SteamVR Şubat Rift, Vive, Windows VR Kullanım Oranları

2 dakika, Okuma Süresi

Şubat Ayı Steam Donanım Anketi sonuçları son trendini sürdürüyor. Oculus Rift, bir kez daha ana rakibi HTC Vive ile arayı açtı.

Geçen ay Rift, hem Vive hem de gelişmiş Vive Pro’nun %3.81 önüne geçti. Şubat ayında ise bu fark %7,07 gibi büyük bir oranda çıktı. Rift, toplam SteamVR kulaklık kullanımının %48,21’ini (%47,03’ten daha fazla) oluşturuyor. Bu sırada temel Vive %40.62’den %39.36’ya düştü. İlk kez HTC’nin VR gözlük setinin %40 oranının altına düştüğünü gördük. Vive Pro ayrıca %2.6’dan %1.82’ye kadar çarpıcı bir şekilde geriledi. İkisini bir araya getirdiğinizde, HTC toplam oranın %41,18’ini alıyor.

march steam hardware survey

steamvr şubat verileri

Geçen ay olduğu gibi, Microsoft’un Windows VR gözlükleri teşekkür eden bir eda ile küçükte olsa ilerlemeler var gibi görünüyor. Şu anda %9,96 (%8,9’dan), MR gözlükler %10’u geçmeye özenle yaklaşıyor. Hiç şüphe yok ki satışları dağılmış ve üst düzey Samsung Odyssey+ VR gözlük bu rakamları zorlamaya devam edecek.

Daha önceki SteamVR verileri ile ilgili paylaşımlarımızda dile getirdiğimiz gibi, bu rakamların gerçek VR pazar payını gösteren kesin veriler olmadığını tekrar hatırlatalım. Donanım Araştırması isteğe bağlıdır ve kullanıcıların saymak için SteamVR ortamında VR gözlüklerin aktif takılı olarak kullanılması gerekiyor. Ne Oculus, ne de HTC, kendi gözlük satışları ile ilgili resmi bir rakam paylaşmadı.

Yine de, yakında anket için bazı büyük değişiklikler görmeyi bekliyoruz. Vive, önümüzdeki birkaç ay içinde Vive Pro Eye’yi piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Kurumsal düzeyde bir VR gözlük olacak, bu nedenle büyük bir etkisi olmaz. Ancak, HTC’nin bir sonraki tüketici versiyonu olan Vive Cosmos da bu yıl piyasaya sürülmesinden sonra birçok şey değişebilir. Son olarak, Oculus Rift S ve Valve’ın kendi SteamVR cihazını bu ayın sonunda GDC’de duyurmasını umuyoruz.

Yorum yazın

TeknoVR