120 Fps, VR Hareket Hastalığını Azaltmanın Anahtarı Olabilir

Çözünürlük artmaya devam ederken, VR başlıktaki hareket hastalığının daha az görülmesini sağlamak için kare hızlarının da artmaya devam etmesi gerekiyor.

2 dakika, Okuma Süresi

Son zamanlarda Xi’an Jiaotong-Liverpool Üniversitesi, VR hareket hastalığını çözme konusunda yeni bir keşif yaptı: araştırmalar, 120 fps’nin çoğu insan için VR hareket hastalığından kaçınmada “önemli bir eşik” olduğunu gösteriyor.

Çalışma, 32 katılımcının (16 erkek ve 16 kadın, 18 ila 51 yaş arası) hareket hastalığı deneyimi üzerindeki etkisini karşılaştırmak için 60 fps, 90 fps, 120 fps ve 180 fps gibi farklı yenileme hızlarını test etti. Çalışma, 120 fps’nin “önemli bir eşik” olduğunu buldu. Katılımcılar, 60 fps ve 90 fps ile karşılaştırıldığında, 120 fps koşulunda baş dönmesinin önemli ölçüde azaldığını, ancak 180 fps’de baş dönmesi azalmasının belirgin olmadığını, bunun da 120 fps’nin düşük baş dönmesi için eşik olduğunu belirtti.

Bu araştırmanın, piyasadaki diğer ürünleri geride bırakarak 180Hz’e kadar yenileme hızını destekleyen niş bir kafa ekranı olan Pimax 5K Super ile sınırlı olduğunu belirtmekte fayda var. Dolayısıyla sonuçların diğer gözlüklerle genellenip genellenmeyeceği belli değil.

120 fps, vr hastalığını azaltmanın anahtarı olabilir

Quest 3 ve Quest 2, 120Hz yenileme hızlarını desteklerken, her kareyi 8 milisaniyede oluşturma gereksinimi, grafik doğruluğu ve simülasyon karmaşıklığı açısından yonga setinin performansını ciddi şekilde sınırladığından, bu yalnızca bir geliştirici seçeneğidir. Çoğu oyun Quest 2’de varsayılan 72Hz’de çalıştırılırken birçoğu yeni Quest 3’te 90Hz’e yükseltildi. 120Hz’in bağımsız VR için standart haline gelmesi uzun zaman alacak.

Genel olarak bu çalışma hala ilginç bir sonuçtur ve sektörün, bırakın bağımsız gözlükleri popüler hale gelen 72 fps standardını, Oculus Rift ve HTC Vive’ın piyasaya sürülmesiyle belirlenen 90 fps standardından bile memnun olmaması gerektiğini göstermektedir. Çözünürlük artmaya devam ederken, VR başlıktaki hareket hastalığının daha az görülmesini sağlamak için kare hızlarının da artmaya devam etmesi gerekiyor.

Yorum yazın

TeknoVR