Rokid Vision 2 AR, Waveguide Optikli AR Gözlüğü Tanıtıldı

4 dakika, Okuma Süresi

Rokid Vision 2 AR Gözlüğü, Waveguide optiklerini etkileyici ince bir pakette birleştiren Rokid Vision 2 adlı yeni bir AR gözlüğü tanıttı.

Gözlük benzeri form faktörüne ulaşmak için Rokid Vision 2, yerleşik bilgi işlem veya güç içermez. Şirket, bunun için kullanıcıların akıllı telefonlara, dizüstü bilgisayarlara, oyun konsollarına ve tabletlere bağlanabileceğini söylüyor.

Çin merkezli bir Hangzhou şirketi olan Rokid, Vision 2 başlığının “% 85 ışık geçirgenliği ve 40 ° görüş alanı (FOV) ile dünyanın önde gelen kırınımlı optik waveguide teknolojisini” içerdiğini söylüyor.

Not : waveguide hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız,  önde gelen iki AR optiğinin kısa bir açıklaması için makalenin altındaki Waveguides & Birdbaths primerine bakın.

Kulaklık ayrıca, şirketin eller serbest ses kontrolü için kullanılabileceğini söylediği çift entegre hoparlör ve çift mikrofon içerir.

Rokid Vision 2 AR, Waveguide Optikli AR Gözlüğü

Rokid Vision 2, kulaklığın oda ölçeğinde eşzamanlı yerelleştirme ve tek RGB kamerasına dayalı hareket (SLAM) takibini sergileyen ‘Sanal Şehir’ gibi bazı birinci taraf yazılımlarla geldiği söyleniyor. Aynı zamanda 2D, 3D ve 360 ​​medya tüketimi için bir ‘Holografik Sinema’ ve ‘Fantasy World’ adı verilen 360 sürükleyici bir alan içeriyor.

Şu anda, Rokid XR yazılım sistemi, uygulama geliştiricileri için Android ve Unity’yi ve HiSilcon, Amlogic ve Qualcomm dahil olmak üzere birçok genel donanım platformunu desteklemektedir.

Henüz bir fiyat veya çıkış tarihi olmamasına rağmen şirket, kültür turizmi, sergiler ve müzeler ile tıp ve sağlık sektörü gibi bir dizi sektörü hedeflediğini söylüyor. Aynı zamanda, yeni evden çalışma paradigması için oyun, medya tüketimi ve çok ekranlı masaüstü ekranlarına odaklanmasıyla görünüşte tüketicilere hitap etmeyi hedefliyor.

– – – – –

Waveguide ve Birdbaths

Waveguide ve Birdbaths optiği, şu anda AR gözlüklerde kullanılan en yaygın iki yakın alan görüntüleme teknolojisidir. AR hala emekleme aşamasında ve her ikisinin de dezavantajları var.

Birdbath optiği, adını küresel yapısından alan ayna / birleştiricileri içerir. Işığı yansıtmak için kısmen kavisli bir yüzey kullandıklarından – çoğu zaman üste monteli mikro ekrandan – üretimi tipik olarak Waveguide dan çok daha ucuzdur, bu da onu tüketici fiyat noktalarına ulaşmak isteyen şirketler için doğal bir seçim haline getirir.

Waveguide dan nispeten daha yüksek bir FOV’a sahiptirler, ancak aynı zamanda daha az parlaktırlar ve ortam ışığını filtrelemek için dış camda oldukça ağır gölgeleme gerektirirler. Birdbath optikleri, Nreal Light ve Lenovo’nun yakın zamanda piyasaya sürdüğü ThinkReality A3 gözlükleri gibi AR gözlüklerinde bulunabilir .

Bunun yerine, Waveguide ışığı cam veya polimere gömülü bir dizi ince ve şeffaf yapı boyunca yönlendirir. Bu yapıların “basit prizmalar, micropism dizileri, gömülü ayna sıraları, yüzey kabartma kafesler (SRGS), ince veya kalın bir analog holografik bezi metasurfaces veya rezonant dalga kılavuzu kafesler (RWGs) olabilir. ”

digilens two grating waveguide display
waveguide hattının basitleştirilmiş görünümü

Waveguide daha karmaşıktır ve genellikle Birdbaths optiklerinden daha pahalıdır.

Şu anda Ar -Ge’de bulunan bazı etkileyici geniş FOV Waveguide dahil etmemekle birlikte , çoğu Waveguide tabanlı AR gözlükleri, genel olarak konuşursak, oldukça küçük bir FOV çıkarır. Microsoft’un HoloLens 2’si 53 derece diyagonal FOV’a sahip ve Magic Leap 1’in 50 derece diyagonal FOV’a sahip olduğu söyleniyor. Karşılaştırma için, çoğu tüketici sanal gerçeklik gözlüğü 100-130 derece arasında değişir.

Yorum yazın

TeknoVR