Canon Çift Balıkgözü Lens Kullanan Yeni EOS VR Sistemi Tanıttı

Yeni EOS VR Sistemi, ultra geniş 190 derecelik görüş alanı (FoV) lens, iki görüntüyü kameranın tek 45 megapiksel sensörüne yansıtarak içerik oluşturucuların 8K (8.192 x 4.096) çözünürlüklü 3D görüntüler ve videolar çekmesine olanak tanıyor.

5 Okuma Süresi

Canon daha önce MREAL Display MD-20 gibi cihazlarla sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisiyle uğraşmıştı, Yeni EOS VR sistemi  duyurusuyla pazara girme konusunda çok daha ciddi bir adım atıyor. Canon, EOS R5 kamerası için özel olarak tasarlanmış, RF yuvalı çift balıkgözü lens içeren yepyeni bir EOS VR sistemini kısa süre önce duyurdu.

canon, çift balıkgözü lens kullanan yeni eos vr sistemi

Bu yeni sistemin merkezinde, şirketin stereoskopik 180° VR yakalama için tasarlanmış ilk değiştirilebilir lensi olan sıra dışı Canon RF 5.2mm F2.8L Çift Balıkgözü lens bulunuyor. Ultra geniş 190 derecelik görüş alanı (FoV) lens, iki görüntüyü kameranın tek 45 megapiksel sensörüne yansıtarak içerik oluşturucuların 8K (8.192 x 4.096) çözünürlüklü 3D görüntüler ve videolar çekmesine olanak tanıyor. Lensler, arasında gerçek insan gözü aralığına yakın 60 mm’lik bir gözbebekleri arası mesafeye sahip, bu da içeriğin rahat bir şekilde görüntülenmesini sağlayacak.

Hem fotoğrafçıların hem de VR içerik oluşturucularının ilgisini çekmesi gereken daha ilginç özellikleride var. Her iki merceğe de aynı anda odaklanan bir manuel netleme halkası bulunmakta, istenilen mercek bir Alyan anahtarı kullanılarak bağımsız olarak ayarlanabiliyor. Ayrıca, bu L-Serisi lens olduğundan, profesyonel Canon kullanıcılarının beklediği tüm özellikler, f/2.8 – f/16 diyafram aralığı, gölgelenmeyi ve güneş ışığı parlamasını bastırmak için kaplamalar, lens başına iki UD elemanı ile birlikte geliyor.

canon cift balikgozu lens kullanan yeni eos vr sistemi tanitti

Canon’un yeni geliştirilen yazılım uygulaması EOS VR Utility

Yani donanım bu ama bir 360/180° içerik geliştirmek için, yazılım denklemin büyük bir parçası. Canon’un RF 5.2mm F2.8L Çift Balıkgözü lens ile amacı, tüm süreci olabildiğince basit hale getirmek. Bu nedenle EOS VR sistemi, post prodüksiyon sürecini kolaylaştırmak için Canon’un yeni geliştirilen yazılım uygulaması EOS VR Utility ve Adobe Premiere Pro için bir EOS VR Eklentisini kullanacak. Canon ayrıca uzaktan kontrol ve canlı görüntü önizleme için EOS Yardımcı Programını ve Camera Connect Uygulamasını güncelleyecek.

Tüm kurulum, her iki görüntüyü de tek bir sensöre eklediğinden, birden fazla görüntüyü birleştirme ve senkronize etme sorununu ortadan kaldırarak yalnızca bir dosya oluşturulur. Bu iki görüntü başlangıçta dairesel ve EOS VR Utility yazılımı bunları VR gözlüklerin görüntülemesi için yan yana, 180° VR formatına dönüştürüyor.

Canon, 3D Video Çekebilen Yeni EOS VR Sistemi Fiyatı

Canon RF 5.2mm F2.8L Çift Balıkgözü lens 2.099,99 £/ 2,399.99 € EUR / 1,999 USD fiyatla satışa sunulacak ve Aralık 2021’in sonlarında piyasaya sürülecek.

Karşılaştırma için, Insta360 Pro 2 gibi bir 360° kamera fiyatı 4.599 £’dan başlıyor ve her yönden kayıt yapıyor, EOS VR sisteminin sağladığı kompakt çok yönlülüğü sunmuyor. Canon’un yeni EOS VR sistemiyle ilgili devam eden güncellemeler için TeknoVR‘ı okumaya devam edin.

Yorum yazın

TeknoVR