Chronos İncelemesi: VR’da Tehlikeli Zindanlar

Chronos İncelemesi: Gerçekten Yaşlanacaksınız. Chronos, 12 saatten fazla içeriğe sahip, tek bir oyun için oldukça uzun bir VR oyun süresine sahip.

5 dakika, Okuma Süresi

Chronos İncelemesi. Koridor karanlıktı, kalp atışlarım kulağımda gürlüyordu ve saatlerce süren yoğun ve sinir bozucu zindan sürecinden sonra nihayet sondayım. Bir zamanlar genç olan kahramanımız şimdi tam 40 yaşında, dolgun ve ağır bir sesle yaklaşırken. Bu noktadan itibaren birkaç kez son kontrol noktasından tekrar başlamak zorunda kaldım. Ve daha da kötüsünü tekrar yapmak istediğim için etrafım düşmanlar tarafından sarıldı.

Neyse ki, içgüdülerim sayesinde, gelen bir saldırıdan kaçtım. Sonra baltamı kükreyen alevlerle hızla ateşledim ve dört düşmanın hepsine vuran bir grev saldırısı yaptım. Sonunda düşman sürüsünü öldürmeyi başardım ve zor kazanılmış bir rahatlık ile nefes alıp verdim.

Size bir hikaye anlatıyormuşum gibi gelen yukarıda ki anlar chronos incelemesş yazısı yazmadan önce ki tecrübelerimden, Chronos’un acımasız, yoğun ve çoğu zaman affetmeyen dünyasında yaygın bir şekilde yaşayacağınız anlar aslında. Dünyanın sonundaki halkınızın en parlak ve umut verici üyesi olarak, uğursuz bir zindanın sonuna kadar gitmek ve dünyayı bildiğiniz gibi tehdit eden ejderhayı öldürmek için görevlendiriliyorsunuz.

Chronos İncelemesi: Gerçekten Yaşlanacaksınız

Chronos, farklı bir zaman da, sihir ve efsanevi yaratıklar gibi fantastik unsurların ileri teknoloji ve görünüşte robotik rakiplerinin bir araya gelmesinden oluşan alternatif bir gerçeklik versiyonunda yer almaktadır. Bu atmosfer, en azından garip, ama merak uyandıran. The Legend of Zelda, ICO, ve Dark Souls gibi diğer dizilerde bulunan elementlerin bir kombinasyonu olarak tanımlanabilecek eşsiz ve çekici bir atmosferi çağrıştırıyor.

İlginizi Çekebilir

Tüm oyun üçüncü şahıs bakış açısıyla gerçekleşiyor. Dünyayı bu karakterin gözünden görmeyeceksiniz. Bunun yerine, her oda, modern örnekler için eski Resident Evil oyunlarına veya God of War’a benzer şekilde değiştirilemeyecek bir noktada kilitli kamera ile tasarlanmış.

Chronos bazen VR olmadan geliştirilen bir oyun gibi hissettirebilir.

Teoride, mantıklı, kamerayı fazla hareket ettirmek bazı oyuncularda VR Hastalığına (Mide bulantısı, baş dönmesi) neden olabiliyor, bu yüzden daha yumuşak görüntü geçişleri daha iyi. Ancak pratikte böyle olsa da genellikle inanılmaz derecede kısıtlayıcı hissettirebilir. Birkaç kez, değişen bakış açıları ve kilitli kamera açıları nedeniyle yanlışlıkla girilmeyecek yerlere girdim, ipuçlarını kaçırdım ya da nevrim döndü ve tamamen geri döndüm.

Geliştiricilerin sahneleri gerçekten dehşet verici şekilde çerçevelemelerine izin vermeleri, bir kutsamadan çok bir engelleme gibi hissettiriyor. Bulmacaların gelişimini oyun tasarımcıları olarak izlemek, oyuncularla VR aracılığıyla iletişim kurmanın bu yeni dilini öğrenirken. Düz ekran üzerinden yapmak yerine gerçekten bulmacaların içinde olmak ve çözmeye çalışmak gerçekten ilginç bir deneyim yaşatıyor.

Chronos VR Tamamı ile VR için Geliştirildi

Bu şekilde Chronos bazen VR düşünülmeden geliştirilen bir oyun gibi hissettiriyor. Menüler önünüzdeki her şeyi gizleyen dev kara kutular. İzleyici olarak kim olduğunuzu ya da neden bu dünyaya göz attığınızı veya yolculuk boyunca ana karakteri izleyebildiğinizi anlatan bir oyun içi açıklama yok.  Sadece oyuna ilk girdiğiniz de açılış sahnesinde  siz etrafa bakınırken, doğrudan sizinle ilgilenen ve konuşan bir karaktere var.

Chronos’un en iyi kısımları maalesef tamamen bir VR oyunu olduğu gerçeğinin dışında kalıyor.

Oyuna başladıktan sonra, üçüncü şahıs bakış açısından çıkıyorsunuz, bu başlangıçta hissedeceğiniz herhangi bir gerçek varlık hissi elde etmenizi sağlıyor. Chronos güzel ve çok ilginizi çekecek, ancak oyun tam olarak VR olarak değilde daha çok standart bir PC oyununun VR için modernize edilmiş hali gibi hissettirmesi biraz can sıkıcı. VR’ın gücünden tam olarak yararlanabilse eminim ki bundan çok daha etkileyici bir deneyim olabilirdi.

Bu, üçüncü şahıs oyunlarının VR’da çalışabileceğini gösteren unsurlardan birisi. Daha önce Lucky’s Tale bunu kesin olarak kanıtlamıştı, ancak VR, Chronos’un en belirgin özelliği daha önce geliştirilen bir oyunun VR için revize edilerek oynanan bir oyun olmaması. Tamamı ile VR Oyunu olarak geliştirilmesi.

Chronos VR İçin Üçüncü Şahıs Bakış Açısı Sunuyor

Doğal olarak, Chronos, geleneksel RPG tarzında olan oyunlar gibi gücünüzü, çevikliğinizi, sihir yetekenlerinizi veya canınızı arttırmak için harcanabilecek deneyim puanlarını yalnızca yaratıkları öldürerek ve düşmanlarınızı yenerek kazanmıyorsunuz.

Aynı zamanda geliştiriciler de size deneyim puanı veriyor buna örnek olarak, zorlayıcı yaşlanma sistemi diyebiliriz.  Tüm hayatınız bu zindanı tamamlamaya ve ejderhayı yenmeye adandığı için, her başarısız olduğunuzda, aktif hale getirdiğiniz son kontrol kristaline geri gönderilirsiniz.

Tabi baştan başladığınız her işlem için ömrünüzden bir yıl geçmiş olarak.

Yaştaki bu artış, yüzünüzdeki kılların, saç renginiz de değişiklikler ve daha derin bir ses gibi fiziksel karakter değişiklikleri ve nitelik değişiklikleri olarak karışınıza çıkar.

Her 10 yılda bir, gelişiminize bağlı olarak yaşlandıkça farklı yönleriyle size bonus veren, büyülü yeteneklerinizi de arttıran özel bir perk’e erişirsiniz. Karakterinize yalnızca belirsiz bir seviyenin ötesinde gerçek bir ilerleme ve bağlanma hissi sağlamak için yapılan zarif ve basit bir sistem.

Chronos, şu anda VR için mevcut olan diğer bir çok VR oyunundan çok farklı

Böyle derin bir ilerleme sistemi ile yolculuk boyunca ne kadar az şey bulur ve yağmalarsanız o kadar hayal kırıklığına uğrayacağınız kesin. Yaratılış, bir cinsiyet ve silah seçme ile başlar.

Tüm deneyim boyunca hiçbir zaman başka bir kıyafet veya zırh parçası bulamayacaksınız ve hatta silah değişimleri çok az. Piyasaya sürülecek kadar derinliği ve içeriği olan bir oyun oluşturmak tabi ki küçük bir iş değil oyun içinde, öğelerin çok az bulunması ve kişiselleştirme eksikliği var gibi bir durum mevcut.

Chronos, şu anda VR için mevcut olan diğer bir çok VR oyunundan çok farklı, iyi hazırlanmış derin bir rol yapma oyunudur.

Silahlar veya zırhlar bakımından çeşitlilik eksikliği nedeniyle, Chronos’un savaş sisteminin nüanslarında ustalaşmak için çok zaman harcamanız gerekecek. Hangi sihri kullanacağınız ve ne zaman kullanılacağınızı, hatta ne zaman bloke edileceğini, eşleştirileceğini veya kaçılacağını bile öğrenmeniz gerekecek.

Hafif ve ağır saldırılar arasında seçim yapmak gibi bir çok detay olacak. Ancak düşman türleri sizi mest edecek kadar çeşitlilik sağlıyor. Karışınıza çıkan bir rakip’in saldırılarını ve hareket kalıplarını ezberlemeye başladığınızda, genellikle yeni bir zorlukla karşılaşacaksınız.

Chronos, 12 saatten fazla içeriğe sahip

Chronos, 12 saatten fazla içeriğe sahip, tek bir oyun için oldukça uzun bir VR oyun süresine sahip.

Chronos, üçüncü şahıs aksiyon rol oynama oyunlarını için çok güçlü bir oyun deneyimi olmayan yeni bir ortam için ilgi çekici ve iyi yapılmış bir giriş VR oyunu diyebiliriz. Chronos birkaç saatlik tek oyunculu içeriğe sahip gerçek Rift lansman oyunu olsa da. En başından sonuna kadar sizi zorlayacak birçok fikir içeren, iyi bir oyun.

Yorum yazın

TeknoVR