Sony, XR Avatarlar İçin Mocap Sistemi Mocopi Tanıtıldı

Yeni Mocap Sistemi, yeni başlayanlar ​​ve içerik oluşturucu topluluğuna uygun fiyatlı bir çözümle destekleyecek.

3 dakika, Okuma Süresi

Sony, yaptığı bir basın açıklamasında XR avatarlar ve reklam içeriği için mocap sistemini, hareket yakalama (mocopi) giyilebilir cihaz piyasaya sürdüğünü duyurdu .

Sony’nin Mocopi mocap sistemi, insanların vücutlarına takabilecekleri altı adet renkli izleme cihazı kullanıyor. Kullanıcılar, avatarları kontrol etmek için gerçek zamanlı hareketleri yakalamak ve izlemek için onları bileklere, başa ve kalçaya yerleştirebilir.

Sony yaptığı basın açıklamasında, cihazların tam vücut kontrolü ile sürükleyici videolar oluşturmak için bir akıllı telefon uygulamasıyla birlikte özel teknolojiler kullandığını söyledi.

Sony bir basın açıklamasında şunları söyledi:

“Normalde, hareket yakalama kullanan video üretimi, özel ekipman ve operatörler gerektirir. Tescilli algoritmamızı kullanan Mocopi, az sayıda sensörle son derece hassas hareket ölçümü oluşturarak VTuber’ları (sanal yayıncılar) ve film ve animasyon yapımında yer alan içerik oluşturucuları zaman ve yer kısıtlamalarından kurtarır.

Japon firması Aralık ayı ortasında ön satışları başlatacak ve mocap birimleri kabaca 358 dolar fiyatla satışa çıkacak. Set, VRChat gibi metaverse platformlarıyla bağlantı kurmak için 15 Aralık’tan itibaren bir yazılım geliştirme kiti içerecek.

img 001

Mocopi Mocap Sistemi ile ilgili yorumlar

VRChat Baş Teknoloji Sorumlusu ve Kurucu Ortağı Jesse Joudry, şirketinin “PC VR gözlükleri kullanarak tam izleme” konusunda sektöre öncülük ettiğini söyledi.

“Sony’nin “mocopi” ürününün piyasaya sürülmesiyle, aynı işlevselliği bağımsız VR gözlükler için sağlayabildiğimiz için mutluyuz, tüm sanal gerçeklik gözlük kullanıcılarının VRChat’in tam izleme işlevini tam olarak deneyimlemesini istiyoruz.

HIKKY İcra Kurulu Başkanı Yasushi Funakoshi, sony gibi küresel bir şirketin bu tür cihazları almakta zorlanan yeni başlayan kullanıcılar ve içerik üreticileri için “agresif” bir mocap çözümüyle “genç ve yeni bir pazara yaklaşmasından” mutlu olduğunu ekledi.

“Bu tür cihazları kendi başımıza geliştirmek ve satmak zordur, ancak pazarın temel sorunlarını çözmek için gereklidirler. Sony’nin birinci sınıf teknolojisi ve teknik bilgisiyle [sağlanan] bu cihazın yaratıcı devrim için pek çok fırsat yaratacağına eminiz.”

 

Sony, Metaverse Planlarını Genişletiyor

Haber, Sony’nin küresel sürükleyici firmalarla rekabet edebilmek için metaverse çözümleri portföyünü genişletmesiyle birlikte geliyor. İşletmeler için, gerçek zamanlı 3D (RT3D) animasyonlarını geliştirmek için XR firması Beyond Sports’u satın aldı.

Basketbol, ​​futbol, ​​beyzbol, tenis ve diğer yarışmalar için RT3D spor etkinliği deneyimleri oluşturmak üzere Beyond Sports’un metaverse teknolojilerini entegre etmeyi planlıyor. Sony’nin en son izleme eklentisi, spor izleyicilerinin ilgisini çekmek için dijital ikizler ve mocap top izleme sistemleriyle spor etkinliklerini de kopyalayacak.

Şirket ayrıca, dijital varlıkların satın alınması, satılması ve ticareti için PlayStation VR 2’nin (PSVR2) piyasaya sürülmesinin ardından yeni bir blockchain teknolojisinin patentini aldı. Oyuncular, diğerlerinin yanı sıra görüntüler, değiştirilemez jetonlar (NFT’ler) ve video klipler dahil olmak üzere Sony Playstation konsollarında oyun yakalayabilir.

Bu, eSpor meraklılarının önemli anları NFT’ler olarak satarak oyunlarından para kazanmalarına olanak tanıyacak.

Teknoloji devi ayrıca, metaverse hırslarını artırmak için Mayıs ayında Epic Games ile büyük bir stratejik ortaklık kurduğunu duyurdu. Sosyal, işbirlikçi ve oyun toplulukları oluşturmak için mevcut ciddi oyun teknolojilerini kullanacak.

Sony Group İcra Kurulu Başkanı Kenichiro Yoshida, duygu yaratmak için eğlence “Kando” alanında genişleyeceğini açıkladı. Ayrıca Manchester City Futbol Kulübü gibi büyük firmalarla ve Sony Music ile canlı performanslar için çalışacak. Şirket ayrıca 2025 yılında elektrikli araçlar için Honda Motor Company ile stratejik bir anlaşma başlatabilir.

 

Yorum yazın

TeknoVR