Zuckerberg, Meta Gözlüklerinin Görsel Turing Testini Geçmesini İstiyor

Zuckerberg liderliğindeki araştırmacılar, son yarım yılda geliştirilen bir dizi prototipi detaylandırırken, amacın “Görsel Turing Testi” dedikleri şeyi sonunda geçmek olduğunu netleştirdi.

2 dakika, Okuma Süresi

Meta’nın liderleri, VR gözlüklerinin Görsel Turing Testini geçmesini ve  takan insanların “baktıkları şeyin gerçek mi yoksa sanal mı olduğunu” söyleyemeyecekleri şekilde yapmayı hedefliyor.

Meta ve Görsel Turing Testi Planı

Bu, yakın zamanda CEO Mark Zuckerberg ve şirketin en iyi araştırmacılarından bazılarına gazetecilerle bir video brifingi için katılan firmanın Baş Bilimcisi Michael Abrash’ın bir yorumu. Zuckerberg liderliğindeki araştırmacılar, son yarım yılda geliştirilen bir dizi prototipi detaylandırırken, amacın “Görsel Turing Testi” dedikleri şeyi sonunda geçmek olduğunu netleştirdi.

Test, 1950’de matematikçi ve bilgisayar bilimcisi Alan Turing tarafından, metin tabanlı bir konuşmada birinin bir insan veya makine arasında güvenilir bir şekilde ayrım yapıp yapamayacağını görmek için tasarlanan ünlü fikre bir referanstır.
Abrash, Görsel Turing Testi “bir VR başlığında görüntülenenlerin gerçek dünyadan ayırt edilip edilemeyeceğini değerlendirir” dedi. “Bu sübjektif bir test ve bu uygun çünkü burada önemli olan teknik ölçütlerden ziyade insan deneyimi. Ve bugün hiçbir VR teknolojisinin geçemeyeceği bir test.”

Meta temsilcileri, VR gözlük optiklerindeki son teknolojiyi ilerletecek çeşitli kavramları kanıtlamak için inşa edilen prototiplerin ve araştırma ekipmanlarının yanı sıra Mirror Lake adlı yeni bir ultra kompakt gözlük tasarımının ayrıntılarını verdi. Mevcut VR gözlük tasarımları, beyninizi aslında başka bir yerde olduğunuza inandırarak güçlü bir varlık hissi yaratabilir, ancak çözünürlük, sabit odak, görüş alanı, dinamik aralık ve hatta başlığın ağırlığı bile görsel gerçekliği hatırlatıyor. Bir gözlükte gördüğünüz aslında gerçek değil.

Çözünürlüğü ele almak için firma, Quest 2’nin görüş alanının kabaca yarısında “retinal çözünürlüğe” ve “daha yüksek çözünürlüğü tamamen çözecek yeni bir hibrit lens sistemine” sahip Butterscotch’u ortaya çıkardı. Yüksek dinamik aralık için şirket, şirketin ilk HDR VR gözlüğü olarak hantal Starburst prototipini (aşağıdaki resimde solda gösterilmektedir) oluşturdu.

zuckerberg, meta gözlüklerinin görsel turing testini geçmesini i̇stiyor

Mirror Lake, Meta’nın görsel testi geçmesi için “birkaç potansiyel yoldan biri” olarak tanımlandı. Firmadaki görüntüleme sistemleri araştırması direktörü Douglas Lanman, değişken odaklı optikler, holografik yassı lensler ve hatta ters geçiş gibi “ekibimizin bugüne kadar kuluçkaya yatırdığı hemen hemen her şeyi” entegre eden “gözlük benzeri VR gözlüğü” tanıttı, ancak Mirror Lake açıklanıyor. “Henüz tam olarak işlevsel bir gözlük seti yapılmamış” “sadece bir konsept” olarak.

Yorum yazın

TeknoVR