Meta Quest 3 Çıkış Tarihini Açıklandı

Merakla beklenen Karma Gerçeklik gözlüğü Quest 3 çıkış tarihi ve satış fiyatı resmi olarak açıklandı. Quest 3 10 Kasım tarihinde Türkiye'de ve tüm Dünya'da satışa çıkacak

3 dakika, Okuma Süresi

Connect 2023 etkinliğinde Meta, uzun zamandır beklenen MR gözlüğü Meta Quest 3 çıkış tarihi bilgilerini açıkladı.

Meta Quest 3 Çıkış Tarihi ve Fiyatı Açıklandı

Meta, cihazı 10 Ekim’de piyasaya sürecek ve ön siparişler şu anda açık. Meta ayrıca cihazın satış fiyatı olarak Quest 3 128GB modelinin fiyatı 499,9 dolar ve 512GB modelinin fiyatı 649,99 dolar şeklinde.

Ayrıca etkinlik sırasında Meta, açılış konuşmaları ve konuşmacı oturumları aracılığıyla Ray-Ban Stories, Spark ve Horizon Worlds gibi sürükleyici ürün portföyünün diğer unsurlarına ilişkin ayrıntıları da açıkladı.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, etkinliğin açılış konuşmasında Meta Quest 3’ün temel ayrıntılarına yer verdi.

Meta’nın Menlo Park Genel Merkezi’nden konuşan CEO şunları açıkladı:

İlk yaygın karma gerçeklik gözlüğü olan Quest 3’ü tanıtmaktan büyük gurur duyuyoruz. Quest 3 şimdiye kadar sunduğumuz en güçlü karma gerçeklik gözlüğüdür ve fiziksel, dijital sözcükleri bir araya getirmenize olanak tanır.

Meta CTO’su Andrew “Boz” Bosworth ayrıca şunları söyledi:

Kablo yok, pil takımı yok, takılacak konsol yok. Ayrıca ekranda ve optik donanımda da büyük iyileştirmeler yaptık. Bu yeni bir görüntüleme sistemi ve geçen yıl Quest Pro’da piyasaya sürdüğümüz pancake lensinin yeni nesli. Sonuç, çözünürlükte neredeyse yüzde 30’luk bir artıştır. Bu yassı lensler aynı zamanda Quest 3’ü inceltebilmemizin sebeplerinden biri. İnce profili ve daha eşit ağırlık dağılımı sayesinde kullanımı çok daha rahat.

Quest 3, kullanıcıların sürükleyici uygulamalarla etkileşimde bulunmak için el izleme girişlerinden yararlanmasına olanak tanıyan bağımsız bir MR gözlüğüdür; cihaz ayrıca geleneksel giriş yöntemleri için denetleyicilerle birlikte gelir. Ancak Quest 3 cihazı göz takibini desteklemiyor.

Quest 3 teknik özellikleri

4K çözünürlük “Sonsuz Ekran” (göz başına 2064×2208 piksel)
Snapdragon XR2 Gen2 yonga seti
Uzamsal ses
18 PPD’li iki RGB kamera
8 GB DRAM
515 gram ağırlık
90 Hz, 120 Hz (deneysel) yenileme hızı
110 derece yatay ve 96 derece dikey
58 mm-71 mm IPD lens ayarı
TruTouch değişken dokunmatiği
Meta Quest Link kablosu ve Air Link desteği
“Ortalama kullanım saatine” göre 2,2 pil ömrü
Wi-Fi 6E desteği

Firma, cihazın tam renkli geçiş özelliğinin stereoskopik derinlik algısını güçlendirerek MR deneyimi sırasında sürüklenmeyi artırdığını belirtiyor. Meta ayrıca Quest 3’ün geliştirilmiş uzaysal ses sisteminin Quest 2’den yüzde 40 daha yüksek olduğunu iddia ediyor.

Apple ve Meta Karşı karşıya mı gelecek?

Cihaz tüketici pazarını hedefliyor. Özellikle firma, oyun platformunun bulut tabanlı içerik kitaplığını Quest 3’e getirmek için Xbox ile ortaklık kurarak kullanıcıların büyük ölçekli sanal ekranlarda oyun oynamasına olanak tanıyor.

Ancak Meta, Quest 2 ve Pro’nun yanı sıra Quest’i de ” Meta for Bussiness ” platformunun bir parçası olarak pazarlıyor ve cihazın iş yeri hususları ve uygulamalarıyla birlikte geleceğini belirtiyor.

Kapanışta ve belki de Apple’ın Vision Pro’sunu ve yüksek fiyat noktasını hedef alan Zuckerberg şunları söyledi:

Ancak geleceği inşa etmek için sadece bunu mümkün kılmak yeterli değil. Bunu herkes için uygun fiyatlı ve erişilebilir olacak şekilde yapmalıyız. Bu nedenle inovasyonumuzu yalnızca çığır açan yeniliklere değil, aynı zamanda bu şeylerin herkes için erişilebilir olmasını sağlamaya da odaklıyoruz çünkü bu bizim için en son teknolojiyi geliştirmek kadar önemli.

Bununla birlikte, Andrew “Boz” Bosworth Temmuz ayında şunları söyledi : “İster Pico olsun, ister Apple Vision Pro olsun, büyük bir rakip ortaya çıktığında Meta gibi bir rakibin şunu sorması gerekir: “Neyi farklı yaptılar ve neden?” ? Neyi kaçırdık? Biz mi yanlış anladık, yoksa onlar mı anladılar? Bu yüzden ondan öğrenmeye çalışın.

Firma pazardaki rakiplerden ve önceki Quest ürünlerinden bir şeyler öğreniyor gibi görünüyor. Özellikle Meta Quest Pro, kurumsal öncelikli bir yaklaşım benimsedi ancak düşük benimseme oranlarıyla karşılaştı ve Meta, Quest 3’ü dağıtırken muhtemelen benzer engellerin üstesinden gelmeye çalışacak.

Şirket, Quest 3 ile başarısının çoğunun yattığı eğlence sektöründe sağlam bir yer edinmeyi ve bu nedenle risk oluşturabilecek pazarlardan kaçınmayı hedefliyor.

Apple Vision Pro, işyeri kullanıcı tabanını talep etmeye derinlemesine odaklanmış görünüyor. Bu arada Meta tüketici ve eğlence pazarlarına odaklanıyor. Ancak iki hedef kitle arasında örtüşmeler mevcut.

Yorum yazın

TeknoVR