Quest Artık Uzamsal Videoyu Yerel Olarak Destekliyor

Quest artık başlangıçta Vision Pro'ya yönelik uzamsal videoyu yerel olarak destekliyor.

2 dakika, Okuma Süresi

Apple tarafından tanıtılan en büyük özelliklerden biri, Vision Pro’nun iPhone 15’te çekilen uzamsal videoyu oynatma yeteneğidir. Veri madencileri haklıydı ve Meta, v62 yazılımının piyasaya sürülmesiyle bunu doğruladı: Quest artık MV-HVEC’yi yerel olarak destekliyor.

Meta, Meta Quest mobil uygulamasını kullanarak iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Max tarafından çekilen uzamsal videoyu Quest gözlüğünüze yükleyip oynatabileceğinizi duyurdu.

Şirket bir blog yazısında “Bu yeni özellik sayesinde anılarınızı ve medya içeriğinizi daha önce hiç olmadığı gibi deneyimleyebilirsiniz” diyor.

apple, iphone 15 pro'da uzamsal video yakalama i̇şlevini başlatıyor

Orijinal rapor:

Bilgiler, Meta’nın iOS uygulamasının beta sürümünde bulunan bir dizi dizeye dikkat çeken X (eski adıyla Twitter) kullanıcısı M1Astra tarafından elde edildi. Büyük olasılıkla MV-HVEC codec bileşeni için yerel desteğe atıfta bulunan dizeler şunları içeriyor:

  • “Meta Quest uygulamasına video yükleyerek kendinizi favori anılarınıza kaptırın.”
  • “Kamera ayarlarınızda uzamsal videoyu etkinleştirin.”
  • “Uzaysal video yükle” “Uzaysal video hazır”

M1Astra , Apple’ın uzaysal videosuna atıfta bulunan bazı muhtemelen ilgili dizelerin de bulunduğunu belirtiyor:

  • “Videolarınız hazır!” “Videonuz hazır!”
  • “Meta Quest uygulama galerisinden videoları yükleyin ve bunları VR’de görüntüleyin”
  • “Videolarınızı deneyimlemek için kulaklığınızdaki Dosyalar uygulamasının bulut galerisine gidin”
  • “Yüklenen videolar Meta sunucularında saklanıyor. Bunları görüntülemek için kulaklığınızın internete bağlı olması gerekir.”
  • “Dosyalar uygulamasının Senkronize edilmiş medya sekmesindeki Meta Quest’e yüklenen videoları görüntüleyin”
  • “Yükleme iptal edilsin mi?”

Quest kullanıcıları zaten iPhone’un uzamsal videolarını görüntüleyebiliyor, ancak resmi destek yalnızca bunu kolaylaştırmakla kalmayacak, aynı zamanda Quest 2/3/Pro’nun özellik setini Vision Pro ile daha yakından hizalayacak şekilde ayarlandı.

Uzamsal video yakalama özelliğinin yalnızca iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’te mevcut olduğu ve buna ek olarak 2 Şubat’tan itibaren ön sipariş veren müşterilere gönderilecek olan 3.500 dolarlık Vision Pro’nun da mevcut olduğu dikkat çekiyor. Uzamsal videonun gelecekte daha belirgin bir özellik olacağı ve muhtemelen yakın gelecekte iPhone 16 modellerinin daha geniş bir yelpazesine ulaşacağı düşünülüyor.

Yorum yazın

TeknoVR