Rokid Vision 2 AR, Waveguide Optikli AR Gözlüğü Tanıtıldı

Rokid Vision 2 AR Gözlüğü, optiklerini etkileyici ince bir pakette birleştiren Vision 2 adlı yeni bir AR gözlüğü tanıttı.

Gözlük benzeri form faktörüne ulaşmak için Vision 2, yerleşik bilgi işlem veya güç içermez. Şirket, bunun için kullanıcıların akıllı telefonlara, dizüstü bilgisayarlara, oyun konsollarına ve tabletlere bağlanabileceğini söylüyor.

Çin merkezli bir Hangzhou şirketi olan , Vision 2 başlığının “% 85 ışık geçirgenliği ve 40 ° görüş alanı (FOV) ile dünyanın önde gelen kırınımlı optik teknolojisini” içerdiğini söylüyor.

Not :  hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız,  önde gelen iki AR optiğinin kısa bir açıklaması için makalenin altındaki  primerine bakın.

Kulaklık ayrıca, şirketin eller serbest ses kontrolü için kullanılabileceğini söylediği çift entegre hoparlör ve çift mikrofon içerir.

Vision 2 AR, Optikli AR Gözlüğü

Vision 2, kulaklığın oda ölçeğinde eşzamanlı yerelleştirme ve tek RGB kamerasına dayalı hareket (SLAM) takibini sergileyen ‘Sanal Şehir’ gibi bazı birinci taraf yazılımlarla geldiği söyleniyor. Aynı zamanda 2D, 3D ve 360 ​​medya tüketimi için bir ‘Holografik Sinema’ ve ‘Fantasy World’ adı verilen 360 sürükleyici bir alan içeriyor.

Şu anda, XR yazılım sistemi, uygulama geliştiricileri için Android ve Unity’yi ve HiSilcon, Amlogic ve Qualcomm dahil olmak üzere birçok genel donanım platformunu desteklemektedir.

Henüz bir fiyat veya çıkış tarihi olmamasına rağmen şirket, kültür turizmi, sergiler ve müzeler ile tıp ve sağlık sektörü gibi bir dizi sektörü hedeflediğini söylüyor. Aynı zamanda, yeni evden çalışma paradigması için oyun, medya tüketimi ve çok ekranlı masaüstü ekranlarına odaklanmasıyla görünüşte tüketicilere hitap etmeyi hedefliyor.

– – – – –

ve

ve optiği, şu anda lerde kullanılan en yaygın iki yakın alan görüntüleme teknolojisidir. AR hala emekleme aşamasında ve her ikisinin de dezavantajları var.

Birdbath optiği, adını küresel yapısından alan ayna / birleştiricileri içerir. Işığı yansıtmak için kısmen kavisli bir yüzey kullandıklarından – çoğu zaman üste monteli mikro ekrandan – üretimi tipik olarak dan çok daha ucuzdur, bu da onu tüketici fiyat noktalarına ulaşmak isteyen şirketler için doğal bir seçim haline getirir.

dan nispeten daha yüksek bir FOV’a sahiptirler, ancak aynı zamanda daha az parlaktırlar ve ortam ışığını filtrelemek için dış camda oldukça ağır gölgeleme gerektirirler. Birdbath optikleri, Nreal Light ve Lenovo’nun yakın zamanda piyasaya sürdüğü ThinkReality A3 gözlükleri gibi lerinde bulunabilir .

Bunun yerine, ışığı cam veya polimere gömülü bir dizi ince ve şeffaf yapı boyunca yönlendirir. Bu yapıların “basit prizmalar, micropism dizileri, gömülü ayna sıraları, yüzey kabartma kafesler (SRGS), ince veya kalın bir analog holografik bezi metasurfaces veya rezonant dalga kılavuzu kafesler (RWGs) olabilir. ”

hattının basitleştirilmiş görünümü

daha karmaşıktır ve genellikle optiklerinden daha pahalıdır.

Şu anda Ar -Ge’de bulunan bazı etkileyici geniş FOV  dahil etmemekle birlikte , çoğu tabanlı leri, genel olarak konuşursak, oldukça küçük bir FOV çıkarır. Microsoft’un HoloLens 2’si 53 derece diyagonal FOV’a sahip ve Magic Leap 1’in 50 derece diyagonal FOV’a sahip olduğu söyleniyor. Karşılaştırma için, çoğu tüketici sanal gerçeklik gözlüğü 100-130 derece arasında değişir.

Benzer İçerikler

Canon Yeni Video ile Kurumsal AR / VR Gözlüğü MREAL S1 Sergiledi

Mina

JVC, 120 Derece FOV ve Göz Başına 2.5K Çözünürlük ile Kurumsal XR Gözlüğünü Tanıttı

Mina

Apple, Yeni Telefonlarına Anında AR ve Derinlik Haritalama için LiDAR Tarayıcıyı Ekledi

Sinem ALADAG

LYNX-R1 Bağımsız MR Gözlük

Beren BULUT

HoloLens 2 Mobil Dünya Kongresi’nde Duyurulacak mı?

Bilal TEMIZ

Magic Leap AR Shooter Oyunu Dr. Grordbort’s Invaders

Mina
Abone Ol
Bildir
guest
Reting
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments