Yapay Zeka Teknolojisi Builder Bot, VR Dünyaları Oluşturmanızı Sağlayacak

2 dakika, Okuma Süresi

Builder Bot, özel 3D dünyalar ve nesneler oluşturabilen, yapay zeka destekli bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Peki nasıl çalışıyor ve özellikleri neler gelin birlikte bakalım.

Meta ve Builder Bot

Meta(eski adıyla Facebook) geçtiğimiz hafta “İnside the Lab” isimli bir etkinlik gerçekleştirdi ve bu etkinlikte yapay zeka teknolojilerinde kaydettikleri ilerlemeler ile ilgili bir takım örnekler gösterdiler. Hatta bu etkinlik sırasında herhangi bir insan ile henhangi bir dilde konuşabilmenize yarayan yapay zeka destekli bir çeviri aracını kullandılar.

Sadece bu da değil, Zuckerberg, kullanıcıların Meta’nın Horizon Worlds metaverse’i için sadece istediklerini açıklayarak karmaşık sanal dünyalar oluşturmalarına olanak tanıyan çığır açan bir yapay zeka sistemini sunmak için bu etkinliğe katıldı.

Şirket tarafından Builder Bot ismiyle tanıtılan bu teknoloji etkinlik sırasında avatarları ile  Mark Zuckerberg ve bir ekip üyesi tarafından keşfedebilecekleri bir takım 3D manzaralar oluşturularak tanıtıldı.

Zuckerberg, basitçe “haydi parka gidelim” diyerek, yerel parkınızda bulabileceğiniz ağaçlar, kayalar ve diğer çalılıklarla dolu özel bir ortamı anında oluşturabildi.

Daha sonra “aslında sahile gidelim” diyerek rengarenk bir plaj yeri oluşturdu. Bu noktada Zuckerberg, komutlarıyla daha spesifik olmaya başladı ve bu yeni teknolojinin neler yapabileceğini göstermek istedi. Öncelikle sahnede bulutların olmasını istedi ve yapay zeka tarafından oluşturulmuş bulutlar sahneye eklendi fakat bir adım sonra Zuckerberg bu bulutları altokümülüs bulutlar ile değiştirmek istedi ve yapay zeka bu işi de çok kısa bir sürede halletmeyi başardı.

meta'nın yapay zeka teknolojisi builder bot , sesinizle vr dünyaları oluşturmanızı sağlıyor

Oradan ikili, bitişikteki bir adadan ve palmiye ağaçlarından içecekler ve müzik kutusu bulunan bir piknik masasına kadar her şeyi ekleyerek küçük sanal cennet dilimlerini büyütüyor. Tropikal temalı müziğin yanı sıra okyanus dalgaları ve martı cıvıltıları gibi çeşitli ses efektlerini bile içeriyorlar.

Zuckerberg, kendisini gösteren popüler bir meme atıfta bulunan bir hidrofil talep ederek demoyu tamamlıyor. “Bu teknolojiyi daha da ilerlettikçe, yalnızca sesinizle deneyimlerinizi keşfetmek ve başkalarıyla paylaşmak için nüanslı dünyalar yaratabileceksiniz” diye ekledi.

meta'nın yapay zeka teknolojisi builder bot , sesinizle vr dünyaları oluşturmanızı sağlıyorBu heyecan verici yeni sisteme ne zaman kavuşacağımıza dair henüz bir haber yok. Basit olsa da, Builder Bot, oluşturma sürecini basitleştirerek şirketin kullanıcı tarafından oluşturulan dünyalar kataloğunu güçlendirmesine yardımcı olabilir. Horizon Worlds yaratıcı sistemi zaten oldukça basittir, ancak bu, daha karmaşık dünyalar için hızlı bir şekilde temel oluşturmak için mükemmel bir yol olarak hizmet edebilir.

Görünüşe göre Meta, AI teknolojisine devam eden yatırımıyla sesli asistan pazarını hedefliyor. Zuckerberg’e göre şirket, yapay zeka kullanarak sesli asistanlarla konuşmayı daha doğal hale getirmek için çalışıyor.

Yorum yazın

TeknoVR