Yeni Vive Cosmos HTC’nin Yeni Gözlüğü Hakkında Bildiğimiz Her Şey

5 dakika, Okuma Süresi

Yeni Vive Cosmos, CES 2019, HTC Vive için çok yoğun geçti. En büyük duyuru şüphesiz yeni bir PC VR gözlüğü olan Vive Cosmos oldu. Vive Pro ve yeni duyurduğu Vive Pro Eye’dan farklı bir tüketici ürünü olarak karşımıza çıktı. Vive Cosmos fiyatı, Vive Cosmos kontrolör ve aynı zamanda bu yeni Vive Cosmos özellikleri,  hakkında bir çok bilgiyi bu yazımızda paylaşacağız.

Aklınız mı karıştı?

Endişelenmeyin. Aşağıda, şu ana kadar Vive Cosmos hakkında yayınlanan, bildiğimiz her şeyi topladık. HTC’nin yeni VR Headset’i Vive Cosmos yıl içerisinde piyasaya sürülmediği için şuan CES 2019’dan notlar ile sizlere bilgi veriyoruz. En son güncellemeler ve daha fazlası için sık sık tekrar kontrol edin.

Yeni Vive Cosmos PC Tabanlı VR Gözlük

Öncelikle şunu anlayalım: Vive Cosmos bağımsız bir VR gözlüğü değil. Orijinal Vive ve Pro modelleri gibi, bir PC’ye bağlanması gerekiyor. HTC bunu, henüz bir PC VR gözlüğü satın almayan kişileri cezbedebilecek yeni bir VR cihazı olarak görüyor. Arizona Sunshine ve Superhot VR gibi popüler PC VR oyunlarını çalıştırmasını bekliyoruz.

Vive Cosmos Farklı Cihazlarada Bağlanabilecek.

vive cosmos phone

vive cosmos telefon

Vive Cosmos’un her şeyden önce PC’lere bağlanacağını bilmemize rağmen, farklı cihazlara da bağlanarak güç alabileceğini biliyoruz. HTC, bu cihazın ev kullanımı için kullanılabilecek bir VR gözlük olduğunu ve çok detay vermeden de olsa hareket halinde olacağını söylüyor. Yukarıdaki duyuru fragmanında, VR setin yanında bir telefon olduğunu görebilirsiniz. Ölçeklenebilir bir VR deneyimi için telefonlarımızı kitin içine takabiliriz. Vive Cosmos web sitesi ayrıca gözlüğü modüler olarak tanımlıyor, bu da kişiselleştirebileceğiniz anlamına geliyor. Önümüzdeki aylarda bu özellik hakkında daha fazla detay duyabiliriz.

 

İçten İzleme Sistemi

Belki Vive Cosmos ve diğer PC tabanlı Vive arasındaki en büyük fark, içeriden izlemedir. Vive ve Vive Pro, bir odanın etrafına yerleştirilmiş harici sensörler ve SteamVR’nin lighthouse sistemini kullanırken. Cosmos tüm takibini dahili sistem ile gerçekleştiriyor. Vive Cosmos gözlük setine takılan dört kamera, çevrenizdeki ortamları tarayarak, altı serbestlik dereceli (6DOF) pozisyon izleme sağlıyor. Bu, VR kurulumunu çok daha kolaylaştıracak, ama tam olarak sistemin SteamVR’ye dayanıp dayanmayacağını henüz bilmiyoruz.

Ekranı Yukarı Kaldırabilirsiniz

htc vive cosmos ces 2019

htc vive cosmos ces 2019

Vive Cosmos lenslerin bulunduğu ön kısım yukarı kaldırılabiliyor. Önemsiz bir detay gibi görünse de, aslında bir o kadar önemli bir detay. VR gözlük kullanıcıları tarafından yaşanan en büyük sıkıntılardan birisi terleme veya o an için gözlüğü kaldırıp bulunduğunuz yere bakmanız gerekiyor ise gözlüğü komple kaldırıp tekrar takmanız gerekiyor buda iki elinize kontrolör var iken gerçekten bazen can sıkıcı bir durum oluyor. Vive Cosmos burda basit ama kullanışlı bir detay sunuyor.

Vive Cosmos Yeni Denetleyiciler

vive cosmos controller close up

htc vive cosmos kontrolör

Baz istasyonlarıyla birlikte Cosmos, orijinal Vive kontrol cihazlarını da ortadan kaldırıyor. Yeni Oculus Quest kontrolörlerine çarpıcı bir şekilde benziyor. Quest’te olduğu gibi, gözlüğün görmesi için elinizde çalışan bir izleme halkası var. Vive donanımında ilk defa, bir trackpad yerine bir analog kol da var. İki, yüz düğmesi ve özel bir giriş düğmesi tetikleme işlevi görüyor.

 

Vive Cosmos, Vive’nin En İyi Ekranına Sahip Olacak

HTC, henüz Vive Cosmos için resmi özellikleri açıklamıyor. Bununla birlikte, Cosmos web sitesinde, şirketin “Şimdiye kadarki en net ekranı” olacağını belirtti. Bu, kitin Vive Pro’nun 2880 × 1600 (göz başına 1440 × 1600) ekranını bile geçebileceğini gösteriyor.

Yeni Bir Platformla Güçlendirildi

vive reality sistem

vive reality system

HTC ayrıca CES’te Vive Reality System’i duyurdu. Hem kullanıcı arayüzü hem de sosyal hizmet olarak hizmet verecek yepyeni bir platform. VR deneyimleri satın alıp kullanabilecek, bir VR web tarayıcısına erişebilecek ve en önemlisi arkadaşlarla buluşabileceksiniz. HTC Vive Cosmos, platformdan güç alan ilk gözlük olacak. Cosmos, SteamVR’yi bir şekilde desteklemeye devam edecek.

Vive Cosmos Çıkış Tarihi

Vive’ın yeni gözlüğü olan diğer Vive Pro Eye 2019 yılı içine çıkacağını biliyoruz. HTC, Cosmos ile ilgili net bir çıkış tarihi bilgisi vermedi. Beklentimiz 2019 bahar dönenimden sonra satışa çıkması.

Vive Cosmos Fiyatı

htc vive cosmos 2

vive cosmos fiyatı

Yeni, Vive Cosmos için herkesin aklındaki en büyük soru tabi ki fiyatı. Tüketici düzeyinde Vive Cosmos özellikleri ile satışa çıktığında Vive Pro’nun 799 dolarlık satış fiyatının altında bir fiyat bekleniyor. Tabi görüntü kalitesi Pro’dan gerçekten daha yüksek ise bu maliyeti yükseltebilir. Vive Cosmos fiyatı konusunda net bir bilgi için bir kaç ay daha beklememiz gerekiyor gibi.

 

 

2 yorumlar

Tezcan 14 Ocak 2019 - 09:55

Oculus Questi bekleyeyim diyordum hepten kafam karıştı. HTC telefon konusunda VR ile birlikte düşüşe geçmeye başladı, sanki artık bu marka daha çok sanal gerçeklik teknolojisine odaklanmış gibi duruyor. Vive cosmos yanlış anlamadıysam telefon ilede çalışacak gibi, ama nasıl?

Yanıtla
Finrold 31 Ocak 2019 - 18:06

Vive cosmos telefon ve bunun yanında bilgisayarı da destekleyeceğini düşünüyoruz.

Yanıtla

Yorum yazın

TeknoVR