Apple MR Gözlüğü Cep Telefonu Desteğine Güvenmesi Gerekebilir

Artık, gelecekte kitlesel tüketici pazarı için planlanan AR gözlüklerinden ziyade Apple'ın yakında çıkaracağı pahalı, yüksek çözünürlüklü, geliştirici merkezli MR gözlüğünden bahsediyoruz.

2 dakika, Okuma Süresi

Apple MR gözlüğü çıkarak olabilir mi? AR teknolojisini yakıntan takip etti. Uzun süredir Apple VR gözlük ile ilgili bir çok söylenti duyduk. Yakın zamanda Apple Apple’ın VR Sektörüne Girişi Apple Yeni HMD Patenti Aldı   haberini yapmıştık, yeni patentler ile apple cephesi bu konuda biraz daha hızlanmış oldu, özellikle Apple VR gözlük fiyatı ne olur acaba diye beklerken.

apple mr gozlugu cep telefonu destegine guvenmesi gerekebilir

Apple MR Gözlüğü

Artık, gelecekte kitlesel tüketici pazarı için planlanan AR gözlüklerinden ziyade Apple’ın yakında çıkaracağı pahalı, yüksek çözünürlüklü, geliştirici merkezli MR gözlüğünden bahsediyoruz.

The Information raporuna göre, yakın zamanda çıkarılması beklenen Apple MR gözlüğü için tasarlanan özel çipin detaylarına göre, Apple MR gözlüğünün daha gelişmiş işlevler elde edebilmesi için iPhone veya MacBook gibi diğer Apple cihazlarına kablosuz olarak bağlanması gerekiyor, Tıpkı Apple Watch‘un önceki sürümlerinin kullanıcıların iPhone’larını yanlarında taşımalarını gerektirdiği gibi.

Konuya aşina olan iki kişi, Apple’ın çip üzerindeki kritik sistem (SoC) çalışmasını geçen yıl tamamladığını ve SoC’nin TSMC’nin 5 nanometre üretim sürecine dayanacağını söyledi. Ayrıca MR gözlüğün fiziksel tasarımı, cihazda kullanılan diğer iki yonga, gözlük ekran sürücüsünün ve görüntü sensörünün tasarımı tamamlandı.

Bu gözlükte bir sinir motoru, yani iPhone, iPad ve Mac’teki makine öğrenme işlemcisi olmayacak. Sinir motoru artık Apple’ın mevcut AR teknolojisini desteklemek için kullanıldığına göre, gelecekteki AR uygulamaları için de gerekli olacak. Kendi sinir motoruna sahip olmayan bir VR gözlük, bu çipe sahip ekipmana güvenmek zorunda kalacak.

Yani gözlüğün SoC’si hem CPU’ya hem de GPU’ya sahip olduğundan bazı işlemleri cep telefonuna bağımlı kalmadan tamamlayabiliyor ancak gözlükteki donanımın Apple cep telefonu veya tablet kadar güçlü olmadığı söyleniyor.

Ayrıca The Information, MR gözlük için tasarlanan SoC’nin daha uzun pil ömrü, video sıkıştırma ve açma, gözlük ile ana bilgisayar arasında kablosuz veri aktarımı vb. gibi diğer ürünlerden daha iyi performans gösterdiğini de ortaya koydu.

Giyilebilir cihazların ilk sürümlerinin iPhone’a dayanması gerektiği. Apple buna hiç yabancı değil, çünkü Apple Watch ilk çıktığında böyleydi ve yenilendikten sonra tam bağımsızlığa kavuştu.

Yorum yazın

TeknoVR