Nike, Metaverse Moda Evi RTFKT’yi Satın Aldı

2 dakika, Okuma Süresi

Nike, üst düzey dijital giyim serisiyle tanınan önde gelen metaverse moda evi RTFKT Studios’u satın aldı. 2020’den beri şirket, fiziksel ve dijital dünyaları harmanlayan türünün tek örneği bir marka oluşturmak için NFT’ler, kripto, blok zincirler ve AR teknolojisi gibi çeşitli teknolojiler kullanıyor.

NFT spor ayakkabıyla başlayan serüven, o zamandan beri tam teşekküllü bir dijital giyim markasına dönüştü.

NIKE, Inc’in Başkanı ve CEO’su John Donahoe yaptığı resmi bir açıklamada, “Bu satın alma, Nike’ın dijital dönüşümünü hızlandıran, sporculara ve yaratıcılara, yaratıcılık, oyun ve kültürün kesişim noktasında hizmet vermemize olanak tanıyan başka bir adımdır” dedi. “Otantik ve bağlantılı bir markaya sahip çok yetenekli bir içerik oluşturucu ekibi ediniyoruz. Planımız, RTFKT markasına yatırım yapmak, yenilikçi ve yaratıcı topluluklarına hizmet etmek ve bunları büyütmek ve Nike’ın dijital ayak izini ve yeteneklerini genişletmek.”

RTFKT bu yılın başlarında, şirketin en çok aranan parçalarını temel alan küçük bir sınırlı sayıda dijital kıyafet serisini yayınlamak için VR avatar platformu Ready Player Me ile ortaklık kurdu.

O zamandan beri RTFKT, meta evren kütüphanesini genişletmeye devam etti. Bu yılın başlarında şirket, anime, bilimkurgu ve sokak giyiminden ilham alan dijital bir moda koleksiyonu olan Clone X NFTs’in yeni serisini piyasaya sürdü.

metaverse moda evi rtfkt,Kısa sürede Nike edinimi açıklandı, RTFKT Klon X NFTlerdeki taban fiyatları OpenSea platformunda en çok işlem gören koleksiyon oldu ve  CryptoPunks ve Fore Ape Yat Kulübü gibi mavi çip NFT koleksiyonlarını aşarak fırladı.

Son zamanlarda, RTFKT, eSports ekibi FaZeClan ile işbirliği içinde Art Basel’de sınırlı bir forma ve bir Clone X NFT mağaza içi eşantiyon için İngiltere moda perakendecisi Harvey Nichols ile ortaklık yaptı. Nike duyurusunun ilk saatinde, OpenSea’de 20 milyon doların üzerinde Clone X NFT ticareti yapıldı.

Şirketin Nike tarafından satın alınması, dijital modanın yanı sıra NFT’ler, kripto para ve sürükleyici teknolojinin ana akım olarak benimsenmesine yönelik önemli bir adım olabilir. Nike için satın alma, hakim olunacak yepyeni bir pazara erişim sağlıyor.

Yorum yazın

TeknoVR