Wacom Sanal Gerçeklik İçin Tasarlanan VR Kalemini Tanıttı

2 dakika, Okuma Süresi

Wacom, geçtiğimiz ayın sonlarında, özellikle VR’nin gücünden yararlanmak isteyen yaratıcılar için tasarlanmış yeni bir cihazı (VR Kalem) tanıttı.

Wacom VR Pen (VR kalem) olarak adlandırılan cihaz, basınca duyarlı bir stylus kontrolörü olarak geçiyor. Şirket, geliştirici odaklı web sayfasında , kullanıcıların yalnızca VR değil, aynı zamanda şirketin geleneksel 2D çizim için profesyonel kalem tabletleriyle de çizim yapmasına olanak tanıdığını söylüyor.

Wacom VR Pen (VR kalem)

vr kalem

Bir VR kalem oluşturmanın önündeki en büyük engellerden biri, açık alanlarda çizimi zorlaştıran ve doğası gereği daha az hassas hale getiren kuvvet geri beslemesinin olmamasıdır.

Wacom, bunu kalemin ucunun yan tarafında bulunan basınca duyarlı düğmesinin, kullanıcıların kalemi tutarken kullanılan kuvvet miktarına bağlı olarak vuruş kalınlığını doğal olarak değiştirmesine olanak tanıdığını ve bunun “kağıt üzerine kalemle çizmeye benzer bir deneyim” yarattığını söylüyor.

vr kalem

Wacom VR Pen (VR kalem) ayrıca, tetik tarzı bir tutuş, dijital araç seçimi için bir döndürücü düğme ve düğmenin kendisinde bir seçici geçiş dahil olmak üzere birkaç farklı opsiyonu olan tuşlara sahip.

Bağımsız izleme çözümü de dahil Wacom VR Pen hakkında öğrenilecek çok şey var; Valve SteamVR baz istasyonları veya Oculus Rift S ve Quest / Quest 2’deki yerleşik optik izleme çözümü Oculus Insight gibi standart VR izleme sistemlerine dayanmamaktadır. Wacom, izleme sisteminin tam olarak nasıl çalıştığını henüz ayrıntılı olarak açıklamadı.

Bununla birlikte, bağımsız bir izleme çözümü ile gitmek, şüphesiz daha fazla sayıda vr gözlük kullanıcısına ulaşmak için artı olacak. Bu amaçla Wacom Başkanı ve CEO’su Nobu Ide, bir videoda (aşağıda mevcut) VR Pen’in (VR Kalem) “piyasadaki başlıca vr gözlükler ile” çalışmak üzere tasarlandığını söylüyor.

Şirketin yerel VR yaratımına yönelik hareketini güçlü bir şekilde destekleyen Ide, VR Pen‘i “Wacom’un daha önce ürettiği diğer kalemlerden farklı olarak ve bir sonraki yaratıcı geleceğe geçiş noktamız olacak.” şeklinde açıklaması var.

Wacom, VR’ye özgü bir kalem sunan ilk firma değil. Wacom’un en büyük katılımcılarından biri ve doğrudan rakibi olan Logitech  , SteamVR izlemeyi oldukça standart bir stylus gövdesine entegre ederek, 2020’nin başından beri 750 $ ‘lık Logitech VR ink kalemini sunmuştu.

 

Yorum yazın

TeknoVR