Meta, Cambria Projesi’nin Renk Geçişini Yeni Videolarda Anlatıyor

2 dakika, Okuma Süresi

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin yakında çıkacak olan üst düzey VR gözlüğü Project Cambria ve neler yapabileceği hakkında konuştu. VR başlık seti hala temel olarak gizleniyor, ancak Zuckerberg, cihazı kullanma deneyimini biraz gösterdi ve bize Cambria’nın bazı oldukça ikna edici artırılmış gerçeklik görevlerini yerine getirmesini sağlayan renk geçiş işlevini gösterdi.

Meta, geliştiricilerin Quest’te AR deneyimleri oluşturmasına yardımcı olan ‘Presence Platform’ teknolojisini gözden geçiren yeni bir video yayınladı. Videoda şirket ayrıca Project Cambria’nın tam renkli geçiş yeteneklerinin bazılarını çalışırken gösterdi:

Cambria Projesi’nin Renk Geçişi

Meta CEO’su Mark Zuckerberg de Facebook profilinde  öncü VR stüdyosu Schell Games’in kurucusu ve CEO’su Jesse Schell ile konuştuğu bir video yayınladı .

 Schell Games şu anda Zuckerberg’in bu yıl içinde piyasaya sürülecek olan Project Cambria’yı kullanarak I Expect You to Die‘in” devamı olarak tanımladığı oyunu geliştiriyor . Cambria’nın renk geçişi, tipik bir VR gözlüğünün yapabileceği gibi, fiziksel dünyadan soyutlanmak yerine, arka plan olarak kendi oturma odanızı kullanarak artırılmış gerçeklik etkileşimlerine izin veriyor.

Aşağıda yer alan videoda da Meta CEO’su Project Cambria’yı deniyor, arkaya monte edilmiş bir mandallı düğmeyi sıkıyor ve hem sanal hem de fiziksel alanları karıştırmak için el izlemeyi kullanmaya odaklanan The World Beyond  adlı bir deneyimi oynuyor. Zuckerberg, tam renkli sürümün yalnızca Cambria’da mevcut olacağını, ancak Quest 2 kullanıcılarının yakında App Lab’de deneyebileceklerini söylüyor.

Schell ile yaptığı sohbette Zuckerberg, Project Cambria’yı “Quest 2’den biraz daha sıkı bir form faktörüne” sahip olarak tanımlıyor. Zuckerberg, oyun ve fitness’ın erken odak noktası olmasına rağmen, gözlüğün aynı zamanda üretkenlik için daha iyi olacağını, diğer gözlük kullanıcılarıyla birlikte bir şeyler yaratmasını ve sanal olarak toplantılar yapmayı hedeflediğini söylüyor.

Zuckerberg ve Schell arasındaki 27 dakikalık sohbetin tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz:

https://www.facebook.com/4/videos/991672115070418/

1 yorum

Cem ATACAN 13 Mayıs 2022 - 16:39

Oculusun bu yeni gözlüğünü çok merak ediyorum. Quest 2 yi çok güzel geliştirdiler ve devam ediyorlar, Quest 2 de olmayan ne olacak ne gibi artıları olacak nasıl bir fark yaratacak?

Yanıtla

Yorum yazın

TeknoVR