeri kişiler için tasarlanmıştır. Bazı uygulamalar daha büyük yaştaki gençler veya yetişkinler için derecelendirilebilir.

Meta Quest 2 ve Quest 3 nedir?

Deneyimsiz olanlar için Meta Quest 2 ve Quest 3 bir sanal gerçeklik gözlüğüdür. Meta’nın diğer VR gözlükleri gibi, gözlerinizi tamamen kaplayarak sizi üç boyutlu bir “sanal dünyaya” kaptırır; bu son derece sürükleyici olabilir, ancak bir güvenlik özelliği olarak etrafınızdaki nesneleri ilk taktığınızda görebilirsiniz ( veya hızlı ayarlar menüsünden Pass Through Home’u seçerek).

Evinizde bir odada olsanız bile, teknoloji sizi sanki uzayda süzülüyormuşsunuz, hız trenine biniyormuşsunuz ya da tenis oynuyormuşsunuz gibi hissettirebilir. Bu seviyedeki bir daldırma deneyiminizi büyük ölçüde geliştirebilir. 

Meta Quest 2’nin nasıl çalıştığını anlamanın en iyi yolu onu denemektir. Bağlanabilirsiniz ya da bağlanmayabilirsiniz, ancak bunun nasıl çalıştığını ve neden birçok insan için bu kadar ilgi çekici olduğunu bileceksiniz. Yeni olan her şey gibi alışmak biraz zaman alır, o yüzden biraz zaman verin.

Sanal Gerçeklik Ebeveyn Denetimi Araçları

Ebeveyn denetimi araçlarından yararlanmak için gençler, kendi hesaplarından ebeveynlerinin veya velilerinin Oculus mobil uygulamasındaki hesabına bir bağlantı oluşturarak işe başlarlar. Bağlantı kurulduktan sonra ebeveynler şunları yapabilecektir:

  • Gençlerin sahip olduğu tüm uygulamaları görüntüleyin
  • Belirli uygulamaların indirilmesini, satın alınmasını veya kullanılmasını engelleyin veya onaylayın
  • Gençlerin Meta Quest Arkadaşları listesini görüntüleyin
  • Gençlerin Quest kulaklığı aracılığıyla bilgisayardaki içeriğe erişmesini önleyin
  • VR’da geçirilen süreyi görüntüleyin
  • İndirilen/satın alınan/gençlere hediye edilen tüm uygulamalara ilişkin bildirimler alın

Gençler istedikleri zaman kendi hesaplarıyla ebeveynlerinin hesabı arasındaki bağlantıyı kesebilirler (ebeveyn veya veliye gözetim ilişkisinin sona erdirildiği bildirilecektir). Varsayılan olarak ve ebeveyn denetimi araçlarının mevcut olup olmadığına bakılmaksızın gençler, ebeveyn denetimi araçlarının mevcut olup olmadığına bakılmaksızın, Uluslararası Yaş Derecelendirme Koalisyonu (IARC) derecelendirmelerine göre yaşlarına uygun olmadığı düşünülen içeriği satın alamayacak veya indiremeyecektir. .

Ebeveyn denetimi araçları ve bunların neden kullanılması gerektiği hakkında bazı önemli detaylar

Hemen hemen tüm ebeveynler, çocuklarımızı güvende tutmanın ve aynı zamanda onları kendi dünyalarını keşfetmeye, büyümeye, gelişmeye ve kendi öz kontrol duygularını geliştirmeye teşvik etmenin bizim sorumluluğumuz olduğu konusunda hemfikirdir. Ve hem fiziksel hem de sanal dünyalarda gezinmeyi öğrendikleri için bu hemen hemen her ortamda geçerlidir. Sanal gerçeklik deneyimi hem fiziksel hem de iki boyutlu çevrimiçi dünyalardan farklı olsa da ebeveynliğin ilkeleri aynıdır. Çocuğunuzu cesaretlendirmek ve güçlendirmek istiyorsunuz, ancak aynı zamanda onların etkinliklerine dair bir miktar görünürlük de istiyorsunuz, böylece onların güvende kalmasına ve mahremiyetlerini ve güvenliklerini korumalarına yardımcı olabilirsiniz.

Meta’nın VR ebeveyn denetimi araçları, genç çocuğunuza bu yeni teknolojinin sunduğu geniş sanal dünyaları keşfetmesinde rehberlik etmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Amaç, gencin teknolojiyi kullanımını “kontrol etmek” veya yaptıkları her şey hakkında tam bir rapor almak değil; ebeveynlere, gençlerin kullandığı uygulamalara ve VR’de geçirdikleri süreye dair bir pencere sağlayarak bir denge kurmaktır. Ve tıpkı çocuklarınızın fiziksel dünyada arkadaşlarıyla dışarı çıktığı zamanlarda olduğu gibi, Meta’nın ebeveyn denetimi araçları, onların konuşmalarına kulak misafiri olmadan arkadaşlarının kim olduğunu bilmenizi sağlayacaktır.

Çocuğunuzla VR kullanımları hakkında iletişim kurma

Meta’nınki gibi Sanal Gerçeklik kulaklıkları nispeten yenidir ve birçok ebeveyn bunlara aşina olmayabilir. Başlangıçta VR’yi “anlamasanız” bile, açık fikirli olun ve bu bilgi eksikliğini genç çocuğunuza VR hakkında nelerden hoşlandıklarını, onu nasıl kullandıklarını ve en sevdikleri uygulamaları sormak için bir fırsat olarak kullanın. Bu gelişen teknolojiyi anlamanıza yardımcı olma konusunda onlara heyecanlarını paylaşma ve “öğretmen” olma fırsatını verin.

Çocuğunuzla VR hakkında konuşmanın yanı sıra denemenizi de öneririz. Ayrıca VR videosunu kulaklıktan akıllı TV’ye, telefona veya tablete Oculus uygulamasıyla yayınlayarak birlikte izleyebilirsiniz. Ancak en iyi yöntem, kulaklığı kendinize takıp heyecanın neyle ilgili olduğunu görmektir.

Çocuğunuzla ebeveyn denetimi araçları hakkında konuşmak

ConnectSafely olarak Meta’nın VR ebeveyn denetimi araçlarıyla ilgili beğendiğimiz şeylerden biri, gençlerin süreci başlatmasını sağlayacak şekilde tasarlanmış olmalarıdır; bu da onları diğer platformlarda bulunan bazı ebeveyn “kontrol” araçlarından farklı kılmaktadır. Ancak gencin süreci başlatmasını sağlamak ebeveynlerin biraz teşvik etmesini gerektirebilir.

Bazı durumlarda, özellikle de ergenlik çağındaki gençler için, ebeveynler, kulaklığı kullanmanın bir koşulu olarak gencin denetime katılmasını zorunlu kılmaya karar verebilir. Diğer durumlarda, ebeveyn ile genç arasında ilk konuşmanın yapılması gerekebilir; ebeveynler, gençlerin kulaklık kullanımı konusunda bir miktar görünürlüğe sahip olmanın kendileri için neden önemli olduğunu ve gençlerini sanal dünyayı keşfetme konusunda güçlendirme arzularını açıklarlar. onları güvende tutmaya yardımcı olurken aynı zamanda gerçeklik.

Çocuklarımıza güvende olmayı nasıl öğretiriz?

Hem ebeveynlerin hem de gençlerin, ailelerin Meta’daki gibi ebeveyn denetimi araçlarını nasıl kullandıklarının zaman içinde gelişebileceğini anlamaları gerekir. 13 yaşındaki çocuğunuz için uygun olan şey, 15 veya 16 yaşına geldiğinde o kadar da gerekli olmayabilir. Gençler olgunlaştıkça, kendi güvenliklerini ve mahremiyetlerini sağlamalarına yardımcı olmak amacıyla ebeveynlerin onlara daha fazla özerklik vermesi yaygındır. ve her ortamda güvenlik. Nasıl ki çocuklar siz farkına bile varmadan gençlere dönüşüyorsa, gençler de yetişkinlere dönüşüyor ve ebeveynler olarak amacımız, onları hayatları boyunca iyi kararlar alma becerileriyle güçlendirmek olmalı. Şu anda bir VR başlık kullanımından bahsediyoruz, ancak zaman yönetimi, öz kontrol ve kiminle takıldıkları, akran baskısına nasıl tepki verdikleri hakkında sağlam kararlar verme becerileri de aynı.

Rol model olarak ebeveynler

Bazı gençler bunu kabul etmese de ebeveynlerin, gençlerin tutum ve davranışlarını şekillendirmede önemli bir rolü vardır. UC Berkeley Greater Good Bilim Merkezi tarafından yayınlanan bir makalede sinir bilimci Ron Dahl şu yorumu yaptı: “İnsanlar ergenler için her şeyin akranlar ve akran grupları ile ilgili olduğunu düşünüyor; ama sadece bu değil. Yetişkinler tarafından da takdir edilmeyi önemsiyorlar ve buna değer veriyorlar; şefkatli öğretmenler, antrenörler ve ebeveynler.

Ve elbette bu sadece çocuklarımıza anlattıklarımızla sınırlı değil. Bizi rol model olarak bu şekilde gözlemliyorlar. Genç çocuğunuzun VR başlığını kullanmasına zaman sınırlaması koymak uygundur, ancak aynı zamanda bu davranışı kendi zamanınızı ve cihazlarınızı nasıl yöneteceğiniz konusunda da modellemeniz gerekir. Akşam yemeği sırasında telefonunuzu kullandığınızı veya bilgisayarınızda (hatta iş için bile) aşırı zaman geçirdiğinizi, televizyon izlediğinizi veya telefonunuzu kullandığınızı görürlerse, onlara telefonunuzla söylediğinizden çok daha güçlü bir mesaj alıyor olabilirler. 

Ebeveyn denetimi araçlarının sınırları

Ebeveyn yönetimi ve denetimi araçları gençlerin teknolojiyi daha güvenli bir şekilde kullanmalarına yardımcı olsa da onların da sınırları var. Meta’nın araçları isteğe bağlıdır—gençleri bunları kullanmaya zorlamak için tasarlanmamıştır. Ancak ebeveynlerin dayattığı araçların bile sınırlamaları vardır. Gençler genellikle bunları aşmanın yollarını bulabilirler ve tek bir cihaz veya uygulama üzerinde çalışsalar bile, gençlerin kullandığı bu kontrollere sahip olmayan cihazlar veya uygulamalar her zaman olacaktır; bu nedenle gençlere kendilerini korumayı öğretmek çok önemlidir. — ömür boyu sürecek bir beceri. Ve bu sadece belirli içeriğin veya belirli davranış türlerinin engellenmesiyle ilgili değildir. Ebeveyn denetimi araçları olmasa bile gençlerin yaptıkları her şeyde iyi kararlar almayı öğrenmelerine yardımcı olmakla ilgilidir. Hangi araçları kullanırsanız kullanın, en önemli filtre cihazda çalışan filtre değil, gencin kulakları arasındaki filtredir.

Ebeveyn denetimi araçları faydalı olabilir ancak çocuklarınız ve gençlerinizle düzenli konuşmalar yapmak da dahil olmak üzere ebeveyn katılımının yerini alamaz. Uzun ve resmi olmaları gerekmez; sadece arabada veya akşam yemeğinde yapacağınız konuşmalar yeterlidir. Ve bunların gerçekten konuşma olduğundan emin olun; ders veya sorgulama değil.

Çocuğunuza kullandıkları uygulama ve hizmetleri ve bunları neden sevdiklerini sorarak başlayabilir ve bu uygulamalarda güvenliklerini, gizliliklerini ve güvenliklerini nasıl koruduklarına geçebilirsiniz. Eğer doğru geliyorsa, onlara internette başkalarının onlara nasıl davrandığını, onların da başkalarına nasıl davrandıklarını ve kendilerine kötü davranan veya onları rahatsız eden kişilerden nasıl kaçındıklarını sorabilirsiniz.

Bu sadece genç çocuğunuzun teknoloji kullanımıyla ilgili değil, aynı zamanda şimdi ve olgunlaştıkça kendi davranışlarını nasıl öğrendikleriyle de ilgilidir. Meta’nın VR gözlükleri sanal gerçeklikle ilgili olabilir; ancak riski yönetmeyi, insanlara iyi davranmayı ve kendinizi korumayı öğrenmek gerçek kelime becerileridir.

Yorum yazın

TeknoVR