Google, AR Teknoloji İçin MicroLED Geliştiren ​​Raxium’u Satın Aldı

Raxium'daki ekip, geleceğin ekran teknolojilerinin temelini oluşturan minyatür, uygun maliyetli ve enerji açısından verimli yüksek çözünürlüklü ekranlar oluşturmak için beş yıl harcadı

2 dakika, Okuma Süresi

Google, AR teknoloji için MicroLED  (µLED) geliştiren Raxium’u satın alarak, XR mikro ekran tasarımları ve yetenekleri portföyüne eklemeler yapıyor.

Satın alma daha önce The Information  tarafından Mart ayında bildirilmişti, Google bir blog yazısında, AR ve VR gözlüklerinde kullanılmak üzere beş yıllık bir başlangıç ​​mikro ekran geliştiren Raxium’u gerçekten satın aldığını doğruladı.

Information’ın raporuna göre Raxium Google tarafından 1 milyar dolara satın alındı, ancak satın almanın resmi detayları hala belirsiz. Google, Raxium’un Google’ın tüketici cihazlarının geliştirilmesinden sorumlu Cihazlar ve Hizmetler ekibine katılacağını söyledi.

ar teknoloji i̇çin microled

Raxium’un Google’ın yakında çıkaracağı AR cihazları için daha hafif ve daha ucuz ekranlar geliştireceği düşünülüyor. Akıllı telefonlarda bulunan geleneksel Süper AMOLED’ler piksel başına yaklaşık 50 µm ölçerken, Raxium mikro ekranlarını piksel başına 3,5 µm ölçen µLED özelliğine sahip olacak şekilde küçülttüğünü söylüyor. Şirket, teknolojisinin “önceden yayınlanan dünya rekorundan 5 kat daha fazla” bir verimliliğe yol açtığını iddia ediyor.

 

 

Google’ın Cihazlar ve Hizmetler ekibinin başkan yardımcısı Rick Osterloh. “Raxium’daki ekip, geleceğin ekran teknolojilerinin temelini oluşturan minyatür, uygun maliyetli ve enerji açısından verimli yüksek çözünürlüklü ekranlar oluşturmak için beş yıl harcadı. Raxium’un bu alandaki teknik uzmanlığı, donanım çalışmalarımıza yatırım yapmaya devam ederken kilit bir rol oynayacak,” diyor 

Google, şüphesiz gelecekte Apple, Meta, Microsoft ve Snap’ten gelen cihazlarla rekabet edebilecek bir tür XR gözlük piyasaya sürmeye hazırlanıyor. 2020’de Google, göze batmayan, reçeteyle uyumlu akıllı gözlükler üretmesiyle tanınan Kanada merkezli North’u satın aldı; bu gözlük, Google Glass’tan daha şık bir görünüşe sahipti.

Bu yılın başlarında Google, Microsoft HoloLens ekibindeki baş optik mimar Bernard Kress’i işe aldı. Kress şimdi, geçen yılın sonlarında kurulan dahili bir XR bölümü olan Google Labs’ta XR Mühendisliği Direktörü. Önceki raporlara göre, Google Labs şu anda  2024’te piyasaya çıkacağı söylenen Project Iris adlı kod adlı bir AR gözlüğü üzerinde çalışıyor.

Yorum yazın

TeknoVR