Quest 2, v50 Güncellemesi Yayınladı

3 dakika, Okuma Süresi

Meta, Quest 2 v50 güncellemesini yayınladı ve yalnızca elle izlenen UI navigasyonunu biraz daha doğal hale getirmeyi değil, aynı zamanda 2D uygulama çoklu görevini ilk kez Quest 2’ye getirmeyi amaçlayan bazı yeni deneysel özellikleri ekledi.

v50’nin öne çıkan özelliklerinden biri, Meta’nın “Doğrudan Dokunma” adını verdiği, Ana Kullanıcı Arayüzüne dokunup kaydırmanıza olanak tanıyan bir özellik. Bir telefonda veya tablette yaptığınız gibi basitçe kutucuğa ‘dokunup’ menüyü değiştirin, diyor.

Meta, bir blog gönderisinde Direct Touch’ın Quest’i 2019’da optik el izlemeyi ilk kez entegre ettiğinde getirmeyi umduğu “daha sezgisel uygulamalı geleceğe” yaklaştırdığını söylüyor. Aşağıdaki gif’te nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

“Meta Quest kullanıcı arabirimini elden geçirdik, böylece – Doğrudan Dokunmayı etkinleştirdikten sonra – ayarlarınızı yapmak veya kitaplığınızdan bir oyun seçmek, sanal klavyede mesajları hızlı bir şekilde yazmak ve daha fazlası için parmağınızla düğmelere dokunabilirsiniz. ”diyor Meta.

V50 güncellemesini aldıysanız. Gözlükteki “Deneysel Ayarlar” sekmesine gidip “Doğrudan Dokunma” düğmesini açabilirsiniz.

Meta’nın v50 güncellemesi, daha önce Quest Pro’ya özel yeni bir Quest 2 özelliği de içeriyor: oyun içi çoklu görev. Bu, o anda açık olan VR uygulamasını kapatmadan tarayıcı gibi 2B uygulamalara gitmenizi sağlar. Etkili bir şekilde, bu, oyun içindeyken oyun kılavuzlarına göz atarken, e-postanızı kontrol ederken veya bir 2B uygulamada yapabileceğiniz diğer her şeyi yaparken kulaklığınızın içinde kalabileceğiniz anlamına gelir.

Quest Pro’ya gelince, Meta, v50’nin Meta Quest Touch Pro kontrol cihazlarında izlemenin başlatılması için gereken süreyi de azalttığını söylüyor; önce odadaki yönleri.

Bu arada v50, Meta’nın Quest 1’e yeni özellikler gönderdiği son sefer oldu.  Şirket sürüm notlarında, Quest 1 sahiplerinin kulaklıklarını 2024’ten sonra kullanabileceklerini, ancak   kullanıcıların  artık bir parti oluşturamayacaklarını veya partiye katılamayacaklarını söylüyor. ; Şu anda Meta Horizon Home sosyal özelliklerine erişimi olan Quest 1 kullanıcıları, 5 Mart 2023’te bu özelliklere erişimlerini kaybedecek; bu da, başkalarını Ana Sayfanıza davet edemeyeceğiniz veya başka birinin Evini ziyaret edemeyeceğiniz anlamına gelir.

Görünüşe göre Quest 1 çöp kutusundayken Meta, bir sonraki kulaklığı olan Quest 3’ün piyasaya sürülmesinden önce yazılım deneyimini parlatırken, Quest 2 ve Quest Pro arasındaki bazı özellik setlerini birleştirmeye odaklanıyor gibi görünüyor.

Bu ayın başlarında Meta, şirketin karma gerçeklik kulaklığı olarak adlandırdığı bir Quest 3 kulaklığı piyasaya sürmeyi planladığını doğruladı ve Quest Pro ile karşılaştırmaya davet etti; diyor.

Yorum yazın

TeknoVR