Meta, EssilorLuxottica’ya Bileğe Takılan XR Denetleyici Prototipini Gösteriyor

Şirketin daha önce duyurduğu bileğe takılan XR denetleyici prototipine benzer görünse de, Meta'nın teknolojinin gelecekteki XR giriş cihazının temeli olarak potansiyelini vurguluyor.

2 dakika, Okuma Süresi

Bileğe takılan XR denetleyici prototipinin yeni hali görücüye çıktı. Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, bu hafta Ray-Ban Stories gözlüklerinin ve farklı bir kaç lüks gözlük markasının arkasındaki İtalyan ana şirket olan EssilorLuxottica’ya şirketin bileğe takılan XR kontrol cihazının bir prototipini gösterdi. Şirketin daha önce duyurduğu bileğe takılan XR denetleyici prototipine benzer görünse de, Meta’nın teknolojinin gelecekteki XR giriş cihazının temeli olarak potansiyelini vurguluyor.

Zuckerberg, Instagram’da yaptığı paylaşımda prototipi EssilorLuxottica Başkanı ve CEO’su Leonardo Del Vecchio’ya gösterdi.

bileğe takılan xr denetleyici

Zuckerberg’in gezi hakkında söyledikleri:

“Leonardo Del Vecchio ve EssilorLuxottica ekibiyle yeni akıllı gözlük planlarını tartışmak üzere Milano’ya gelmek harika. Burada Leonardo, sonunda gözlüklerinizi ve diğer cihazlarınızı kontrol etmenizi sağlayacak sinirsel arayüzlü EMG bilekliğimizin bir prototipini kullanıyor.”

Zuckerberg çok fazla bilgi vermedi, ancak cihaz, şirketin Mart 2021’de duyurduğu protatipten biraz daha kaba olsa da oldukça tanıdık görünüyor.

2019’da CTRL-Labs’ın satın alınması sayesinde ortaya çıkan denetleyici,  ellerinizdeki kasları kontrol eden elektrik sinyallerini algılayan bir dizi elektromiyografi (EMG) sensörünü temel alıyor. Bir yıl önce ilk kez piyasaya sürüldüğünde, Meta araştırmacıları, kullanıcının girdi hissetmesine yardımcı olacak bir dizi dokunsal teknolojiyi de araştırdıklarını söyledi.

Nöral girdi teknolojisinin daha küçük, daha rafine bir versiyonu, potansiyel AR gözlük kullanıcısının günlük olarak hantal kontrolörler kullanması gerekmeyeceği veya kritik olarak dokunsal geri bildirim sağlamayan optik el takibine de güvenmeyeceği için bu çok önemli olacak.

Geçen yılın sonlarında İtalyan gözlük şirketi, Meta’nın akıllı ve şık AR cihazlarının geleceğine giden yolu açacağını umduğu akıllı gözlük serisinin ilki olan Ray-Ban Stories’i birlikte yayınladıBose Frames ile Snap’s Spectacles’ın ilk üç nesli arasında bir tür çapraz olan Ray-Ban Stories, demo olarak yeni açılan Meta perakende mağazalarında sunulan birkaç üründen biri olarak karşımıza çıktı. 

Zuckerberg’in dediği gibi, şirketler hala yeni akıllı gözlükler planlamakla meşguller, bu nedenle EssilorLuxottica’nın prestijiyle yakın bir donanım ortağı kesinlikle geleceğin vizyonlarıyla etkilenmeye değer.

 

Yorum yazın

TeknoVR