VR Veteran Studio, İnce ve Hafif PC VR Gözlüğü “Beyond”u Tanıttı

7 dakika, Okuma Süresi

Sanal gerçeklik (VR) girişimi Bigscreen, ilk büyük VR gözlüğü donanımını duyurdu: dünyanın en küçük sanal gerçeklik gözlüğü. Yüzünüzün 3D taramasına dayalı özel yapım bir uyum vaat eden ince ve hafif bir PC VR gözlüğünü tanıttı.

Yeni Gözlük, 127 gram ağırlığında ve 1 inç’in altında, farklı ve yeni bir forma sahip, pek çok rekabetçi özelliklere sahip olmasına rağmen rakip gözlüklerden altı kat daha hafif.

Bigscreen Beyond olarak adlandırılan gözlük 999 $’dan satışa sunuldu, doğrudan PC VR meraklılarını hedefleyen ilginç bir dizi özellik sunuyor: göz başına 2.560 × 2.560 çözünürlük sunan çift OLED mikro ekran, pankek optik ve 6DOF SteamVR izleme desteğine sahip.

vr veteran studio, i̇nce ve hafif pc vr gözlüğü "beyond"u tanıttı

Teknik Özellikleri

Ekran çözünürlüğü 5120 x 2560 piksel (göz başına 2560 x 2560) maks. 90 Hz’de kapalı
Görüş Alanı (FOV) 93° Yüksek Görüş Açısı x 90° Görüş Açısı
Derece Başına Piksel (PPD) 28°
Gözbebekleri Mesafesi (IPD)
56 mm-74 mm uyumlu (cihaz başına sabit IPD, 58 mm-72 mm)
Optik Tip Özel Gözleme Optikleri
6DOF Takibi SteamVR Takibi (Deniz Feneri olarak da bilinir)
Sürüm V1.0 veya V2.0 Baz İstasyonları. Dahil değil.
Kontrolörler SteamVR denetleyicileri (ör. Valve Index, HTC Vive). Dahil değil.
Tam Vücut Takibi
SteamVR izleyicileri (ör. HTC Vive Tracker, Tundra Tracker). Dahil değil.
Ses Yerleşik değil (Ses için USB C bağlantı noktası) veya isteğe bağlı Ses Kayışı
Limanlar USB-C aksesuar bağlantı noktası (USB 2.0)
Mikrofon Girişi Stereo mikrofonlar
Bilgisayar Bağlantısı DisplayPort 1.4 (video) ve çift USB 3.0 bağlantı noktası (güç, veri)
Aksesuar bağlantı noktaları USB-C (USB 2.0 hızı)
Kablo 5 metrelik özel fiber optik kablo ve Link Box
Bilgisayar Gereksinimleri
İşlemci Dört Çekirdekli Intel veya AMD
GPU
Nvidia RTX 2070 veya AMD RX 5700 XT veya daha yenisi (DisplayPort 1.4 ve DSC gereklidir)
Limanlar 1 x DisplayPort 1.4, 2 x USB 3.0 bağlantı noktası

2014 yılında kurulan Bigscreen, kullanıcıların film akışı yapmasına, video oyunları oynamasına ve bilgisayarlarda arkadaşları ve iş arkadaşlarıyla işbirliği yapmasına olanak tanıyan sosyal VR platformunu piyasaya sürdü.

Meta Quest 2 ve Pro gibi büyük platformlarda, Valve Index, HTC VIVE gibi SteamVR başlıklarında ve Windows Mixed Reality (MR) başa takılan ekranlarda çalışır.

Özel Konfor, Büyük Ekran

Sanal gerçeklik gözlük ön siparişini veren müşteriler, bir Apple iPhone Xr veya daha yenisi aracılığıyla yüzlerini 3D taramak için bir Bigscreen uygulama linki alacak. Alıcılar, akıllı telefonun TrueDepth sensörü olan 3D ağ yapısını kullanarak yüzlerini milimetrenin altında bir hassasiyetle haritalayabilir.

Uygulamanın bilgisayarla görme araçları, göz bebekleri arasındaki mesafeyi (IPD) ve yüz hatlarını da ölçebilir. Bigscreen daha sonra talebe bağlı olarak birkaç haftadan birkaç aya kadar süren yüz yastığı ve ön arayüzü geliştirecek.

Bigscreen Beyond ayrıca vücut konumlandırma ve uzamsal yönlendirme için yerleşik SteamVR izleme ile tam donanımlı olarak gelir. Bir SteamVR v1.0 veya v.2.0 baz istasyonu kullanarak, (6DoF) vücut takibi sunuyor.

Bu aynı zamanda oyuncuların çok sayıda popüler oyun seçebileceği SteamVR oyun akış platformunu da entegre çalışıyor. Kullanıcılar önce Windows PC’ler için Steam istemcisini ve SteamVR uygulamalarını indirmelidir.

Oyuncular ayrıca Valve Index ve HTC VIVE kontrol cihazlarını tam vücut izleme giyilebilir cihazlarıyla birlikte kullanabilirler.

Bigscreen, cihazı 2023’ün üçüncü çeyreğinde (3. Çeyrek) göndermeyi planlıyor. İlgilenenler, cihaz gönderilmeden önce kiti 999 $’a önceden sipariş edebilir ve gerektiğinde tam bir geri ödeme alabilir.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki alıcılar tarafından kullanılabilir. Avrupa pazarları Birleşik Krallık, İspanya, Almanya, Fransa, Hollanda, İtalya, Belçika ve diğerlerini içeriyor.

Yurtdışında, Japonya, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki müşteriler, şirketin gelecek yıl genişletmeyi planladığı cihazı satın alabilirler.

Yorum yazın

TeknoVR