Hafif PC VR Gözlüğü MeganeX, 2024 Yılı İçinde Geliyor

2 dakika, Okuma Süresi

PC VR gözlüğü MeganeX. Panasonic’in yan kuruluşu Shiftall, neredeyse bir yıl önce MeganeX’i 2023’ün başlarında piyasaya süreceğini duyurmuştu. MeganeX gelecek ince ve hafif PC VR gözlük alanında potansiyel olarak ilklerden biri olacaktı. O zamandan beri MeganeX hakkında pek bir şey duymadık, bunun ana nedenlerinden birisi şirket tarafından, Japonya’daki son kısmi lansmanın ardından üretimi yavaş yavaş arttırması oldu.

İlk olarak CES 2020’de bir prototip olarak gösterilen MeganeX, kendisini çift 2.560 × 2.560 1,3 inç mikro OLED ekranla donatılmış olarak “SteamVR için ultra yüksek çözünürlüklü, ultra hafif, 6DOF özellikli VR gözlük” olarak tanıtıyor ( Kopin’den (120Hz), Panasonic’in tescilli yassı lensi ve hem SteamVR izleme hem de içten dışa optik izleme.

 Bunların hepsi, en büyük rakibi Bigscreen Beyond (1.000 $) ile karşılaştırabileceğiniz oldukça kompakt bir PC VR gözlüğü ortaya çıkarıyor.

hafif pc vr gözlüğü meganex, 2024 yılı i̇çinde geliyor

Shiftall, Eylül ayında Japonya’da MeganeX’i sessizce piyasaya sürerken, gözlüğün Shiftall’ın kendi ülkesi dışında ne zaman piyasaya sürüleceğini göreceğimizden emin değildik.

Shiftall, son yaptığı açıklamalarda ABD’de piyasaya sürülmeden önce üretim kapasitesini artırmak için çalıştığını ancak ne zaman olacağı belli olmadığını söylüyor.

Web sitesine göre tüketici sürümü 1.699 dolardan başlayacak, Business Edition’ın ise ABD pazarı için fiyatı henüz belirlenmedi. Bu, gözlüğün vergiler dahil 1.700 dolar fiyatla Eylül ayında Japonya’da yapılan küçük lansmanını takip ediyor. Japonya’da Business Edition, modüler SteamVR izleme ünitesini içermediğinden ve yalnızca başlığın daha az hassas optik takibine dayandığından vergi hariç 1.350 dolar fiyatla satılıyor.

Bu arada Panasonic’in sahibi olduğu skunkworks, kullanıcıların klavyeyi yazmak veya bir şeyler kapmak gibi görevler için normal şekilde ellerinizi kullanmaya engel olmayacak bir konuma katlamalarına olanak tanıyan FlipVR SteamVR denetleyicisi de dahil olmak üzere birkaç başka VR ürününü piyasaya sürüyor. FlipVR, Kasım ayında ABD’de ön siparişe açıldı ve sevkiyatların Nisan 2024’te gerçekleşmesi bekleniyor.

Şirket ayrıca IMU tabanlı bir tam vücut takip cihazı olan HaritoraX Wireless’ı ve VR içinde ve dışında özel konuşmalar için sesi susturan bir Bluetooth mikrofon olan mutalk’ı da üretiyor.

 

Yorum yazın

TeknoVR