Kesinlikle İzlemeniz Gereken 5 VR Film

3 dakika, Okuma Süresi

Her ne kadar VR alanı içerdiği oyunlar ile öne çıksada bu 5 VR filmi kesinlikle gözden kaçırmamalısınız.

Dikkat Çekici 5 VR Filmi

Oyunlara gösterilen tüm bu ilgiyle, VR’nin deneyimli bir film yapımcısının elinde güçlü bir anlatım aracı olabileceğini unutmak kolay. Bu teknoloji, hikaye anlatıcılarına, izleyicileri geleneksel film tekniklerini kullanarak çoğaltmanın imkansız veya çok daha pahalı olacağı yollarla çekmeleri için eşsiz bir fırsat sunuyor.

VR film yapımı nispeten yeni bir sanattır, bu da hem amatör hem de profesyonel içerik oluşturucuların hala gariplikleri çözmeye çalıştığı anlamına geliyor. Aşağıda daha fazlasını istemenize sebep olacak ve örnek niteliğinde 5 VR filmi göreceksiniz. Umarız siz de bizler kadar bu yapımları beğenirsiniz. Şimdiden iyi seyirler.

1-) Arden’s Wake

  • Geliştirici: Penrose Studios
  • Platform: SteamVR & Meta Rift Store

 

Arden’s Wake, bir dizi talihsiz olaydan sonra, okyanusun derinliklerinde bir yerde kaybolan babasını aramak için kendini cesur bir kurtarma görevinde bulan genç bir kadın olan Meena’nın (Alicia Vikander) hikayesini anlatıyor. Oyun, sizi daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemeyen büyüleyici bir maceraya sokmak için VR’deki ölçeği mükemmel bir şekilde kullanıyor.

Filmin herhangi bir noktasında eğilebilir ve aksiyonu tanrısal bir perspektiften izlemek için hikayeyi gerçek ölçekte veya uzaktan deneyimleyebilirsiniz. Nasıl izlemeyi seçerseniz seçin, Arden’s Wake’in duygu yüklü hikayesi gözlerinizi kamaştıracak.

2-) Gloomy Eyes

  • Geliştirici: Atlas V, 3DAR
  • Platform: SteamVR & Meta Rift Store & Meta Quest

The Nightmare Before Christmas veya Corpse Bride gibi Tim Burton filmlerinin hayranıysanız, o zaman kesinlikle Gloomy Eyes’a göz atmak isteyeceksiniz. Colin Farrel tarafından anlatılan bu üç bölümlük dizi, kendini insanlarla zombiler arasında devam eden bir savaşın ortasında bulan Gloomy adlı yarı insan, yarı zombi bir melezi anlatıyor.

Bira bardağı büyüklüğündeki kahramanımız bir insan kıza aşık olduğunda işler daha da karmaşıklaşıyor. Bu öngörülemeyen zamanlarda gerçek aşkın önünde duran tek şey zombi avcısı amcasıdır. Klasik killeri andıran benzersiz bir animasyon stiliyle daha da iyi hale getirilmiş karanlık ama ilham verici bir hikaye.

3-) Madrid Noir

  • Geliştirici: Baobab Studios
  • Platform: SteamVR & Meta Quest

Sertifikalı bir başka sarsıcı olan Madrid Noir, kısmen VR filmi, kısmen etkileşimli anlatı deneyimidir. Bu acı verici, sevimli 46 dakikalık macerada, gizemli amcasının karanlık davranışlarının ardındaki sırrı ortaya çıkarmaya çalışan sevimli kahraman Lola’yı izliyor olacaksınız. Yetişkin Lola, amcasının eşyalarını temizlerken yaşadığı talihsizliği anlatırken hikaye bir dizi geri dönüşle anlatılıyor.

4-) Namoo

  • Geliştirici: Baobab Studios
  • Platform: SteamVR & Meta Quest

Dikkat çekici 5 VR filmi listemizin dördüncü sırasında Namoo var.
Baobab Studios’un bir başka orijinali olan Namoo, sizi bir adamın doğumundan kaçınılmaz ölümüne ve aradaki her özel ana kadarki yaşamına götüren bir “anlatı şiiri”. Filmin tamamı yalnız bir ağacın yaşadığı çimenli bir tepeciğin tepesinde geçiyor. Burada kahramanın çocukluk sevincini ve yetişkinliğin kalp kırıklığını deneyimlediğini izliyorsunuz.

Ünlü Koreli yönetmen Eric Oh tarafından oluşturulann film, Meta’nın (eski adıyla Oculus) kendi VR animasyon aracı olan Quill kullanılarak oluşturuldu. Sonuç ise sizi gözlüğünüzün içinde ağlayarak bırakacak ustalıkla hazırlanmış bir VR animasyon.

5-) Space Explorers: The ISS Experience

  • Geliştirici: Felix & Paul Studios
  • Platform: Meta Rift & Meta Quest

Space Explorers: ISS Experience, gerçek NASA astronotları tarafından uzayda çekilen Emmy ödüllü bir canlı aksiyon dizisidir. NASA ve TIME Studios ile işbirliği içinde Felix & Paul Studios tarafından geliştirilen dizi, izleyicilere Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki hayata eşi görülmemiş bir bakış sunuyor.
Ekip, astronotların hem oyuncu hem de ekip olarak görev yaptığı, sıfır g ortamında kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış 360 derecelik özel bir kamera ile çekimlerini yaptı.

Ekip, iki yıl boyunca 200 saatten fazla görüntü ve 18 saat röportaj ve video kaydı yakaladı. Her bölüm, ISS’deki günlük hayattan uzaydaki kadınların başarılarına kadar kendi özel temasını veya konusunu içeriyor. Spacewalkers – Space Explorers: A Special Feature,  Dikkat Çekici 5 VR Film listemizde beşinci sırada görünsede, VR’da yakalanan ilk uzay yürüyüşüyle ​​kendisini  bir adım öteye taşıyor.

2 yorumlar

Samet 10 Mayıs 2022 - 08:48

Merhaba, VR filmlerin normal filmlerden farkı var mı? yani VR gözlük ile izleyebileceğimiz 360 derecelik bir film mi? yoksa düz ekranda izler gibi mi izliyoruz?

Kusura bakmayın sanal gerçeklik teknolojisi ilgimi çekiyor ama bütçe anlamında çok yaklaşıp bir vr gözlüğü alamadım daha :) en azından siz izlemişsinizdir, anlatırsanız izlemiş kadar olurum diye düşündüm.

Coğrafya kaderdir ama bu kadar olmamalı teknolojiye de bu kadar uzak ve zor ulaşmamalıyız. Neyse bu konuda biraz dertliyim :(

Sizden rica etsem herhangi bir VR filmi incelemesi yapabilir misiniz? youtube kanalınızda bir oyun incelemenizi gördüm bir filmi seçerek inceleme videosu yaparsanız en azından sizin yorumunuz ile birlikte VR filmlerin farkı ne olacak soru işaretlerimiz gitmiş olur.

Yanıtla
M. Cem TURKMEN 10 Mayıs 2022 - 21:30

Öncelikle selamlar,

İlk olarak eğer Antalya’da bulunuyorsanız bir gün sizi davet edip VR tecrübesini sizinle deneyimlemek isteriz. Bunun dışında VR filmlerde kullanılan birden fazla yöntem var. Bazı filmlerde dediğiniz gibi 360 derece sistemi kullanılırken bazı filmlerde yakın veya uzak mesafede tanrısal bakış açısı dediğimiz uzak açı üstten veya aynı şekilde yakın açıdan üstten izleyebiliyorsunuz bunların dışında tabiki tercih ederseniz sinema perdesi şeklinde düz bir perde üzerinden de izleyebiliyorsunuz.

Sizin için film incelemesi yapmayı çok isteriz hatta verdiğiniz bu fikir sayesinde bunu haftalık yada aylık bir bülten haline getirip getiremeyeceğimizi ekip arkadaşlarımız ile değerlendiriyoruz. Bu durum belli olana kadar eğer listemizden ilginizi çeken bir film olduysa sizin için onun incelemesini yapmak isteriz.

Aramıza hoşgeldiniz keyifli forumlar, iyi okumalar dileriz :)

Yanıtla

Yorum yazın

TeknoVR