Sanal Gerçeklik İçeriği Olan Filmler

6 dakika, Okuma Süresi

Sanal Gerçeklik İçeriği Olan Filmler. Bilim-kurgu filmlerinde 50 yıl önce gördüklerimizin şuan kullanılabiliyor olması, sinema ile teknolojinin ilişkisini en net şekilde gösteriyor. Sanal Gerçeklik Filmleri, bu açıdan sinema sektörünün sanal gerçekliğe geçmişte ne şekilde baktığını ve yorumladığını bilmek önemli.

Sanal Gerçeklik İçeriği Olan Filmler – Sanal Gerçeklik Filmleri

Doctor Who – The Deadly Assassin (1976)

Peter Capaldi’nin yeni Doktor’u canlandırdığı Doctor Who efsanesi, Ağustos ayında 8. sezonuyla geri dönüyor. 1976 yılında yayınlanan bu bölümünde Doktor, Matrix olarak tanımlanan sanal bir bilgisayar şebekesi tarafından tutsak ediliyor.

Tron (1982)

Tron, sanal gerçeklik fikrini gerçek karakterleri bilgisayar dünyasına aktararak ele alıyor. Tron, “sanal gerçeklikte tutsak kalma” hikayesini anlatmak için bilgisayar grafikleri kullanan ilk filmlerden biridir.

Lawnmover Man (1992)

Stephen King’in aynı adlı hikayesinden sinemaya uyarlanan The Lawnmover Man, zihinsel ve fiziksel engelli bir bahçıvanın bir bilim adamı tarafından sanal gerçeklik ortamı kullanılarak tedavi edilmesini anlatır. Filmde sanal gerçeklik ortamında tedavi göre bahçıvan bir dehaya dönüşür ve bilim adamı yaptığı bu araştırma üzerindeki kontrolünü yitirmeye başlar.

Johnny Mnemonic (1995)

Keanu Reeves tarafından canlandırılan ana karakter beyninde depoladığı bilgileri çıkarmak için, sanal gerçeklik gözlüğü ve beyin-bilgisayar arayüzlerini kullanıyor.

Ghost in the Shell Serisi (1995 – 2006)

Ghost in the Shell, sanal ortamlara dair muhteşem tasvirlerle dolu, son derece heyecanlı bir manga ve anime serisidir.

The Matrix (1999)

The Matrix, içinde yaşadığımız dünyanın yapay zekaya sahip makineler tarafından tasarlanmış geniş bir sanal gerçeklik olduğu fikrinden hareket ediyor.

Avalon (2001)

Film, insanların Avalon adında yasa dışı bir sanal gerçeklik oyununa bağlandığı kasvetli bir gelecekte geçiyor. Filmde, Ash adında bir karakter oyun içerisinde gizlenmiş bir bölüm olduğunu öğrenir ve bu bölümü bulmaya çalışır.

Total Recall (1990 ve 2012)

Filmin 1990 yılında çekilen ilk yapımında Arnold Schwarzenegger başrolde oynuyordu, 2012 yılında yeniden çevrilen filmde bu sefer başrolü Colin Farrel üstleniyor. Mars’a gitme hayali kuran ana karakter, sanal hatıralar yerleştiren Rekall firmasından bir seyahat paketi satın alıyor ama karakter bu seyahatten gizli bir ajan olduğunu hatırlayarak geri dönüyor.

Sword Art Online (2012-)

Bu anime, 2022 yılında piyasaya sürülen Sword Art Online adında sanal bir ortamda geçiyor. Oyuncular bu ortama Nerve Gear adında kasklı bir ekran aracılığıyla bağlanıyor. Oyuncular oyundan çıkmak istediği zaman oturumlarını kapatamadıklarını fark ediyorlar. Bu sanal ortamdan kendi bedenlerine dönmek için 100 katlı kulenin son katında bulunan bölüm sonu canavarını yenmek zorundalar. Oyunda ölürsen, gerçek hayatta da ölürsün!

Ernest Cline’ın dünya çapında bir fenomen haline gelen aynı isimli çok satan kitabından uyarlanan aksiyon macera filmi “Ready Player One”.

Film, dünyanın kaosun ve çöküşün eşiğinde olduğu 2045 yılında geçiyor. Ancak insanlar kurtuluşu parlak ve eksantrik James Halliday (Mark Rylance) tarafından yaratılan geniş bir sanal gerçeklik evreni olan OASIS’te buldu. Halliday öldüğünde, muazzam servetini OASIS’te bir yere sakladığı dijital bir Paskalya yumurtasını bulan ilk kişiye bırakarak tüm dünyayı saran bir yarışmayı ateşler. Wade Watts (Tye Sheridan) adlı beklenmedik bir genç kahraman, yarışmaya katılmaya karar verdiğinde, fantastik bir gizem, keşif ve tehlike evreninde, çılgınca, gerçekleri büken bir hazine avına atılır.

*Eğer listemizde atladığımız yapımlar varsa bunları yorum bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar sonucunda 2014’ten 2018’e kadar satılacak toplam sanal gerçeklik birimlerinin 56.8 milyoncivarına ulaşması bekleniyor. Bu süreç içerisinde sadece donanım satışından elde edilen gelirin, 8.4 milyar dolar seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. Sanal gerçeklik pazarına girmesi beklenen Microsoft, LG, Apple gibi markalarla bahsedilen bu rakamlara ulaşılabilir. Hatta Samsung, Gear VR adında (Oculus VR ile işbirliği içerisinde) bir sanal gerçeklik gözlüğü geliştirmeye başladı bile.

Sanal gerçeklik cihazları şimdilik oyun ve eğlence sektörünü değiştirecek gibi gözükse de, birçok farklı alanda da devrim niteliğinde gelişmelere ön ayak olacaktır.

Yorum yazın

TeknoVR