Disney, Birden Fazla Kullanıcıyı Destekleyen HoloTile VR Koşu Bandı Üzerinde Çalışıyor

HoloTile adı verilen benzersiz cihaz, herhangi bir yönde yürümeyi simüle etmek amacıyla kullanıcının adımlarına uyum sağlamak için dönen ve eğimi değiştiren ayrı 'karolardan' oluşuyor.

2 dakika, Okuma Süresi

Disney HoloTile VR koşu bandı üzerinde çalışıyor, sonunda hem sanal gerçeklik içindeki hem de vr dışındaki kullanıcılar için ölçeklendirmeyi umduğu çok yönlü bir koşu bandı projesini açıkladı.

HoloTile adı verilen benzersiz cihaz, herhangi bir yönde yürümeyi simüle etmek amacıyla kullanıcının adımlarına uyum sağlamak için dönen ve eğimi değiştiren ayrı ‘karolardan’ oluşuyor.

Disney, yakın tarihli bir blog yazısında HoloTile’ın herhangi bir sayıda insanın ortak bir VR deneyimi yaşamasına, sınırsız bir yolda yürümesine izin verebileceğini söyleyerek bunu “dünyanın ilk çok kişili, çok yönlü, modüler, genişletilebilir, koşu bandı zemini” olarak ilan ediyor.

HoloTile şu anda Disney Araştırma Görevlisi ve Walt Disney Imagineering Araştırma ve Geliştirme’nin uzun süredir üyesi olan Lanny Smoot’un bir projesi. Smoot, hareketli zeminin prototip versiyonunu yeni bir videoda sergiliyor; bu video aynı zamanda mucit olarak şirkete yaptığı 25 yıllık katkılardan bazılarını da vurguluyor.

Videoda, Quest Pro gözlük takan ve tek başına yürüyen bir kullanıcıyı, farklı yönlere yürüyen iki kişiyi ve zeminde zahmetsizce karıştırılan nesneleri görüyoruz.

Smoot, HoloTile’ın VR kullanıcıları için kullanımının yanı sıra tiyatro sahnesinde bir eklenti olarak da kullanılabileceğini söylüyor ve bunun “sanatçıların yeni şekillerde hareket etmesine ve dans etmesine veya sahne dekorlarının ve yapılarının hareket etmesine veya hareket etmesine olanak sağlayacağını” söylüyor.

Elbette HoloTile ilk çok yönlü koşu bandı değil; Geçmişte çok sayıda farklı tipte motorlu, zemin tipi koşu bantları vardı, ancak bunların genellikle kapalı kapı uygulamaları dışında herhangi bir şey için çok pahalı ve karmaşık olduğu kanıtlandı; çoğu göstericinin standart, daha doğal adımlar yerine yarım adım attığını göreceksiniz.

HoloTile’ın büyütüldüğünü ve kullanıcılara daha akıcı ve doğal hareket olanağı sağlayacak şekilde ayarlandığını görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Disney’in bunu yapıp yapamayacağına bahse girebilirsiniz, HoloTile şirketin tema parklarında yoğun bir şekilde yer alacak.

 

Yorum yazın

TeknoVR