Quest 2 Yazılım Güncelleme Nasıl Yapılır?

11 dakika, Okuma Süresi

Meta Quest 2 yazılım güncelleme nasıl yapılır? Meta belli dönemlerde sanal gerçeklik gözlüklerinin daha iyi kullanımı için yazılım güncellemesi sunuyor. Gözlüğünüz bu güncellemeyi otomatik olarak alacaktır. Quest 2 sanal gerçeklik gözlüğünüzün güncelleme alıp almadığını kontrol ederek aşağıdaki yönergeleri takip ederek, yazılım güncellemesi yapabilirsiniz.

Yeni bir yazılım sürümü olduğunda Meta Quest 2 veya Meta Quest başlığınız Wi-Fi ağına bağlı olduğu ve açık olduğu sürece otomatik olarak güncellenir. Yazılımınızın otomatik olarak güncellenmesini sağlamak için şunlara dikkat edin:

 • Başlığınızı şarj edin.
 • Başlığınızı açık tutun.
 • Meta Quest 2 veya Meta Quest’i Wi-Fi’a bağlı tutun.
 • Hareket ettirmeden ve içindeki sensörün üstünü kapatmadan, uzun bir süre başlığınızı düz bir yüzeyde bırakın

Not: Meta Quest 2 veya Meta Quest kapalıyken veya uyku modundayken otomatik olarak güncellenmez.

Yazılım güncellemelerinin mevcut olup olmadığını manuel olarak kontrol etmek için:

 • Üniversal menünüzü açmak için sağ Touch kumandanızdaki düğmesine basın.
 • Üniversal menünün sol tarafındaki saatin üzerine gelin. Hızlı Ayarlar göründüğünde bunu seçerek Hızlı Ayarlar panelini açın.
 • Sağ üst köşedeki Ayarlar’ı seçin.
 • Sistem’i ve sonra soldaki menüden Yazılım Güncellemesi’ni seçin.
 • Buradan, mevcut yazılım sürümünüzü kontrol edebilirsiniz. Yeni bir sürüm mevcutsa güncellemeyi indirmek için bir düğme görünecektir.

Meta Quest sürüm notları

quest 2 yazılım güncelleme

19 Ocak 2023

Bu özellikler ve iyileştirmeler, 19 Ocak 2023 haftasından itibaren Meta Quest Pro, Meta Quest 2 ve Meta Quest başlıklarında kullanıma sunulacaktır.

Yeni Merkez ortamlarını keşfedin

Keşfedebileceğiniz iki yeni Merkez ortamı ekliyor, ayrıca da Merkezinizde gezinmeyi kolaylaştırıyoruz. Artık Merkez ortamınızı daha derinlemesine keşfedebilir ve üniversal menü açıkken görünümünüzü döndürebilirsiniz.

Yeni Merkez ortamlarımız şunları içerir:

 • Kutup Köyü: Karla kaplı kulübeleri, bir kış sabahının ilk ışıklarının görkemini, şöminelerin titreyen ışığını ve büyüleyici kutup ışıklarını keşfedin.
 • Soyutlama: Renk patlamaları ve tuhaf şekilli damlalarla gerçekliğin sınırlarının dışına çıkın!
Aile Merkezi’nde ebeveyn gözetimi

Yeni Aile Merkezi ile Meta Quest için ebeveyn gözetimi araçlarını kurmayı ve yönetmeyi kolaylaştırıyoruz. Aile Merkezi’nde yaygın soruların cevaplarını bulabilir, hangi ebeveyn gözetimi araçlarını kullanabileceğinizi keşfedebilir ve mevcut ayarlarda değişiklik yapabilirsiniz.

Ebeveynler ayrıca gençleri Aile Merkezi’ndeki hesaplarında ebeveyn gözetimi kurmaya davet edebilir.

Sürükleyici Deneyimler İçin Rahatsız Etmeyin Modu

v49’a, etkinleştirildiğinde 3 boyutlu oyun ve uygulamaları kullanırken bildirimleri sessize alan yeni bir Rahatsız Etmeyin modu ekledik. Bu ayarı Sistem Ayarları > Bildirimler > Rahatsız Etmeyin kısmında bulabilirsiniz.

Bazı önemli bildirimlerin (örneğin parti davetleri, pil durumu) gösterilmeye devam edeceğini unutmayın.

Meta Quest mobil uygulaması için erişilebilirlik ayarları

Meta Quest mobil uygulamasına erişilebilirlik ayarlarımızı ekleyerek VR deneyiminizde erişilebilirlik ayarları için kullanım ve erişim kolaylığını artırıyoruz.

Güvenli ödeme güncellemeleri

Artık VR’da oyun satın alırken veya uygulama içi alışveriş yaparken alışverişi tamamlama işleminin 3DS (SCA) kimlik doğrulama adımını geçmek için Meta Quest mobil uygulamasını kullanabilirsiniz.

Üniversal menü güncellemeleri

Üniversal menünün görünümüne yenilik getiriyoruz. Ayrıca, uygulama geçmişinize dördüncü bir uygulama ve mevcut açık uygulamalarınızı gösteren aktif bir uygulama göstergesi ekliyoruz.

 

28 Kasım 2022

Bu özellikler ve iyileştirmeler, 28 Kasım 2022 haftasından itibaren Meta Quest Pro, Meta Quest 2 ve Meta Quest başlıklarında kullanıma sunulacaktır.

Arkaplanda Ses Oynatımı (Sadece Meta Quest Pro)
Arkaplanda en sevdiğiniz şarkıları veya pod yayınlarını dinlemenize olanak tanıyan yeni bir deneysel özellik ekliyoruz. Bu özellik hem Tarayıcıda hem de Progresif İnternet Uygulamalarında (PWA’larda) kullanılabilecektir.

 • Bu özellik aşamalı olarak kullanıma sunulacaktır.
 • Karma Gerçeklik Çekimi (Sadece Meta Quest Pro)
 • Karma gerçekliğin büyüleyici etkisini arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşın. Meta Quest Pro cihazlarda artık Gerçek Görüntüde karma gerçekliği kullanırken fotoğraf ve video çekebileceksiniz.

Bu özellik aşamalı olarak kullanıma sunulacaktır.

 • Medya Senkronizasyonu
 • VR’da çektiğiniz fotoğraf ve videoların görüntülenmesini, düzenlenmesini ve paylaşılmasını kolaylaştırıyoruz. Başlığınızdaki medyalar artık Meta Quest mobil uygulamasıyla otomatik olarak senkronize edilecek.

Kamera ayarlarına gidip Medyayı Meta Quest Mobil Uygulaması İle Senkronize Et ayarını devre dışı bırakarak bu özelliği kapatabilirsiniz.
Meta Quest mobil uygulaması güncellemeleri
Meta Quest mobil uygulamasının performansını iyileştiriyor ve yeni özellikler ekliyoruz.

Doğrudan ana ekrandan arkadaşlarınızla çok oyunculu bir oturum başlatabilir, bulabilir ve bu oturuma katılabilirsiniz.
Başlığınızın ne zaman şarj edilmesi gerektiğini daha kolay anlamanız için cihaz yönetimi ekranını yeniledik.

Paylaşılabilen Dilek Listeleri
Bu güncelleme sayesinde uygulama dilek listenizi herkese açık hale getirebilir, arkadaşlarınız ve ailenize bağlantısını gönderebilirsiniz. Dilek listenizi başlığınızdaki Mağaza sekmesinden veya Meta Quest mobil uygulamasından değiştirebilirsiniz.

Böylece arkadaşlarınız ve aileniz, dilek listenizdeki uygulamaları doğrudan size hediye edebilir.
Ayrıca Meta Quest Mağazasında herhangi bir uygulama veya oyun için kullanılabilecek Meta Quest Dijital Hediye Kartlarını da satın alabilirsiniz.
Avatarın Meta Horizon Merkez’de Görüntülenmesi ve Düzenlenmesi
Avatarınızı Merkezinizde görüntüleyebilme ve düzenleyebilme özelliği ekledik. Artık avatarınızın kol ve ellerini Merkezinizde görebilirsiniz. Henüz bir avatar oluşturmadıysanız varsayılan bir avatar görürsünüz. Ayrıca Merkeze eklediğimiz yeni ayna ile etkileşim kurarak da avatarınızı görüntüleyip düzenleyebilirsiniz. Bu özellik aşamalı olarak ve başlangıçta 4 ortamda (Çöl Terası, Uzay İstasyonu, Kış Locası, Cascadia) kullanıma sunulacaktır.

Ayrıca Üniversal Menü açıkken dahi artık Merkezinizde gezinebilirsiniz. Bir dizi olası ortak erişim noktasını görmek için kumandanızın kontrol çubuğuna ileri doğru basın, ortak erişim noktalarından birine nişan alın ve ışınlanmak için kontrol çubuğunu bırakın.

Avatar Düzenleyici’yi de güncelliyoruz. Bu özellik de aşamalı olarak kullanıma sunulacaktır.
Üniversal Menü’nün Özelleştirilmesi
Başlığınızı taktıktan sonra aksiyona geçmeniz için gereken süreyi kısaltmak istiyoruz. Artık favori oyun ve deneyimlerinize daha hızlı erişmek için kütüphanenizdeki uygulamaları Üniversal Menü’ye sabitleyebilir veya bunların sabitlemesini kaldırabilirsiniz. Üniversal Menü’ye sabitleme seçeneğini görmek için fareyi kütüphanenizdeki uygulamaların üzerine getirip simgesini seçin.

Bu özellik aşamalı olarak kullanıma sunulacaktır.
Takipçi İsteklerinin Davetlerden Kabul Edilmesi
Birisi sizi takip etmek istediğinde aldığınız bildirime bir düğme ekleyerek takipçi isteklerini kabul etmenizi kolaylaştırdık.

Çekim İçin Kumanda Kısayolu
Artık bir kumanda kısayolu kullanarak görsel ve videolar çekebilirsiniz.

 • Hızlı bir şekilde fotoğraf çekmek için simgesini basılı tutun ve sağ kumanda tetiğine basın.
 • Hızlı bir şekilde video kaydetmek için simgesini basılı tutun ve sağ kumanda tetiğine uzun basın.
 • Meta Quest Touch Pro Kumandaları
 • v47 ayrıca Meta Quest Touch Pro Kumandalarını da Quest 2 ile uyumlu hale getirecek. Bu kendinden takipli kumandalar, daha da sezgisel VR deneyimleri sağlamak için TruTouch titreşimleri ve hassas bir şekilde parmaklarla kıstırma hareketi, oyun kolu ve stylus kalem ucu gibi ince motor kontrollerine sahiptir.

Kamera Paneli
Çektiğiniz içerikleri paylaştığınız Paylaşım panelinin adı Kameri Paneli olarak değiştirildi.

 

6 Ekim 2022

Meta Quest Pro için ilave v46 güncellemeleri

Tüm Meta Quest pro birimleri v46 ile gönderilir. Aşağıdaki güncellemeye ek olarak bu güncellemede Meta Quest Pro başlığa özgü özellikler bulunur. Bu özelliklerden bazıları şunlardır:

Yüze Uyum
 • Quest Pro kullanıcılarının, başlığın yüz ve gözlerine düzgün bir şekilde oturmasını sağlayacak ilave araçları bulunur.
 • Kullanıcılar artık başlığın yüze uyumu ve lens boşluğu gibi pek çok ayarlama konusunda talimatlar almak için Ayarlar’ın Görüntüleme kısmındaki Yüze Uyum Ayarı’na gidebilir.
Meta Quest Pro İçeriği
 • Meta Quest Pro’nuz için optimize edilmiş en iyi uygulamaları öne çıkardık. Artık Mağazaya gittiğinizde, Renkli Gerçek Görüntü teknolojisi, doğal yüz ifadelerinizi taklit eden Avatarlar ve el takibi gibi pek çok özelliğe entegrasyonu olan uygulama koleksiyonları göreceksiniz.
Yenilenen Kullanıcı Arayüzü
 • Quest arayüzü, Meta Quest Pro için yeniden tasarlandı ve yenilendi. Ortam renk paleti, daha yumuşak animasyonlar ve kavisler, daha duyarlı kontroller ve okuması daha kolay yazı tipi olduğunu göreceksiniz.
 • Değişiklikler bu yılın sonunda Quest 2’de kullanıma sunulacak.

Yorum yazın

TeknoVR