Facebook’un sanal gerçeklik desteği oyunla değil, verilerle ilgilidir

, başılı bağımsız (başlığı Oculus Quest 2’nin en son sürümünü duyurdu . Yeni cihaz, öncekinden daha fazla bilgi işlem gücü ve daha keskin bir ekran bındırıyor ve ayrıca 100 ABD Dolı daha ucuz.

Quest 2, ’un sanal gerçekliği daha erişilebilir ve popüler hale getirmeye yönelik uzun vadeli stratejisinin en son adımı diyebiliriz. kısa süre önce tüm çalışmalını Facebook Reality Labs çatısı altında topladı , Infinite Office VR çalışma alanı gibi yeni uygulamalı duyurdu ve ayrıca gelecekteki cihazlı için bir Facebook oturumu açmanız gerekecek.

’un ’a bağlanmayı zorunlu hale getirmesi, sosyal medya devinin gizlilik ve verilerle ile ilgili yaşadığı sıkıntılar göz önüne alındığında, birçok tüketiciyi endişelendiriyor . ve onun kuzeni tırılmış gerçeklik (), belki de önümüzdeki on yıl içinde evlerimize davet edebileceğiz.

neden lı yapıyor?

, ’u 2014 yılında tahmini 2,3 mily ABD Dolı kşılığında satın aldı . Ancak ’un başlangıçta oyunculı hedeflediği yerde, patronu Mk Zuckerberg ’ın geleceğini sosyal medya için olak değiştirdi.

Geçen yıl aynı etkinlikte Zuckerberg, ’un ’yi, ’nin sağladığı gelişmiş “mevcudiyet” hissini kullanan yeni bir tür “sosyal bilgi işlem platformuna” giden bir yol olak gördüğünü söyledi.  için, tabanlı bilgi işlemin tanıtımı, metin tabanlı komut satırı ayüzlerinden bugün kullandığımız grafik kullanıcı ayüzlerine bir sıçrama gibi olacak.

Bu doğru olabilir. , eğlence, eğitim, öğrenme ve uzaktaki diğer kişilerle bağlantı için yeni olanakl sunan güçlü bir somut vlık duygusu sağlıyor.

Ancak, geleceği ’un ” laboratuvda çalıştığı ” bir şeyse, şirketin mevcut sosyal bilgi işlem platformu ve hedeflenen reklamlı sunmak için veri çıkma iş modeli acılığıyla işlev görecek.

gerçek verileri topl

Bir başlığı, kullanıcı hakkında ve aynı zamanda dış dünya hakkında veri toplayabilir. Bu, ortaya çıkan “” teknolojilerinin temel etik sorunlarından biridir.

Amerikalı aştırmacısı Jeremy Bailenson’ın yazdığı gibi :

… Tici , sahneyi uygun şekilde görüntülemek için tipik olak vücut heketlerini saniyede 90 kez izler ve ileri teknoloji sistemler, baş ve ellerdeki 18 tür heketi kaydeder. Sonuç olak, bir simülasyonunda 20 dakika geçirmek, 2 milyondan az benzersiz vücut dili kaydı oluşturmak demek.

Vücudunuzu heket ettirme şekliniz , pmak izi gibi sizi tanımlamak için kullanılabilir , böylece ’de yaptığınız her şey kendi kimliğiniz kad izlenebilir.

’un Quest gözlükleri, çeelerini izlemek ve hitalamak için dışa bakan kameral da kullanıyor.

2019’un sonlında , “çeenizin görüntülerini veya 3 boyutlu hitalını bugün sunuculımızda toplamaz ve depolamaz” dedi. Teknoloji muhabiri Ben Lang’ın , şirketin gelecekte hiçbir şeyi göz dı etmediğini açıkça ortaya koyduğu bugünkü kelimeye dikkat edin.

, tırılmış gerçekliğe götürür

, tırılmış gerçeklik () planlını kolaylaştırmak için bu verileri toplamak istiyor.

’nin bir kullanıcıyı tamamen sanal bir ortama götürdüğü yerde , sanal öğeleri gerçek çeemizle birleştirir.

Geçen yıl , muhtemelen gözlükleri ve Insight’tan toplanan verilerle güçlendirilmiş kapsamlı bir gözetim cihazı vizyonu olan Canlı Hital uygulamasını açıkladı. Canlı Hital, kullanıcılı için anahtlınızı sehpanın üzerine bıraktığınızı bildirmek gibi birçok küçük kolaylık sağlayacak.

bunu gerçeğe dönüştürmek için ilk adımlını duyurdu: Project Aria . Seattle ve San Francisco Körfezi bölgesinde gözlük benzeri sensörler takan kişilerin , Wired’ın kurucu ortağı Kevin Kelly’nin bir sonraki büyük teknoloji platformu olan ” ayna dünyası ” dediği şeyi inşa etmek için verileri toplamasını içerecek.

İnsanl haklı olak bu tür veri çıkmanın ve toplamanın etik sonuçlıyla ilgileniyorl. , Project ia’nın yanı sıra Sorumlu İnovasyon İlkeleri sayfasını başlattı ve bu veri toplamada yüzlerin ve aç plakalının bulanıklaşacağını şimdiden hızlıca vurguladıl.

Sadece ‘teknik etikten’ daha fazlasına ihtiyacımız v

XR Safety Initiative gibi grupl ortaya çıkan bu sorunlı kabul ederek VR ve AR geliştirmeyi şekillendirmek için standartlar, yönergeler ve gizlilik çerçeveleri üzerinde çalışmaya başladı.

Gelişmekte olan birçok teknoloji , Collingridge problemi olak bilinen sorunla kşılaşır : kapsamlı bir şekilde geliştirilip yaygın olak kullanılana kad bir teknolojinin çeşitli etkilerini tahmin etmek zordur, ancak o zamana kad kontrol etmek veya değiştirmek neredeyse imkansızdır.

Bunun şu anda, Google ve Facebook’un haber medyası üzerindeki gücünü düzenleme çabalında ortaya çıktığını görüyoruz .

David Watts’ın iddia ettiği gibi, büyük teknoloji, inceleme ve hesap verebilirlikten kaçınmak için kendi etik kurallını tasl :

Feelgood, üst düzey veri etiği ilkeleri, büyük teknolojiyi düzenleme amacına uygun değildir … Büyük teknolojiye bağlı zl ancak uygun düzenlemelerle ele alınabilir.

’un düzenlemesi neye benzeyebilir? Almanya böyle bir yanıt veriyor – antitröst düzenlemeleri ’un kulaklığı satıştan çekmesine neden oldu . Sadece teknolojinin değiştirilemeyecek veya meydan okunamayacak kad yerleşik hale gelmemesini umabiliriz.

Ancak düzenleme, biyometrik gizlilik yasalını ihlal ettiği için 550 milyon ABD doları ödeyen ’u geçmişte durdurmadı. Mily dollık büyük teknoloji dünyasında, bunlın hepsi iş yapmanın bir maliyeti.

 

Benzer İçerikler

Hand Tracking (El izleme) nedir?

Bilal TEMIZ

Oculus Quest 2 Satışta, Fiyatı ve Özellikleri

Beren BULUT

VR Teknolojisinin Geleceği (Sanal Gerçeklik / Artırılmış Gerçeklik)

Mina

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bilal TEMIZ

Asgard’s Wrath Kamera Arkası ve Hareket Animasyonları

Mina

NVIDIA, CloudXR VR çözümü ile mobil VR’da daha gerçekçi görüntüler olacak

Mina
Abone Ol
Bildir
guest
Reting
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x