Quest 2 El Takibi Sistemini 2.0 Güncellemesi İle Daha İyi Hale Getirdi

Quest 2 El Takibi Sistemini 2.0 Güncellemesi ile el hareketleri daha gerçekçi ve hata payı daha aza indirilmiş durumda.

2 dakika, Okuma Süresi

Quest 2 El takibi sistemi (Quest 2 Hand-tracking) artık çok daha iyi ve hata payı daha aza indirildi. Meta dün, Quest 2’nin el takip kabiliyetine getirdiği “büyük iyileştirmeleri” duyurdu. ‘Yeniden tasarlanmış bilgisayarlı görme ve makine öğrenimi yaklaşımının’ özellikle örtüşen veya hızlı hareket eden eller ve belirli hareketler için güvenilirliği geliştirdiği söyleniyor. Bu gelişmiş özellikleri etkinleştirmek için SDK ve OS güncellemesi kullanıma sunuldu.

Meta, ilk olarak 2019’un sonlarında orijinal Quest’e denetleyicisiz el izlemeyi tanıttı ve geliştiricilerin yeni özelliği uygulamalarında kullanmalarına izin vermeye başladığı 2020’nin ortalarına kadar ‘deneysel’ bir özellik olarak kaldı.

O zamandan beri, uygulamalarına el izlemeyi dahil eden bir kaç oyun gördük ve hatta Hand Physics Lab (2021)  ve Unplugged: Air Guitar  gibi yalnızca el izlemeye dayanan bazı oyunların piyasaya sürüldüğünü gördük.

Şimdi, Meta, Quest 2’nin el izleme yeteneğine “büyük iyileştirmeler” getirdiğini söylüyor (şirket, orijinal Quest’in bu iyileştirmeleri almayacağını onayladı).

İlginizi Çekebilir

İyileştirmeler, temel yollarla elle izlemenin sağlamlığını artıran ‘yeniden tasarlanmış bilgisayarla görme ve makine öğrenimi yaklaşımı’ sayesinde elde edildi.

Quest 2’deki el izlemenin 1.0 sürümü ile sistem, kullanıcının ellerini engellediğinde veya birbirine dokunduğunda ve hızlı hareket ettiğinde tanımada sorun yaşıyordu. Kullanıcının bakış açısından, bu kayıp izleme anları sırasında sanal elleri bir an için kayboluyor ve ardından sistem onları tekrar algıladığında yeniden ortaya çıkıyordu.

Quest 2 El takibi sistemi (Quest 2 Hand-tracking)

Quest 2’deki el izlemenin 2.0 sürümüyle Meta, sistemin bu engellenmiş ve hızlı hareket eden senaryoları çok daha iyi ele alacağını ve daha az sayıda el kaybolması olacağını söylüyor. Şirket buna “sürekliliği takip etmede adım-fonksiyon iyileştirmesi” diyor.

Güncellemenin ayrıca el takip sisteminde jest tanımayı iyileştirdiği söyleniyor. Hareket tanıma, sistemin benzersiz olarak algıladığı ve bu nedenle girdi olarak kullanılabilecek belirli el pozlarını daha net olacağını dile getiriyor . Örneğin, parmak birleştirme böyle bir hareket ve kullanıcıların Quest arayüzündeki öğelere ‘tıklamasına’ izin vermek için kullanılır.

Aşağıdaki demoda, sanal nesneyi tutmak için bir ‘tut’ hareketi kullanılır ve ayrıca alkışlamanın iyileştirmelerindeki gelişme de gösterilmiştir.

Meta, Quest 2’deki el izleme 2.0 güncellemesinin dünden itibaren bir SDK ve işletim sistemi güncellemesi dağıtılmaya başlandı. Şirket, uygulamalarına zaten elle izleme yerleştirmiş olan geliştiricilerin, otomatik olarak etkinleştirilmeyecek olsa da, yükseltilmiş sistemi kullanmak için herhangi bir API değiştirmesine gerek olmayacağını söylüyor. Şirket, geliştiricilerin uygulamalarında etkinleştirmek için “upcoming documentation” dökümanları kontrol edebileceklerini söyledi.

 

Yorum yazın

TeknoVR