Valve: Steam Deck “Yüksek Performanslı” Bağımsız VR İçin Önemli Bir Adım

3 dakika, Okuma Süresi

Valve başkanı Gabe Newell, Steam Deck’i yüksek performanslı bağımsız VR için bir “basamak taşı” olarak nitelendirdi, ancak “henüz orada değiliz” dedi.

Steam Deck Ve VR

Newell, Edge Magazine’in son sayısı için Steam Deck hakkında röportaj yaptı. Deck’in VR için önemi sorulduğunda şunları söyledi:

Deck’in temsil ettiği şeylerden biri, sonunda VR uygulamalarınızı da kullanabileceğiniz pil kapasiteli ve yüksek performanslı bir cihaz. Bir nevi bilgisayarı alıp daha taşınabilir bir şey yapmışsınız gibi ve Deck bu konuda bir basamak taşı olacak ama henüz o seviyede değiliz.

Bu, Valve ürün tasarımcısı Greg Coomer tarafından Ağustos ayında yapılan yorumları yansıtıyor gibi görünüyor. The Verge tarafından doğrudan Steam Deck’in çipinin bağımsız bir VR gözlüğünde kullanılıp kullanılamayacağı sorulduğunda, Coomer, “o ortamda iyi çalışacağını” ve “bizimle ve gelecek planlarımızla çok alakalı” olduğunu söyledi.

Güverte, özel bir AMD yapımı çip kullanır Valve destekli tasarım. Performans, bütçeye uygun bir oyun dizüstü bilgisayarında bulacağınıza benzer. Deck, ekranın 720p’nin biraz üzerinde bir çözünürlüğe sahip, ancak VR gözlüklerinin önemli ölçüde daha yüksek çözünürlüğe sahip olması nedeniyle en yeni AAA VR olmayan oyunları oynatabilir.

Deck ilk duyurulduğunda ve Valve’e VR desteği sorulduğunda, şirket “performansı optimize ettiğimiz şey bu değil” demişti. Geçen hafta, cihazın piyasaya sürülmesinden önce Valve, Steam’deki tüm VR gözlüklerini Deck ile ‘Uyumsuz’ olarak işaretledi.

Steam Deck’ten daha az güçlü olmasına rağmen, Meta Quest 2, Steam’de bulunan en popüler VR oyunlarının çoğunu çalıştırıyor. Ancak bu, her geliştiricinin grafikleri yoğun bir şekilde optimize etmesini ve basitleştirmesini gerektirerek elde edilir. Valve’ın kendi bağımsız VR sistemini sunmak için geliştiricilerden aynısını yapmasını istemesi gerekebilir. Bu, SteamVR içerik ekosistemini üst düzey PC’ler ile bağımsız arasında parçalama ve alıcılar için kafa karışıklığına neden olma riskiyle karşı karşıya kalabilir. Bununla birlikte Valve, ayrı bir mağaza veya Steam’in belirli bir alt bölümünü başlatabilir.

Eylül ayında YouTuber Bradley Lynch, SteamVR sürücü dosyalarında “Deckard” kod adlı Valve bağımsız gözlüğünün kanıtını bulmuştu. Ars Technica, kaynaklarının Deckard’ın varlığını doğruladığını söyledi, ancak Valve’in üretim kapasitesinin şu anda Steam Deck’e tahsis edildiğini kaydetti.
Newell’in yorumları, beklenenden daha uzak olsa da Valve’in geleceğinde bağımsız bir gözlüğün olduğu fikrini destekliyor gibi görünüyor.

STEAM DECK TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Genişlik: 29,8 cm, Yükseklik: 17,7 cm, Derinlik: 4,9 cm
Ağırlık: 669 gram (yaklaşık)
İşlemci: AMD Zen 2 4 çekirdek/8 iş parçacığı, 2,4-3,5 GHz
Ekran kartı: AMD RDNA 2 1,0-1,6 teraflop
Bellek: 16 GB LPDDR5
Depolama: 64 GB EMMC / 256 GB NVMe SSD / 512 GB NVMe SSD
Depolama “yüksek hızlı” MicroSD kartlarla artırılabilecek
Ekran çözünürlüğü: 1280 x 800
Ekran boyutu: 7 inç
Parlaklık: 400 nit
Yenileme hızı: 60 Hz
Bağlantı seçenekleri: Bluetooth 5.0, 2,4 ya da 5,0 GHz çift bantlı kablosuz
Ses: Stereo hoparlörler, çift mikrofon, 3,5 mm jak girişi
Güç girişi: 45W USB Type-C
Pil ömrü: 2-8 saat
İşletim sistemi: SteamOS 3.0

STEAM DECK FİYATLARI

64 GB – 399 dolar
256 GB – 529 dolar
512 GB – 649 dolar

.

Yorum yazın

TeknoVR