Reality Engine AR Motoru ile WebAR Deneyimleri

3 dakika, Okuma Süresi

8th Wall yeni Reality Engine AR motorunu yayınladı. WebAR deneyimlerinin iOS veya Android akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar, AR ve VR gözlükleri dahil olmak üzere tüm cihazlarda çalışmasını sağlayacak tamamen yeni Reality Engine’in piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Orijinal AR motoru Reality Engine yeniden tasarlandı, sıfırdan yeniden inşa edildi ve motorun Metaversal Dağıtımı sayesinde farklı cihazlara kolaylıkla uyum sağlamak için optimize edildi Bu, geliştiricilerin bir kez oluşturdukları deneyimlerini her yerde başlatmalarına imkan verecek. Ayrıca pazarlama, eğitim, iş gücü işbirliği ve daha fazlası için tasarlanmış AR içeriğine erişimi de genişletecek.

Bu yenilik, kullanıcılar olarak web’i kullanma şeklimizi potansiyel olarak değiştirebilir. Teknoloji, bir dizi farklı cihazda WebAR deneyimlerine erişmenizi sağlayacak. Reality Engine, mevcut konumunuz veya durumunuz ne olursa olsun, sürükleyici içeriği düzgün bir şekilde görüntülemeniz, etkileşimde bulunmanız ve etkileşim kurmanız için gereken tüm eşlemeleri yöneterek AR içeriğine kolayca erişebilmenizi sağlamak için tasarlandı.

İnternete bu yaklaşım, Metaverse‘de daha fazla kullanıcıya yardımcı olmak için AR teknolojisini kullanarak web deneyiminizi 2D’den 3D’ye dönüştürecek. Giyilebilir cihazlar da dahil olmak üzere yeni nesil cihazlar için duyarlı web tasarımının anlamını bile değiştirebilir.

Resmi bir basın açıklamasında, 8th Wall CEO’su ve Kurucusu Erik Murphy-Chutorian, “Bu, yeni duyarlı web’in başlangıcı” dedi ve “Tıpkı 2D web sitelerinin masaüstünden mobil cihazlara uyum sağlaması gerektiği gibi, sürükleyici web sitelerinin de onları deneyimlemek için kullanılan farklı cihazlara tepki verir. Reality Engine’imizin piyasaya sürülmesiyle geliştiriciler ilk kez en popüler mobil, masaüstü ve başa takılan cihazlarla anında uyumlu bir WebAR deneyimi oluşturabilirler.”

Tüm bunları mümkün kılmak için Metaversal Dağıtım beş temel özellik kullanır:

  • Reality Application Runtime  ödüllü artırılmış gerçeklik uygulama çerçevesi, her cihaz türüne yanıt verecek şekilde yeniden oluşturuldu.
  • Uzamsallaştırılmış Kullanıcı Arayüzü – Bir VR veya AR gözlüğünde bir deneyime erişildiğinde, 2D web kullanıcı arayüzü öğelerinin bir uzaysal kontrol paneline otomatik olarak çevrilmesi.
  • Etkileşim Haritalama – Denetleyiciler ve el izleme dahil olmak üzere cihazlar arasında girişi işlemek için hareketlerin evrensel eşlemesi.
  • Ortam Haritalama – Deneyime bilgisayarlarda ve VR cihazlarında erişildiğinde, uzayda 3D içeriği topraklamak için bir ortamın anında uygulanması.
  • Duyarlı Ölçek – Geliştiricinin vizyonunun cihazlar arasında tutarlı olmasını 3D olarak sağlaması

Aynı basın bülteninde, Ürün Başkan Yardımcısı Tom Emrich, Reality Engine’in AR için ne yapacağından bahsetti ve şunları söyledi: İnternetin bir sonraki yinelemesi olan Metaverse için içerik oluşturmaya ihtiyaç duydukları araçlar.”

2021 yılının Eylül ayında yayınlanan bir rapora göre, 2019 yılında bir bilgisayar veya mobil cihaz kullanarak web’e erişen kişi sayısı günde ortalama 170 dakika çevrimiçi olmak üzere 3,97 milyar kişi olarak gerçekleşti. Tabii ki, sosyal medya kullanımı ve e-ticarette de büyük bir artış oldu.

Bu çok fazla çevrimiçi trafik ve AR’ın yüz filtreleri, tüketicilik , eğlence , eğitim ve genel olarak meta veri yoluyla sosyal medyanın nasıl büyük bir parçası haline geldiğini düşünürsek. Farklı endüstrilerdeki uzak insanları birbirine bağlamak için birçok fırsat sunuyor.

Geliştiriciler, bugünden itibaren 8thwall.com’da tamamen yeni Reality Engine ile WebAR World Effects projeleri oluşturmaya başlayabilir. Yeni kullanıcılar, 8th Wall platformunun 14 günlük ücretsiz deneme sürümüne sahip olabilirler.

8th Wall daha önce, Nike, Porsche, Sony Pictures, Burger King, General Mills, British Gas, Heineken, McDonald’s, Swiss Airlines, Toyota, Red Bull, Adidas, COACH ve daha pek çok marka için WebAR deneyimleri oluşturmak için kullanıldı.

Yorum yazın

TeknoVR