Qualcomm, Yeni Uzamsal Bilgi İşlem Platformlarını Tanıttı

Qualcomm iki yeni uzamsal bilgi işlem platformu yayınladı: Snapdragon XR2 Gen 2 ve Snapdragon AR1 Gen 1.

3 dakika, Okuma Süresi

Qualcomm iki yeni uzamsal bilgi işlem platformu yayınladı. Şirket, bu platformların karma gerçeklik (MR), sanal gerçeklik (VR) cihazları ve akıllı gözlüklerin bir sonraki evrimine güç sağlayacağını söylüyor.

Aslında, Meta’nın bu hafta başında Meta Quest 3 VR gözlüğü ve Ray-Ban Meta akıllı gözlüklerini tanıtmasıyla bunu zaten kullanıyor olabilir.

Bu yeniliklerin her ikisi de Qualcomm’un Meta’nın ticarileştirmeye devam edeceği en yeni Snapdragon platformlarından yararlanıyor.

Bunu yaparken, uzamsal bilgi işlem gözlüklerinin yeni versiyonları piyasaya çıkacak ve fiziksel dünyayla bütünleşen daha yaygın metaverse deneyimlerinin önünü açacak.

Bu olasılıktan heyecan duyan Qualcomm Technologies XR Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Hugo Swart şunları söyledi:

Bu iki platformun Meta ile ticari olarak piyasaya sürülmesi, dünya çapındaki kullanıcılar için uygun fiyatlı birinci sınıf, hepsi bir arada XR cihazlarının ve akıllı gözlüklerin kilidini açmak olan ortak vizyonumuzu gerçekleştirmede ileri bir adımdır.

Snapdragon XR2 Gen 2, birinci sınıf MR ve VR teknolojisini tek çipli bir mimariye taşıyarak bunu başarıyor.

Böyle bir özellik daha ince, daha konforlu VR gözlüklerin kullanılmasına olanak tanıyacak. Bu arada harici batarya paketi zorunluluğunu da ortadan kaldırıyor.

Ayrıca Qualcomm, platformu gecikmesiz bir deneyim için, 2,5 kat daha yüksek GPU performansı ve 8 kat “daha iyi” yapay zeka sunacak şekilde tasarladığını belirtiyor.

Son olarak işletme, platformun sanal içeriği fiziksel çevreyle nasıl harmanlayabileceğini, böylece kullanıcıların MR ve VR deneyimleri arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapabileceğini vurguluyor.

Bu, dijital bilgi ve içeriği çeşitli insanlara, yerlere ve ilgi çekici yerlere bağlayabilen turizm gibi sektörlerdeki kuruluşlar için birçok yeni kullanım senaryosunu beraberinde getiriyor.

Örneğin bir müze, fiziksel nesneleri ve ortamları ek bilgilerle zenginleştirebilir, böylece konuklar kendilerini en çok ilgilendiren sergileri daha derinlemesine inceleyebilir.

Bu arada Snapdragon AR1 Gen 1 Platformu da “şık” akıllı gözlüklere yönelik ilk özel işlemci olarak ses getirebilir.

Bu işlemci, kullanıcıların doğrudan gözlüklerinden görüntü yakalamasına, paylaşmasına ve hatta canlı yayın yapmasına olanak tanıyor.

Bir diğer dikkat çekici özellik ise görsel arama, ses kalitesinin iyileştirilmesi ve hatta gerçek zamanlı çeviri gibi kişisel asistan deneyimlerine olanak tanıyan cihaz içi yapay zekadır.

İkinci özellik, Ray-Ban Meta akıllı gözlüklerin piyasaya sürülmesiyle herkesi şaşırttı.

Son olarak platform, kullanıcının görüşünü üst üste koymak ve muhtemelen yukarıda belirtilen iş kullanım durumlarını tamamlamak için video da dahil olmak üzere dijital içerik tüketimine olanak sağlayabilir.

Meta CTO’su ve Reality Labs Başkanı Andrew “Boz” Bosworth, iki yeni uzamsal hesaplama platformunun potansiyeli hakkında şunları söyledi:

Meta olarak, karma gerçeklik ve akıllı gözlüklerde geleceğin teknolojilerinin yanı sıra bir gün AR gözlük vizyonumuza güç verecek temel yenilikleri geliştirmeye odaklanıyoruz.

“Geleceğin bu bilgi işlem platformunu oluşturmak, sektör lideri bir ortağa ihtiyaç duyuyor ve Qualcomm Technologies ile uzun süredir devam eden işbirliğimiz bu noktada kritik önem taşıyor.

“Birlikte güç, performans ve yapay zeka alanında büyük atılımlar sağlayan yeni nesil teknolojileri tanımlıyoruz.”

Dahası, fiziksel ve dijital alanların birleşmesi, Meta ve diğer önde gelen XR Oyuncularının desteğiyle yürüttüğü Qualcomm için önemli bir fırsat sunuyor.

Qualcomm artık son yenilikleriyle Snapdragon’u “tercih edilen platform” olarak belirleyerek daha fazla iş çekeceğine inanıyor.

Yorum yazın

TeknoVR