VR Mimarisi ve Tasarım Uygulaması Arkio Quest’te Ücretsiz

Karma gerçeklikte binalar, iç mekanlar ve şehir planları oluştururken başkalarıyla işbirliği yapın.

3 dakika, Okuma Süresi

3D tasarım söz konusu olduğunda, sorunsuz ve kusursuz bir iş akışı oluşturmak için elinizde doğru araçlara sahip olmak çok önemlidir. Arkio, 3D binalar, sanal şehir manzaraları oluşturmanıza, mutfağınız veya banyonuz gibi odaları yeniden modellemenize, mevcut 3D modelleri gözden geçirmenize, tetikleyiciler ve çarpıştırıcılar içeren Unity sahneleri oluşturmanıza olanak tanıyan, tamamı VR’de 10 kadar farklı katılımcı ile ortak çalışmanıza izin veriyor.

Arkio, sahnenizdeki nesneleri yakalamak, sıkıştırmak ve çekmek için Meta Quest denetleyicilerinizi kullanmanızı sağlıyor. Tabii ki, önceden hazırlanmış şekilleri ve nesneleri sahnenize bırakmak için erişebileceğiniz bir menü var. Uygulama ayrıca, kontrol cihazlarınızda sahip olacağınız aynı araçları ve özellikleri sunarken doğal hissettiren bir VR tasarım deneyimi sunmak için el izleme teknolojisini kullanıyor.

Arkio’da yerleşik olarak bulunan iki yönlü bir Unity entegrasyonu, oyun ortamlarını tasarlarken ve düzenlerken sizin ve diğer tasarımcıların VR’de işbirliği yapmasına olanak tanıyorDaha sonra sonuçları doğrudan Quest’ten Unity’ye kolayca geri aktarabilirsiniz. Tüm bunlar, duvarlar, pencereler, kapılar, merdivenler ve tamamlanmış binaların oluşturulmasını daha basit bir süreç haline getiriyor ve süreci hızlandırmaya yardımcı oluyor.

Bir sahne veya oyun ortamı oluşturmak için siz ve diğer ortak çalışanlar Meta avatarlarınızı kullanarak uygulamaya girebilirsiniz. Odadaki her kişi çalışma alanını çeşitli farklı perspektiflerden görebilir. Her bakış açısı değişiklik yapmanıza ve diğer ortak çalışanlarla iletişim kurmanıza olanak tanıyor.

 

arkio

  • Tepeden görünüm: Tüm sahneyi bir şehir veya mahalle bloğu olarak görmenizi sağlayan üstten görünüm. Bu perspektiften, binaların ve bir parkın doğal peyzajının birlikte nasıl uyumlu bir şekilde çalışabileceğine bakmak için çatılara bakabilir ve çalışma alanınızda dolaşabilirsiniz. Trafiğin nasıl etkileneceğini bile görebilirsiniz.
  • Sokak Görünümü: Sokak Görünümü, gerçek hayatta nasıl görüneceğini görmek için VR tasarımınıza adım atmanızı sağlar. Hatta anında bir binayı küçültebilir ve bunun ortamınızın görünüşünü değiştirip değiştirmeyeceğini görebilirsiniz.
  • POV: Aynı POV perspektifiyle binaların veya evlerin içine girebilir mobilya, merdiven ve duvar renkleri ile tamamlanmış odalar tasarlayabilirsiniz. Ayrıca duvarları yeniden konumlandırabilir veya tavanlarınızı yükseltebilirsiniz.

El takibi kullanmanın yanı sıra Arkio, içinde bulunduğunuz gerçek odayı yeniden oluşturabileceğiniz masalar, kanepeler ve ışıklar gibi diğer 3D sanal varlıkları birleştirebileceğiniz bir karma gerçeklik çalışma alanı oluşturmanıza olanak tanıyan Geçişli modellemeyi kullanıyor. Buradan, VR’de oluşturduğunuz dış alanın unsurlarını portal pencereleri aracılığıyla gerçek dünyadan VR dünyasının ötesine taşıyabilirsiniz.

arkio 4

Ayrıca, VR ve mobil cihazlar için oluşturulmuş harika bir hacimsel modelleme özelliği de var ve bu özellik, 3D dijital içerik kullanarak nesneler oluşturmaya imkan veriyor.

Daha önce de belirtildiği gibi, Akio bir sahnede en fazla 10 ortak çalışana izin veriyor. Bununla birlikte, sözlü iletişim sağlamak, çalışmanızı gezmek ve ek açıklamalar eklemek için 14 adede kadar ek kullanıcıyı davet edebiliyorsunuz.

Arkio, Meta uygulama mağazasında ücretsiz olarak mevcuttur. Ancak şirket, farklı özellikler için bir abonelik modeli sunuyor ve ayrıca iOS ve Android mobil cihazların yanı sıra Steam, Windows ve Mac gibi diğer platformlarda da mevcut.

Yorum yazın

TeknoVR