Square Enix AR Konusunda Ciddileşiyor

Sevilen fantezi RPG'nin bir VR/AR uyarlaması ufukta olabilir mi?

3 dakika, Okuma Süresi

2022 Oyun Geliştirici Konferansı (GDC) San Francisco, California’da beş günlük endüstriyi sarsan duyurular, tartışmaları ve video oyunu geliştirme merkezli çeşitli diğer içeriklerle başladı.

Bu hafta ünlü video oyun şirketi Square Enix ile yeni bir AR (artırılmış gerçeklik) hattı geliştirmek için yeni bir ortaklık ilan eden ABD teknoloji şirketi Qualcomm Technologies de dahil olmak üzere bir dizi heyecan verici duyuru yapıldı. Snapdragon Spaces  XR Geliştirici Platformu için oyunlar ve daha fazlası.

Resmi bir yayında Square Enix Direktörü Ben Taylor, “Square Enix her zaman hikaye anlatımının sınırlarını zorlamak ve hayranlarımız için unutulmaz deneyimler sunmak için en son oyun teknolojisine kendini adamıştır” dedi . “XR’ye yatırım yapıyoruz ve Snapdragon Spaces üzerine inşa etmeyi dört gözle bekliyoruz. Özellikle, XR ile özellikle tanındığımız klasik türdeki oyunlarda yenilik yapma zamanının geldiğini düşünüyoruz ve mutluluğu dünyaya yayma misyonumuzu ilerletmek için bunları dünyayla paylaşmayı dört gözle bekliyoruz.”

Qualcomm Technologies XR Ürün Yönetimi Kıdemli Direktörü Brian Vogelsang, “Square Enix, yeni oyun platformlarının potansiyelini her konsol nesline iten derin hikaye anlatımı ve ilgi çekici oyun deneyimi sunma konusunda zengin bir geçmişe sahip” dedi. Snapdragon Spaces kullanan AR gözlükleriyle birlikte çalışmaktan ve oyunlarda mümkün olanın çıtasını yükseltmekten heyecan duyuyoruz.”

Bu haber, Qualcomm’dan XR ile ilgili tek haber değil. Yeni ortaklığa ek olarak şirket bugün, XR ve AI teknolojisinde çalışan geliştiricileri desteklemek için tasarlanmış bir hibe programı olan Snapdragon Metaverse Fund‘ın lansmanını duyurdu. Fon, Snapdragon XR PlatformlarıSnapdragon Spaces  XR Geliştirici Platformu ve  XR Labs Europe dahil olmak üzere şirketin XR ile ilgili diğer girişimleriyle birlikte çalışacak. 

“Hem tüketicinin hem de işletmenin metaverse oluşturmasını ve etkileşime geçmesini ve fiziksel ve dijital dünyaların birbirine bağlanmasını sağlayacak çığır açan platform teknolojisini ve deneyimlerini sunuyoruz. Qualcomm Incorporated Başkanı ve CEO’su Cristiano Amon, “Qualcomm, metaverse biletidir” dedi. Snapdragon Metaverse Fonu aracılığıyla, bu yeni nesil uzamsal hesaplamaya girerken mümkün olanın sınırlarını zorlarken her büyüklükteki geliştiricileri ve şirketleri güçlendirmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Qualcomm’un Square Enix ile ortaklığı hakkında daha fazla bilgiyi buradan ve Snapdragon Metaverse Fonu ile ilgili daha detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz .

Yorum yazın

TeknoVR