Vive Focus 3 Güncellemesi – İzeleme 30x30m Alana Kadar Kapsayacak

3 dakika, Okuma Süresi

HTC Vive Focus 3 güncellemesi ile birlikte çok oyunculu büyük VR oyunları için, Vive Focus 3 sanal gerçeklik gözlüğüne bazı önemli güncellemeler ekliyor. 1 Kasım’da HTC VIVE, resmi web sitesinde Vive Focus 3’ün özelliklerinin güncellenmesiyle ilgili bir makale yayınladı.

Bu sayede 1.300 dolarlık kablosuz VR gözlüğü, konum tabanlı eğlence modu (LBE) adı verilen ve gözlüğün izleme mesafesinin büyük ölçüde büyüterek 33 metre x 30 metreye genişletildiği yeni bir özellik ekliyor. Aynı zamanda, “harita paylaşımı” adı verilen ek bir özellik, birden fazla gözlüğün aynı sanal dünyayı aynı konumda paylaşmasına olanak tanıyacak.

vive focus 3 güncellemesi

Önemli  Vive Focus 3 Güncellemesi:

 

Konum tabanlı eğlence modu (LBE)

VIVE Focus 3 artık daha geniş bir oyun alanında izlemeyi destekleyerek şirketlerin daha büyük bir alan kullanmasına ve gerçekten özgür bir dolaşım deneyimi sağlamasına olanak tanıyacak. VIVE Focus 3 piyasaya sürüldüğünde, 15m x 15 metrelik bir alanı kullanabiliyordu.

VIVE Focus 3, dört tenis kortu büyüklüğünde bir alana sahip, sürükleyici bir kullanıcı deneyimi sağlamak için 33 metre x 30 metreye (veya 1000 metrekare) kadar sorunsuz 6DoF takibini destekleyebilecek.

1636697905191maximum area support

1636697997330lbe mode

LBE (Konum Tabanlı Eğlence) modunu kullanarak, herhangi bir şekil-çokgen, L şekli veya tamamı ile karçamış daha özel bir alan oluyşturabilirsiniz.  Harita ayarlandıktan sonra kullanıcı, haritayı tekrar tekrar ayarlamak zorunda kalmadan deneyime başlayabilir. LBE modunda yeni sınırların otomatik olarak oluşturulması devre dışı bırakıldı, bu nedenle HMD (başa takılan cihaz) bilinen oyun alanında yeniden konumlandırılmaya devam edecek. Ayar tamamlandıktan sonra oyuncu oyun alanındaki herhangi bir pozisyona dönebilir.

LBE modeli, müşterilerin VR oyun salonlarında, arena deneyimlerinde, VR sanat galerilerinde veya büyük eğitim alanlarında kullanıcıları için geniş alanlar oluşturmasını sağlayacak, böylece deneyim daha gerçekçi hissedilebilecek.

Harita paylaşımı

VIVE Focus 3 artık, her bir HMD’yi (başa takılan cihaz) ayrı ayrı ayarlamaya veya kalibre etmeye gerek kalmadan, birden fazla kullanıcının paylaşılan bir alanda hassas koordineli konumlandırma izlemesi gerçekleştirmesine olanak tanıyan harita paylaşımı sağlıyor.

1636698008225map sharing 730x608 1

Çoğu cihaz, kullanıcıların bir PCVR sırt çantası taşımasını ve sınırlı bir alanda oyun oynamak için Lighthouse sistemini kullanmasını gerektirir. Harita paylaşımı ve LBE modu sayesinde, kullanıcılar VR FPS oyunlarında özgürce hareket edebilirler

Harita paylaşımını etkinleştirmek için VIVE Focus 3 ile alanınızı çizin ve bu alan haritanızı aynı anda birden fazla HMD cihazıyla kolayca paylaşılabilirsiniz.

Görsel yön bulma (VO) modu

Görsel Odometri modu, kullanıcıların 5 dakikalık ortam ayarını atlamalarına ve HMD’yi taktıktan hemen sonra 6DoF deneyimine girmeye başlamalarına olanak tanıyacak. Artık VIVE Focus 3, kullanıcının çevresel yeniden kalibrasyon sürecini daha hızlı ve daha kolay hale getiriyor. Kullanıcı VIVE Focus 3’ü taktıktan sonra, 6DoF izleme hemen kullanılabilir. Kullanıcı VIVE Focus 3’ü takar takmaz, görüş hattı ve koordinasyon merkezi belirlenir.

1636698016369vo mode

VO modunda, gözlükte kayıtlı harita yoktur. Ancak bir haritanın olmaması, sınır koyamayacağınız anlamına gelmez. VO modu, duraklama sırasında HMD’nin VRS ayarındaki sınırı yine de ayarlanabilir. VO modu, çok oyunculu büyük oyun deneyimleri için çok uygun.

LBE hibrit modu, müşterilerin geniş alan 6DoF takibi için VO ve LBE modlarını kullanmasını da sağlayabilir.

Son olarak, ek kalibrasyon modu, gözlüğün Vive Tracker diski de dahil olmak üzere Focus 3 denetleyicisi dışındaki nesneleri izlemesine izin verecek ve gözlük yakında WiFi 6E standardını destekleyecek.

Yorum yazın

TeknoVR