Bu İşaret HoloLens’in Sonunu mu?

2023'teki sağlam ortaklıklara ve son haftalarda Windows MR'ı benimseyen firmalara rağmen, firmanın son Windows güncellemesi HoloLens'in sonunu işaret edebilir.

4 dakika, Okuma Süresi

HoloLens’in sonunu mu geliyor? Vision Pro’nun piyasaya sürülmesi ve mekansal hesaplamanın ana akıma girmesiyle birlikt, Microsoft veya Snap gibi yerleşik XR projeleri ve ürünlerine sahip firmaların XR’ye yatırımlarını yeniden kuracaklarını varsayabiliriz.

Ancak görünen o ki, Apple’dan önce uzamsal hesaplama terimini kullanmasına rağmen Microsoft, masaüstü destekli MR deneyimlerini mümkün kılan bir çerçeve olan HoloLens ve Windows Karma Gerçeklik için daha fazla destek vermeyecek gibi görünüyor.

Son raporlara göre, Windows 11 24h2 güncellemesinde Microsoft’un MR donanım ve yazılım portföyüne yönelik desteği nasıl kaldırdığını vurguluyor.

HoloLens ve Windows Karma Gerçeklik güncellemesi, Microsoft’un artık üzerinde çalışmadığı özellikleri bir araya getiren firmanın “Kullanımdan Kaldırılan Özellikler ” listesine girdi. Microsoft’un iki ürüne yönelik desteği bıraktığını derinden öne sürüyoruz.

Ancak liste açıklamasında “bazen yeni sürümler, genellikle daha yeni bir seçenek ekledikleri için özellikleri ve işlevleri de kaldırır”, yani her ürünün yeni bir sürümü gelebilir, ancak bu doğrulanmadı. Yine de şu anda MR desteği kesilmiş görünüyor.

Microsoft, Windows 11’deki MR işlevlerine ilişkin geliştirmeyi durduruyor ve gelen raporlara göre Microsoft, Windows Home ve Pro kullanıcıları için 1 Kasım 2026’da, Windows Commercial için ise 1 Kasım 2027’de uyumluluğu durduruyor.

Üstelik HoloLens veya Windows Mixed Reality kullanıcılarının XR ürünleri için desteğe ihtiyacı varsa Microsoft artık bu desteği sağlamayacak.

Microsoft XR’yi Yok mu sayıyor?

Microsoft yakın zamanda 2024 Mali Yılı İkinci Çeyrek kazanç çağrısıyla ilgili ayrıntıları paylaştı. Çağrı, genAI dahil olmak üzere çeşitli konuları kapsıyordu. Bununla birlikte, Microsoft’un 2023’ün ortasından bu yana XR çözümleri geliştirmeye daha fazla odaklanmasına rağmen, çağrı sırasında MR/uzaysal uygulamalarından, HoloLens 2’den veya endüstriyel Metaverse yol haritasından bahsetmemeleri ilginç.

Microsoft’un öncelikli odak noktası, sürükleyici teknolojilerin ötesinde çeşitli dijital çözümler sağlamak olsa da, çağrıda XR’nin tamamen bulunmaması dikkat çekicidir. Şirketin bir yıldan kısa bir süre önce yatırımını XR’den genAI lehine kaydırdığı ve yıl ortasında tekrar yatırıma başladığı göz önüne alındığında bu özellikle doğrudur.

Microsoft, ABD Ordusu, Boeing ve SNC-Lavalin gibi müşteriler de dahil olmak üzere dünya çapındaki kurumsal son kullanıcılara kapsamlı çözümlerini sunmaya devam ediyor. Nadella, “Bu yapay zeka anını iş uygulamalarındaki rolümüzü yeniden tanımlamak için de kullanıyoruz” dedi.

Ortaya çıkan yapay zeka ortamı, XR ile son iki yılda kat ettiği zorlu yola kıyasla somut mali faydalar sağlayarak Microsoft için verimli olduğunu kanıtlıyor. Bu nedenle Microsoft’un, alana olan ilginin yeniden artmasına rağmen dikkatini yeniden XR’den uzaklaştırması anlaşılabilir bir durum.

Nadella, “2024’te yapay zeka her bilgisayarın birinci sınıf bir parçası olacak” dedi. Microsoft, kısmen lider genAI firması OpenAI ile olan ortaklıkları sayesinde, başarısını kanıtlamış olan yapay zekaya tamamen odaklanmış gibi görünüyor.

XR’nin en geleneksel kullanım durumu olan kazanç açıklamasının oyun segmentinde bile Microsoft, XR’den bahsetmedi. Bunun yerine anlaşılır bir şekilde yapay zekanın bu alandaki gücüne atıfta bulundular.

Microsoft, Windows Karma Gerçekliğini Github’a Taşıyor

Microsoft, 2023’ün ikinci yarısında, ilgi ve yatırımda son dönemde yaşanan düşüşe rağmen Windows Karma Gerçeklik destek sistemini ve endüstriyel Metaverse yol haritasını güçlendirmek için aktif olarak çalışıyordu.

Bu çabanın bir parçası olarak Microsoft, 2023’te Magic Leap ve Qualcomm ile ortaklık kurdu ve birlikte geliştiriciler ve kurumsal iş ortaklarına yönelik bir XR içerik oluşturma platformu olan Microsoft’un Karma Gerçeklik Araç Seti 3’ün (MRTK3) ölçeklendirilmesine yatırım yaptı.

Bu ortaklık, MRTK3 çerçevesinin Microsoft’un sahibi olduğu GitHub içerisinde bağımsız bir kuruluşa geçişine olanak tanıdı. Bu hamle, MRTK3’ün daha geniş bir kullanıcı ve donanım geliştirici kitlesi için kolayca erişilebilir olmasını sağlayarak onu daha fazla yatırıma açtı.

Microsoft’un Windows + Devices organizasyonunun Kurumsal Başkan Yardımcısı ve Operasyon Direktörü Robin Seiler şunları açıkladı:

Daha fazla üçüncü taraf işbirliğine olanak tanıyan gerçek bir çok platformlu araç seti olması için MRTK’nin, Microsoft’un yegane yetki alanının ötesine geçen bağımsız bir kuruluş olarak tanınması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle MRTK3 Açık Kaynak Yazılımını (OSS) Microsoft’un dışına, GitHub içindeki kendi bağımsız organizasyonuna taşıdık.

Seiler, MRTK’nın başlangıcından itibaren Microsoft’un onu “yalnızca HoloLens 2’ye değil, tüm ekosisteme fayda sağlayacak çapraz platform ve açık kaynak olacak şekilde” geliştirdiğini belirtti.

2023’teki sağlam ortaklıklara ve son haftalarda Windows MR’ı benimseyen firmalara rağmen, firmanın son Windows güncellemesi HoloLens’in sonunu işaret edebilir.

Yorum yazın

TeknoVR