Qualcomm, Microsoft ile Ortak AR Çipleri Üretecek

1 dakika, Okuma Süresi

Qualcomm’un Microsoft ile ortaklaşa sanal dünyaların inşası ve uygulanmasına adanmış AR çipleri geliştireceğini bildirdi.

Bu yılki CES konferansında Qualcomm adına konuşan Qualcomm CEO’su Cristiano Amon (Cristiano Amon) ve Microsoft, yazılımı entegre eden özel çipler geliştirmek için işbirliği yapacak. Geliştiriciler çipleri sanal dünyalar yaratmak ve kullanıcıların sanal dünyada olmalarına izin vermek için kullanabilir.

AR Çipleri

Amon, gelecekteki işbirliği ekipmanının Microsoft’un yazılım ürünü “Mesh” ile çalışacağını ve bu sayede A kullanıcısının B kullanıcısının gözlüğüne gerçekçilik yansıtmasını ve böylece birbirinden uzaktaki iki kişinin aynı odada olduklarını hissetmelerini sağlayacağını söyledi. Gelecekteki cihazlar ayrıca, fiziksel alan çizme ve çizimin üzerine dijital nesneler yerleştirme gibi temel AR işlevlerini sağlayabilen Qualcomm Snapdragon Spaces yazılımını (AR geliştirici platformu) kullanacak; ayrıca kullanıcıların dijital işlemleri yapabilmeleri için hareketleri izleyebilir.

Amon konuşmasında şunları söyledi: “Uzun yıllardır, giyilebilir AR cihazlarının büyük ölçekli uygulamalarının olasılığını tartışıyoruz.” Microsoft MR’ın kurumsal başkan yardımcısı Rubén Caballero bir açıklamada şunları söyledi: “Amacımız ilham vermek. Güven ve yeniliğe dayalı meta evrenin geleceğini yaratmak için birlikte çalışabilmek.”

Yorum yazın

TeknoVR