Valve, SteamVR’ye Doğrudan Bağlantı İçin Steam Link’i Yayınladı

2 dakika, Okuma Süresi

Valve bugün Meta’nın VR platformlarından birinde ilk uygulamasını yayınladı. Steam Link, kullanıcıların PC VR veya düz ekran PC içeriğini oynatmak için Quest gözlüklerinin kablosuz olarak SteamVR’ye hızlı ve kolay bir şekilde bağlamalarına olanak tanıyor.

Oculus Link / Air Link  herhangi bir Quest başlığının PC VR içeriğini oynatmak için bir PC’ye bağlanmasına izin veriyor ancak bu, kullanıcıların uzun süredir güncellenmeyen Oculus PC yazılımını yüklemesi ve kullanmasını gerektiriyor. Çoğu durumda, bu, çok daha aktif VR uygulamaları ve kullanıcıları kütüphanesine sahip olan SteamVR’ye ulaşmak için can sıkıcı bir durumdu.

Bu süreci kolaylaştırmak için Valve bugün ana Quest mağazasında Steam Link uygulamasını yayınladı (bu da Meta’nın resmi onayının verildiği anlamına geliyor). Steam Link’i kullanan uygulama, Quest’i orta katman olarak Oculus PC yazılımı olmadan doğrudan SteamVR’ye bağlamayı son derece basit hale getiriyor.

Tek yapmanız gereken, başlığınızla aynı ağ üzerinde Steam çalıştıran bir bilgisayara sahip olmak. Ardından Questinizde Steam Link uygulamasını başlatın; bir eşleştirme koduyla karşılaşacaksınız. Kodu bilgisayarınıza girin, SteamVR  kütüphanesine bu şekilde kolayca bağlanabilirsiniz.

valve, steamvr'ye doğrudan bağlantı i̇çin steam link'i yayınladı

Üstelik bu sadece PC VR oyunları değil; aynı zamanda Steam kütüphanenizdeki herhangi bir oyunu önünüzdeki büyük ekranda da oynayabilirsiniz. Bunların hepsi daha önce de mümkündü ancak Steam Link bu süreci her zamankinden daha kolay hale getiriyor.

Valve, Steam Link’i kullanmak için minimum gereksinimlerin şöyle olduğunu söylüyor:

  • Wi-Fi: minimum 5 GHz, PC’ye kablolu bağlantı
  • GPU’lar: NVIDIA (GTX970 veya daha iyisi)
  • İşletim Sistemi: Windows 10 veya daha yeni
  • VR Gözlük: Meta Quest 2, 3 veya Pro

Quest’teki Steam Link’in Oculus Pro kullananlar için göz izleme ve yüz izlemeyi de destekleyebileceğine dair göstergeler var , ancak henüz bunu test etme şansımız olmadı.

Yorum yazın

TeknoVR