Oculus Quest Hata Sorun Giderme, Sık Karşılaşılan Sorunlar

7 Okuma Süresi

Oculus Quest hata ve sorunla karşılaşmanız gayet doğaldır, Sık karşılaşılan sorunlar arasında, net görüntü almama, güvenli alan ihlali, denetleyici görmemesi gibi belli kalıp hatalar olacaktır. Sanal gerçeklik, donanım ve yazılımın harika bir birleşimidir, ancak karmaşık doğası, gereği zorluklar ve sorunlar çıkabiliyor. VR’da yeniyseniz, bir şeyler ters gittiğinde sorunun ne olduğunu anlamak biraz zor olabilir. İşte Oculus Quest ve Quest 2’deki yaygın sorunlara ilişkin rehber ve temel sorun giderme, bakım ipuçları.

oculus quest hata ve sorunlar

Oculus Quest Hata, Sorun Giderme, Yaygın Sorunlar.

Sık karşılaşılan sorunlar, Genel hatalar, tutarsız performans

Herhangi bir hata, tutarsız performans veya ortaya çıkan hatalarla karşılaşıyorsanız ve nedenini bulamıyorsanız, gözlüğünüzü tamamen yeniden başlatmak genellikle işe yarayacaktır (işe yaramıyorsa büyük bir sorun var demektir :) ). Quest işletim sistemi bazı zamanlar da çok hassas olabiliyor ve çalışan program nedeni ile hatalar oluşabiliyor veya çalışan program gözlüğü kasabiliyor en yüksek performansa geri dönmek için yeniden başlatmanız gerekiyor, bu arka planda çalışan veya sorun yaratan uygulamaları kapatacaktır.

Gözlüğü güç tuşuna basarak tamamen yeniden başlattığınızdan ve Quest’i moduna geçirmediğinizden emin olun, en sık yaşanan hatalardan biride gözlüğün kapatıldığının düşünülerek uygu moduna alınması oluyor. Bunu yapmak için güç düğmesini basılı tutun ve Kapat veya Yeniden Başlat’ı seçin. Tam bir güç kesintisi temel ve tanımlanamayan sorunları giderir. Menüye erişemiyorsanız, kulaklık kapanana kadar güç düğmesini basılı tutabilir ve ardından tekrar açabilirsiniz.

İzleme ve Güvenli Alan Sorunları

quest güvenlik alanı oluşturma

Bazen, koruyucu alan sistemi veya gözlük takibi devreye girebilir ve tutarsız olabilir. Gözlüğünüzün ‘izlemeyi kaybettiği’ ile ilgili hatalar bile alabilirsiniz. İzleme için bazı olası nedenler ve genel düzeltmeler için aşağıdaki yolları izleyebilirsiniz.

Öncelikle, iyi aydınlatılmış ancak doğrudan güneş ışığı almayan kapalı bir alanda olmalısınız, doğrudan güneş ışığı alanlarda izleme hatalarını çok alabilirsiniz. Quest, doğrudan güneş ışığı veya dış ortam koşullarında çalışmak üzere tasarlanmamıştır – içerideyseniz, alanı iyi aydınlatırken doğrudan ışıktan kaçının.

İzleme kameralarını temizlemeyi deneyin. Quest’in dört harici izleme kamerasındaki lekeler ve parmak izleri sorun olabiliyor. Arada gözlüğün ön tarafında bulunan dört kamerayı mikrofiber bir bezle silin.

oculus güvenlik alanı 2

Aynalar ve direk gören canlı led ışıklar gibi küçük ışıklar da Quest’in izleme sistemini karıştırabilir ve etkileyebilir.

Dokunmatik kontrolörler, dairesel halkaları boyunca insan gözüyle görülemeyen ancak gözlüğün kontrol cihazlarını doğru bir şekilde takip etmesine izin veren küçük ışıklar yayar. Büyük aynalar, gözlüğün kamerasına gelen izleme ışıklarını engelleyebilir

Yukarıdaki işlem işe yaramazsa, henüz yapmadıysanız yeniden başlatmayı (yukarıda belirtildiği gibi) deneyin.

quest 2 bulanık görüntü

Bulanık Görüntü Sorunu

Görüntü bulanık görünüyorsa, tam olarak doğru değilse veya bakılması rahatsız ediciyse, gözlükteki IPD ayarını yapmanız gerekebilir. Gözlükteki lenslerin birbirinden uzak durduğu mesafeyi değiştirir. Herkesin gözleri arasındaki mesafe farklıdır ve IPD ayarının yapılması, lenslerin gözleriniz için en iyi mesafeye ayarlanmasına yardımcı olur.

IPD’nizi ölçebilir ve sabitleyebilirsiniz, çoğu insan deneme yanılma yöntemiyle gözleri için neyin “doğru” olduğunu bulabilir.

IPD ayarınızı yapmanız için. Quest’te, gözlüğün sol alt kısmında ayarlanabilir bir kaydırıcı bulunur.

Quest 2’de gözlük, lensleri birbirinden uzaklaştırarak veya birbirine yaklaştırarak ayarlanabilen önceden tanımlanmış 3 IPD mesafesi bulunmakta. Quest 2 lensleri, her ayar için bir tane olmak üzere, lensler arasında görünür 1, 2 veya 3 ile işaretlenmiş mevcut 3 konumdan birine gelecektir. Daha hassas ayarlar için sayılar arasındada tutabilirsiniz

IPD’yi ayarladıktan sonra görüntü hala bulanıksa veya kendinizi hala rahatsız hissediyorsanız, Quest’in doğru takıldığından emin olun.

Quest’te, kayışın en alt kısmı başınızın arkasında oldukça aşağıda oturmalı ve yüksek bir açıyla oturmamalıdır. Çoğu kişi sıkılığı yan kayışlarla ayarlarken, daha iyi oturması için üst kayışını da ayarlayabilirsiniz. Gözlüğü elleriniz ile tutarak en net görüntüyü alana kadar aşağı yukarı oynatın, en net görüntüyü aldığınızda kayışların sıkılığını ayarlayarak sabitleyebilirsiniz.

Quest’i kullanırken hala mide bulantısı veya rahatsızlık hissediyorsanız, yalnızca VR hastalığının belirtilerini yaşıyor olabilirsiniz. Mide bulantısı ve baş dönmesine neden olan Sanal Gerçeklik Hastalığı Yan Etkileri ve Çözümleri

quest 2 pil degiştirme

Denetleyici Sorunları

Quest, denetleyicilerinizden birini algılayamazsa, denetleyicinin önünde mıknatıslı oturan kapağın altında bulunan pili değiştirmeniz gerekebilir.

Aynı şekilde, bazen pil tükenmeye yaklaştıkça denetleyici izleme kalitesi düşebilir.

Sorun piller değilse ve yine de tutarsızlıklar yaşıyorsanız, özellikle harici kameraları temizleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Oculus Quest Bakımı

Doğrudan güneş ışığı Quest için birçok yönden kötüdür. Yeni başlayanlar için, gözlük dışarıdayken, özellikle güneşli günlerde düzgün çalışmayacaktır.

Bununla birlikte, doğrudan güneş ışığına maruz kalması da gözlüğün kalıcı olarak hasar görmesi riskini de beraberinde getirir. Lensleri doğrudan güneş ışığından korumalısınız, doğrudan güneş ışığı Quest lenslerine gelirse, ekranın piksellerini yakarak onarılamaz ve fark edilir hasara neden olabilir. Gözlüğünüzü asla doğrudan güneş ışığı görecek şekilde taşımayın ve gözlüğü asla doğrudan güneş ışığına maruz kalabileceği açık bir yerde koymayın.

Quest lenslerinizi tos veya buğlandığı zaman gömleğiniz veya t-shit’ünüzle hızlı bir şekilde temizlemek cazip gelebilir, ancak kesinlikle bunu yapmamanızı öneririz. Gözlerinize olan yakınlıkları ve VR’nin doğası, lenslerdeki küçük bir lekeyi veya çizik bile çok belirgin olacak ve sizi rahatsız edecektir. Lenslerinizdeki küçük bir çizik, VR’da büyük bir çizik gibi görünecektir, bu yüzden dikkatli olmalısınız.

Quest lenslerinizi temizlemenin önerilen tek yolu mikrofiber bez kullanmaktır. Normal gözlükler için kullanılan alkol bazlı kolonyalı veya ıslak mendiller bile Quest gözlük camlarında kullanılmamalıdır.

Yorum yazın

TeknoVR