Quest 3 Denetleyicisi Touch Plus ile Büyük Bir Değişiklik Getiriyor

Quest 3 özellikleri arasında, şirketin izleme halkası olmayan denetleyicilerle birlikte gönderilen ilk 6DOF tüketici gözlüğü olacak; şirket yeni kontrolörlere 'Touch Plus' adını veriyor.

3 dakika, Okuma Süresi

Quest 3 Denetleyicisi Touch Plus diğer denetleyicilerinden çok farklı. Meta Quest 3, orijinal Rift’ten bu yana şirketin 6DOF tüketici VR kontrol cihazlarının bir parçası olan izleme halkasını ortadan kaldıran yeni ‘Touch Plus’ kontrol cihazlarını da beraberinde getiriyor. Ancak tek değişiklik bu değil, yeni bir çok değişiklik var.

Quest 3 Denetleyicisi Touch Plus

Şirketin yıllar içinde piyasaya sürdüğü tüm farklı 6DOF VR kontrol cihazları.

Rift CV1 denetleyicisi: Touch v1
Rift S kontrol cihazı: Touch v2
Quest 1 denetleyicisi: Touch v2
Quest 2 denetleyicisi: Touch v3
Quest Pro denetleyicisi: Touch Pro
Quest 3 denetleyicisi: Touch Plus

Meta’nın 6DOF tüketici VR denetleyicileri, tasarımlarının bir parçası olarak her zaman bir ‘izleme halkasına’ sahipti. Halka, kameraların algılayabileceği bir dizi kızılötesi LED’i barındırıyor ve bu da sisteme kontrol cihazlarını 3 boyutlu alanda izleme olanağı sağlıyor.

quest 3 denetleyicisi touch plus ile büyük bir değişiklik getiriyor

Quest 3 özellikleri arasında, şirketin izleme halkası olmayan denetleyicilerle birlikte gönderilen ilk 6DOF tüketici gözlüğü olacak; şirket yeni kontrolörlere ‘Touch Plus’ adını veriyor.

Takip Kapsamı

Meta Connect 2023’teki bir oturumda şirket, IR LED’leri izleme halkasından denetleyicinin ön plakasına taşıdığını ve aynı zamanda tutma yerinin altına tek bir IR LED eklediğini açıkladı. Bu, sistemin izleme için daha az tutarlı görünür işaretlere sahip olduğu anlamına gelir, ancak Meta, geliştirilmiş izleme algoritmalarının, Quest 2’nin denetleyicilerinin yanı sıra Touch Plus’ı izleme zorluğuna da dayanabileceğine inanıyor.

Touch Plus’ın şirketin Touch Pro kontrol cihazlarından farklı olduğunu ve bunların da bir izleme halkası olmadığını, bunun yerine uzayda kendi konumlarını izlemek için yerleşik kameraları kullandığını unutmayın. Meta, Touch Pro kontrol cihazlarının tıpkı Quest 2 gibi Quest 3 ile uyumlu olduğunu doğruladı.

Meta, Quest 3’teki kamera yerleşimlerindeki değişikliğin, kontrol cihazı izleme hacminin Quest 2’dekinden oldukça farklı olacağı anlamına geldiğini açıkça belirtti.

Şirket, Quest 3’ün de hemen hemen aynı miktarda takip hacmine sahip olduğunu ancak takip hacminin şeklini stratejik olarak değiştirdiğini söyledi.

quest 3 denetleyicisi touch plus ile büyük bir değişiklik getiriyor

Özellikle, Quest 3’ün kameraları, kullanıcının başının üst kısmını neredeyse Quest 2 kadar iyi yakalayamıyor. Ancak bunun karşılığı, Quest 3’ün kullanıcının gövdesi çevresinde (özellikle arkalarında) ve omuz çevresinde daha fazla izleme kapsama alanına sahip olmasıdır:

Meta bunun değerli bir tercih olduğuna inanıyor çünkü oyuncular genellikle ellerini uzun süre başlarının üzerinde tutmazlar ve gözlük, kısa süreliğine izleme alanının dışındayken kontrol cihazlarının konumunu etkili bir şekilde tahmin edebilir.

Dokunsal

Dokunsal geri bildirime gelince, şirket “Touch Plus denetleyicisindeki dokunsal özelliklerin kesinlikle iyileştirildiğini, ancak Touch Pro seviyesine tam olarak ulaşmadığını” söyledi ve ayrıca Touch Plus’ın tek bir dokunsal motora (ses bobini modülatörü) sahip olduğunu açıkladı. Touch Pro denetleyicilerin hem tetikleyicide hem de kontrol çubuğunda ek dokunsal motorlar bulunuyor.

Şirket ayrıca geliştiricilere, her bir denetleyicideki dokunsal donanım için efektleri ayrı ayrı tasarlamak yerine, şirketin tüm denetleyicilerinde çalışan dokunsal efektleri geliştirmeyi kolaylaştırmayı amaçlayan Meta Haptics Studio aracını da hatırlattı.

Tetik Gücü

Touch Plus ayrıca bugüne kadar başka hiçbir Touch kumandanın sahip olmadığı “bir küçük sır daha” getiriyor: iki aşamalı indeks tetikleyici.

quest 3 denetleyicisi touch plus ile büyük bir değişiklik getiriyor

Meta, kullanıcı tetiği tamamen çektiğinde, herhangi bir ek kuvvetin ayrı bir değer olarak okunabileceğini, yani tetiğin tamamen basıldıktan sonra ne kadar sert sıkıldığının bir ölçüsü olarak okunabileceğini açıkladı.

Touch Pro’da Eksik Olanlar

Meta ayrıca Touch Plus’ın, Touch Pro’nun daha niş özelliklerinden bazılarını, yani başparmak takımındaki ‘sıkıştırma’ sensörünü ve alt tarafa takılabilen ve ‘çizmek’ için kullanılabilen basınca duyarlı kalem ucunu içermeyeceğini söyledi. gerçek yüzeyler için.

Yorum yazın

TeknoVR