Niantic’in Gerçek Dünya AR Haritası Artık Geliştiricilere Açık

Şirket, Lightship VPS'yi yeni bir sosyal ağla birlikte piyasaya sürüyor.

2 dakika, Okuma Süresi

Gerçek Dünya AR Haritası geliştiriciler tarafından kullanılabilecek. Niantic’in uluslararası AR (artırılmış gerçeklik) geliştiricileri topluluğuna adanmış iki günlük bir etkinlik olan Lightship Summit’de. Şirket, merakla beklenen Lightship Görsel Konumlandırma Sisteminin veya kısaca “VPS” nin resmi lansmanı da dahil olmak üzere bir kaç heyecan verici duyuruyla başlattı.

gerçek dünya ar haritası

2021’de şirket, Lightship Artırılmış Gerçeklik Geliştirici Kitini dünya çapındaki geliştiricilerin kullanımına sunmuştu. Bugünkü etkinlik sırasında Niantic, geliştiricilerin orijinal AR deneyimlerini gerçek dünyadaki belirli konumlara bağlamalarına ve hem konumu hem de yönü “santimetre düzeyinde hassasiyetle” takip etmelerine olanak tanıyan Lightship VPS’yi resmi olarak piyasaya sürdü.

Niantic, mevcut geliştiricilerden, araştırmacılardan ve oyunculardan taramalar topladı ve toplanan verileri AR haritasını oluşturmaya başlamak için kullandı. Böylece geliştiriciler söz konusu konum için kendi konum tabanlı AR deneyimlerini geliştirmeye başlayabilir. Sistem, birden fazla kullanıcının aynı anda AR içeriğine erişmesine izin veren Niantic’in Lightship SDK’sını desteklemek için çalışıyor.

gerçek dünya ar haritası

Gerçek Dünya AR Haritası Artık Geliştiricilere Açık

Niantic’e göre, tüm sistem ihtiyaçları, belirli konumlarını tam olarak belirlemek için kullanıcının akıllı telefon kamerasından alınan tek bir kare. Lightship VPS şu anda altı büyük şehirde 30.000 konumu desteklemekte: San Francisco, Los Angeles, Seattle, New York, Londra ve Tokyo. Şirket, yıl sonuna kadar 100 küresel şehre ulaşmayı planlıyor.

Artan AR geliştiricileri topluluğunu desteklemek için şirket, Campfire adlı bir sosyal ağ başlattı. Kullanıcılar burada yeni etkinlikler keşfedebilir, yerel bölgelerindeki oyuncularla bağlantı kurabilir ve gerçek dünyada kendi buluşmalarını organize edebilir. Campfire şu anda Ingress’te mevcut. Şirket, yakın gelecekte tüm Niantic deneyimlerine desteği genişletmeyi planlıyor.

Niantic’in Lightship VPS’si, para kazanma ve dağıtım özellikleriyle tamamlanmış ücretli bir katman sistemine geçmeden önce sınırlı bir süre için ücretsiz olarak sunulacak. Bugünün tüm duyuruları hakkında daha fazla bilgi için buradaki resmi blog yazısına göz atabilirsiniz.

Yorum yazın

TeknoVR