Snow Cloud, Metaverse Platformu ve VRun Sistemini Tanıttı

Şirket Metaverse platformu "The Connected World"ü ve VR hareket hastalığını azaltabilecek görüntü teknolojisi "VRun System"ı tanıttı.

3 dakika, Okuma Süresi

Metaverse Platformu Connect World teknolojideki yenilikler ile geliyor. Merkezi Nagano’da bulunan XR içeriği ve yeni nesil VR sistemlerinin geliştirilmesiyle uğraşan bir firma olan Snow Cloud CEO’su Itok kısa süre önce Tokyo’da bir basın toplantısı düzenledi ve şirketin metaverse platformu “The Connected World”ü ve VR hareket hastalığını azaltabilecek görüntü teknolojisi “VRun System”ı tanıttı.

Metaverse Platformu, Connected World

Xueyun tarafından geliştirilen bir metaverse platformu olan Connected World, organizatör tarafından belirlenen kurallara dayanan sanal bir dünya ve bunun içinde oluşturulan birkaç sanal alan “Arazi” den oluşuyor. “Dünya” sadece Xueyun tarafından sağlanmıyor, yetkili şirket ve kuruluşlar da kendi dünyalarını geliştirebiliyor ve kullanıcılar, VR alanı “arazisinde” iletişim, oyunlar ve iş toplantıları gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirebiliyor.

İnsanlar, arazide var olan nesneler ve bunları kontrol eden komut dosyaları, Snow Cloud tarafından geliştirilen ve sağlanan bir araç olan Metaverse Engine kullanılarak oluşturulabilir.

Şu anda Xueyun, Aralık 2022’de piyasaya sürülmesi beklenen The Connected World’ü kullanarak ücretsiz bir VR MMORPG geliştiriyor. Amaçları, işletmeler, üniversiteler, hükümet ve yerel kurumlarla ortaklıklar yoluyla 2023 yılına kadar “dünya” ve “toprak” geliştirmek ve teslim etmek. Xueyun’un öngördüğü iş modeli, The Connected World’ün MMORPG’sindeki ücretli öğeleri kullanmak ve The Connected World’ün kendisini gelir elde etmek için olanak sağlamak.

VR Hastalığını Azaltan VRun Sistemi

Itok, Connected World’ün rekabet avantajının şirketin temel teknolojisi olan VRun Sisteminde yattığını söylüyor. Sınırsız hareket özgürlüğü, stressiz uzun vadeli deneyimler, yüksek kaliteli grafikler ve büyük eşzamanlı bağlantılar (“kara” başına binlerce kişi) sağlarken, tüm bunlar VR halo VR Hareket hastalığını önemli ölçüde azaltıyor.

 

metaverse platformu

 

Vection, görsel bilgilerin kullanıcıların hareket ettikleri yanılsamasını yarattığı, aslında hareket etmedikleri halde VR hareket hastalığının ana nedeni olan “görsel olarak uyarılmış bir kendi kendine hareket duygusudur”. Genel karşı önlemler, yüksek kare hızı, düşük gecikmeli görüntüler, hareket ivmesini sabit tutmak, atlama veya diğer şiddetli hareketler sırasında görüş alanını daraltmak ve anlık hızlanma/yavaşlamayı sınırlama yoluyla baş dönmesini azaltmaktır.

Ancak dezavantajları, PC’lerde ve oyun konsollarında son derece yüksek grafik performansı gerektirmeleri ve ayrıca oyun içeriğini sınırlamalarıdır.

VRun Sistemi, Vection’ı mühendislik yöntemleriyle azaltmıyor, ancak beynin Vection’ı tolere etmesine izin vermek için başka bir fizyolojik yöntemi benimsiyor (belirli teknik ayrıntılar açıklanmamıştır). Ayrıca, VRun Sistemi özel VR donanımı gerektirmiyor, mevcut VR gözlüklerle uygulanabilir. Unity gibi mevcut oyun geliştirme motorlarıyla birlikte kullanılabilir.

VRun Sistemi, kare hızı 30 kare ile sınırlı olduğunda bile rahatsızlığa neden olmaz, bu da grafik işleme gibi yoğun işlemlerin son derece etkileyici bir Metaverse oluşturmasına olanak tanır. Aynı zamanda, yan adımlar, geri adımlar, perspektifi kilitlerken eşzamanlı hareket ve çeşitli şiddetli hareketler dahil olmak üzere insan yürüme hızını aşan yüksek hızlı hareketler de gerçekleştirebilir.

Çizim gecikmesi ve hızlanması olsa bile, VR hareketi En düşük sınıra kadar – kullanıcıların VR’yi daha rahat deneyimlemelerini sağlamak Metaverse’in anahtar teknolojisi olabilir.

1654052558972%e9%85%8d%e5%9b%be03

Demo, basın toplantısında VRun System teknolojisini göstermek için kullanıldı.

Kaynak: MONOist

Yorum yazın

TeknoVR