İşletmeler Kurumsal Sanal Gerçeklik İçin Nasıl Hazırlanabilir?

İşletmeleri sürükleyici bir dijital dönüşüme hazırlamak için bazı yararlı ipuçları

3 dakika, Okuma Süresi

Sanal gerçeklik teknolojisi gelişirken işletmeler kurumsal sanal gerçeklik için kendilerini nasıl hazırlayabilirler? Sanal gerçeklik (VR) artık tüketici pazarını çok fazla desteklemiyor. Şu an kurumsal VR, işletmelere işbirliği, yaratıcılık, üretkenlik, güvenlik ve müşteri hizmetleri için daha büyük avantajlar sunuyor.

Birçok işletme, sanal çözümleri entegre etmenin değerinin ve potansiyelinin farkına varıyor. Hükümetler bile turizm, güvenlik ve seyahat fırsatlarını sergilemek için sürükleyici platformlara yöneliyor .

VR endüstrisi, 2019’da yüzde 92 ve 2020’de yüzde 70 artış gösteren sürükleyici sanal gerçeklik gözlüğü sevkiyatlarıyla muazzam bir hızla büyüdü.

IDC verilerine göre, VR gözlük sevkiyatlarının yıllık %42,88 artması ve artırılmış gerçekliğin (AR) 2023’te yıllık %94,1 ile zirve yapması bekleniyor.

Teknoloji camiasıyla devam eden endişeler nedeniyle, piyasalar aşağı yönlü bir görünümle daraldı. Etkilenen şirketler arasında Meta Platformlar, Amazon ve küresel kripto para birimi topluluğu yer alıyor.

XR’de iyimserlik

Buna rağmen bu büyük teknoloji, yeni çözümlere ve kullanım örneklerine öncülük etmeye devam ediyor. Meta Platformları ayrıca Meta Quest Pro cihazıyla profesyonellere yöneldi. Tam renkli geçiş, Qualcomm Snapdragon XR2+ yonga seti ve çalışanlar için üretkenlik ve güvenlik araçları içeriyor.

Geçen yıl 60.000 adet Meta Quest 2 gözlük siparişi veren Accenture, şimdi de birçok işletme için müşteri yolculuğu planı başlattı. Şirketin planları, Meta Quest Pro ile daha fazla yeniliğe yol açabilir.

Dublin merkezli BT danışmanlığı, işletmeler için dijital dönüşümleri kolaylaştırmak için bir Metaverse Continuum Group’un ana hatlarını çizdi. Bunlar, diğerlerinin yanı sıra sürdürülebilir kalkınma hedeflerini (SDG’ler), verimliliği ve beceri kazandırmayı iyileştirmek için Web3, blockchain ve XR cihazlarını içeriyor.

Lenovo, ByteDance’den Pico Interactive, HTC VIVE, Varjo ve Microsoft gibi çok uluslu XR firmaları, sürükleyici dönüşümler için sorumluluğu üstleniyor. Epic Games, Unity, Autodesk, Adobe, NVIDIA ve diğerleri gibi ek işletmeler, bu hedeflere ulaşmak için Metaverse’e yöneldi.

Kurumsal Sanal Gerçekliğe Nasıl Hazırlanırsınız?

COVID-19 salgını sırasında şirketler, ekipleri uzaktan birbirine bağlamak ve üretkenliği sürdürmek için XR teknolojilerini benimsemeye başladı. Capgemini’den alınan veriler, sanal gerçeklik uygulayan şirketlerin yaklaşık yüzde 82’sinin beklentileri karşıladığını veya aştığını gösteriyor.

Microsoft Teams veya Zoom gibi pek çok platformun aksine, günümüz iş gücünün sanal gerçeklik için hazır olup olmadığı başka bir soru. Her bir XR çözümü, istenen sonuçlara bağlı olarak donanım ve yazılım çözümleri için zaman ve değerlendirme gerektiriyor.

Fiziksel prototip gerektiren projelerde işbirliği yapan ekip üyeleri için VR kullanıp kullanmayacakları düşünülmelidir. Varjo Technologies, NVIDIA ve Autodesk gibi firmalar mimari, mühendislik ve inşaat (AEC) şirketlerinin bunu aşması için işbirlikçi çözümler üretiyor.

Varjo’nun Reality Cloud’u, nerede olurlarsa olsunlar diğer iş arkadaşlarıyla birlikte prototipler oluşturmak için Autodesk’in VRED platformundan yararlanıyor. PrecisionOS ve OssoVR gibi diğer platformlar, tıp uzmanlarının herhangi bir fiziksel konumdan dijital insanlar üzerinde tıp ve ameliyat uygulamalarını sağlıyor.

Sanal Gerçekliğe Hazır Bir Kültürü Benimseme

Sürükleyici teknolojilerle dijital bir dönüşüme tam olarak hazırlanmak için firmalar, bu tür araçları stratejik olarak kullandıklarından emin olmalıdır. Şirketler basitçe bir gözlük satın alıp bunları çalışanlarına veya hastalara dağıtamazlar, bunun yerine operasyonları için temel hedefleri belirlemeleri gerekir.

Bir işletme ister iş birliğini, eğitimi ve işe alıştırmayı, isterse sürükleyici bir dünya inşa etmeyi artırmak istesin, VR gözlükler bu hedefe ulaşmak için mükemmel bir tamamlayıcıdır. İlk planı doğru yapın ve kurumsal sanal gerçeklik, işletmenize tüm rekabeti geride bırakmak için ihtiyaç duyduğu avantajı sağlayabilir.

Yorum yazın

TeknoVR