Vivid Vision Home İle Kendi Evinizde Tembel Göz Tedavinizi Yapabilirsiniz

2 dakika, Okuma Süresi

Vivid Vision Home, tembel göz bozuklukları için sanal gerçekliğe dayalı bir tedavi imkanı sağlıyor. Optometristler tarafından bu tedavi 2015 yılından bu yana uygulanıyor. Şirket, Vivid Vision Lazy-Eye tedavisini eve kadar genişleten bir donanım/yazılım tabanlı göz tedavisi için yeni teklifler sunmaya hazırlanıyor.

2013 yılında James Blaha tarafından kurulan Vivid Vision (eski adıyla Diplopia) şirketi, tembel göz bozuklukları için sanal gerçeklik tedavisi sunan bir şirket. Program, her iki gözün de normal bir şekilde binoküler görmesini sağlıyor. Vivid Vision, VR başlık setlerini hastanın gözleri ile birlikte düzgün olarak çalışması için bir tedavi yazılımı geliştirdi. Bu yazılımın şu an için 100’den fazla klinikte kullanıldığını da belirtelim.

Vivid Vision Home

Vivid Vision daha başarılı ve esnek tedavi için umut verici bir başarı oranı sağlıyor. Vivid Vision CTO Dr. Brian Dornbos, ev içi tedaviyi “uygulama büyüteci” olarak adlandırıyor.

Vivid Vision, tedavilerinin ambliyopi, şaşılık ve yakınsama yetersizliği için etkili olduğunu iddia ediyor. Zayıf gözdeki görsel uyarımı arttırarak, baskın gözdeki uyarıyı düşürerek çalışıyor (Bu doğal olarak her göze ayrı görüntüler gösteren cihaz sayesinde bir VR başlıkla rahatça elde edilir). Bu, oyuncunun zayıf gözlerinde önemli ipuçlarını görmesi ve beynin o gözün içinden gelen bilgiye daha fazla ağırlık vermesine yol açan VR oyunları taklidi altında yapılır.

 

Vivid Vision’ın VR tembel göz tedavisi üzerine Haziran ayında BioMed Journal of Oftalmology Dergisinde yapılan bir çalışma, “yetişkinlikte görülen ambliyopi için yeni bir tedavinin potansiyelini gösteren” pozitif ön sonuçları gösteriyor. Göz teması ve göz damlası gibi diğer tembel göz terapilerine göre VR’a dayalı tedavi alternatif bir seçenektir.

Vivid Vision Home tedavisini sunan göz doktorları, hastaların muayenehanelerinde tedavinin uygun olup olmadığını anlamak için hastaları değerlendiriyor. Eğer uygunsa Oculus RiftHTC Vive ve Gear VR başlıklar üzerinde çalışabilecek olan yazılım tabanlı tedavi yöntemini tavsiye ediyor. Doktorlar bu süreci de uzaktan izleyebiliyorlar.

Yorum yazın

TeknoVR