Mark Zuckerberg, Vision Pro’yu İnceledi

Meta CEO'su Mark Zuckerberg, şirketin Quest 3 karma gerçeklik kulaklığından yedi kat daha pahalı olmasına rağmen, şu anda tartışmasız en büyük rakibi olan Apple Vision Pro'yu deneme şansı buldu.

3 dakika, Okuma Süresi

Mark Zuckerberg, Apple Vision Pro gözlüğünün bir incelemesini yayınladı ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde şirketinin Quest 3 gözlüğünün daha iyi olduğu sonucuna vardı. 

Meta CEO’su, Apple’ı kapalı sistemi nedeniyle eleştirirdi. 

Instagram gönderisinde, ” Vision Pro’yu denedim. İşte Quest’in yüksek çözünürlüklü karma gerçeklik geçişiyle çekilen videoda: Zuckerberg Vision Pro hakkında konuştuğu kadar, Quest 3 hakkında konuşmaya da zaman harcadı. 

Zuckerberg, “Quest’in çoğu insan için daha iyi bir değere sahip olmasını bekliyordum çünkü gerçekten iyi ve yedi kat daha ucuz.” dedi. 

“Ancak kullandıktan sonra Quest’in daha iyi bir değere sahip olduğunu düşünmüyorum. Quest’in daha iyi bir ürün olduğunu düşünüyorum, nokta. 

“Farklı şirketler gözlükler için farklı tasarım kararları aldı; farklı güçlere sahipler ancak genel olarak Quest, insanların karma gerçekliği kullandığı şeylerin büyük çoğunluğu için daha iyi.” 

Zuckerberg’in videosu bir arkadaşı tarafından Quest 3 gözlüğü kullanılarak kaydedildi ve ikili bunu Meta’nın gözlüğünün, Vision Pro’nun piyasaya sürülmesinden bu yana övülen bazı şeyleri yapabildiğini göstermek için kullandı. 

Meta’nın patronu, Quest 3’ün Vision Pro’dan daha konforlu olduğunu açıkladı (kısmen daha hafif olması nedeniyle) ve Vision Pro gözlüğü harici bataryaya bağlayan kabloya atıfta bulunarak “kablosuz” olma avantajından yararlandığını söyledi. 

Zuckerberg, Quest’in görüş alanının daha geniş ve ekranın daha parlak olduğunu söyleyerek, Quest’in “daha net” görünümüne kıyasla Vision Pro’yu kullanırken “hareket ettikçe hareket bulanıklığına” dikkat çekti. 

Vision Pro’nun daha yüksek çözünürlüğe sahip olduğunu kabul etti ancak Apple’ı, bazı özelliklerini dahil etmek için kalite, konfor ve ergonomiden “mübadele” yaptığı için eleştirdi.

Zuckerberg, görünüşe göre Vision Pro’nun göz takibinin Quest 3’ten daha üstün olduğunu doğruladı.

“Apple’ın göz takibi gerçekten çok güzel” diye itiraf etti.

Apple’ın gözlüğünde kullanılan sensörlerin, Meta’nın daha pahalı olan Quest Pro gözlüğünde kullanılanlarla aynı olduğunu, ancak Quest 3’te yer almadığını söyledi. 

Onları gelecekte geri getireceğiz” diye ekledi.  

Quest 3’te el takibinin daha doğru olduğu düşünülüyor.  Zuckerberg kısa incelemesini oldukça felsefi bir yaklaşımla tamamladı ve bilişimde açık ve kapalı sistemlerin karşıt yaklaşımlarını yansıttı. Apple’ın kapalı modelle mobil çağını kazandığını, Microsoft’un ise açık modelle PC çağını kazandığını söyledi. 

“Bundan sonraki dönemde Meta açık model olacak ve ben gerçekten açık modelin tekrar galip geldiğinden emin olmak istiyorum” dedi.

Yorum yazın

TeknoVR