PS5 Yeni Nesil VR Kontrolcü Özellikleri

4 dakika, Okuma Süresi

PS5 yeni VR denetleyicisi. Aynı PlayStation 5’in tanıtımında olduğu gibi ilk PS5 Yeni Nesil VR Kontrolcü tanıtıldı. Geçtiğimiz haftlarda PS5 için duyurulan yeni nesil VR denetleyicisi yenilenmiş ilk görseller paylaşıldı.

PlayStation 5 kontrolcüsü DualSense’in sevilen özellikleri uyarlanabilir tetikler ve dokunsal geri bildirim, yeni nesil VR’ın kontrolcüsünde de bulunacak

PS5 Yeni VR Denetleyicisi

ps5 yeni nesil kontrolcü

PS5 için yeni nesil sanal gerçeklik sistemimizin kısa süre önce ortaya çıkmasının ardından, oyunculara sunmaya çalışılan VR deneyimini sağlamada kritik bir rol oynayacak yeni nesin VR denetleyici hakkında daha fazla ayrıntı açıklamalar geldi. PS5 yeni VR denetleyicisi, VR deneyimlerinde çok daha derin bir mevcudiyet duygusu ve daha güçlü bir dalma hissi elde etme hedefliyor. Dokunma hissine, dokunmanın yeni bir yolunu açarak oyunların PS5’teki “hissini” değiştiren DualSense kablosuz PSVR denetleyiciyle sunulan yeniliğin üzerine inşa edilecek.

PS5 yeni VR denetleyicisi,  VR oyunlarda yüksek derecede özgürlük sunarken, denetleyiciyi doğal bir şekilde tutmanıza izin veren “küre” şeklinde farklı bir tasarım ile karşımızda çıktı . El hareketlerini hiçbir kısıtlama olmaksızın, geliştiricilere benzersiz oyun deneyimleri yaratma yeteneği sağlayacak gibi görünüyor.

Ayrıca yeni nesil VR kontrolcüler mükemmel ergonomi göz önünde bulundurularak tasarlanmış,  Dengeli ve her bir elinizde tutması rahat olacağı vurgulanıyor. PSVR için daha önceki kontrolcülerden ziyade bu yeni nesil VR kontrolcüler ile VR dalış hissiyatı daha da artacağı kesin

ps5 yeni vr denetleyicisi

PS5 Yeni Nesil VR Kontrolcü Özellikleri

PS5 Yeni VR denetleyicisi, oyuncuların oyunları çok daha içgüdüsel bir şekilde hissetmelerini ve etkileşime girmelerini sağlıyor. DualSense denetleyicinin temel özellikleri de dahil olmak üzere çeşitli özellikler sunulacak.

●      Uyarlanabilir tetikleyiciler: Her bir VR denetleyicisi (Sol ve Sağ), DualSense denetleyicisinde bulunanlara benzer şekilde, basıldığında hissedilebilir bir gerilim ekleyen uyarlanabilir bir tetik düğmesi içerir. Bir PS5 oyunu oynadıysanız, ok atmak için yayını çekerken olduğu gibi, onlara bastığınızda L2 veya R2 düğmelerindeki gerilime aşina olacaksınız. Bu tür bir mekaniği alıp VR’ye uyguladığınızda, deneyim bir sonraki seviyeye yükseltilir.

●       Dokunsal geribildirim: Yeni VR denetleyicisi form faktörü için optimize edilmiş dokunsal geribildirime sahip olması, oyun dünyasındaki her hissi daha etkili, dokulu ve nüanslı hale getirecek. Kayalık bir çölde ilerlerken veya yakın dövüşte darbeler alındığında farkı hissedeceksiniz ve VR için çok merkezi olan olağanüstü görsel ve işitsel deneyimi büyüteceksiniz.

●       Parmak dokunuşu algılama:  VR Denetleyicisi, başparmağınızı, işaret parmağınızı veya orta parmaklarınızı yerleştirdiğiniz alanlara basmadan parmaklarınızı algılayabilecek. Bu, oyun sırasında ellerinizle daha doğal hareketler yapmanızı sağlayacak.

●       İzleme: VR denetleyicisi, denetleyicinin altındaki bir izleme halkası aracılığıyla yeni VR başlığı tarafından izleniyor olacak.

●       İşlem düğmeleri / analog çubuklar: Sol kumanda bir analog çubuk, üçgen ve kare düğmeler, bir “tutuş” düğmesi (L1), tetik düğmesi (L2) ve Oluştur düğmesi içerir. Sağ kumanda, bir analog çubuk, çapraz ve daire düğmeleri, bir “tutuş” düğmesi (R1), tetik düğmesi (R2) ve Seçenekler düğmesi içerir. Örneğin, oyun içi nesneleri tutmak için “tutuş” düğmesi kullanılabilir.

ps5 yeni vr denetleyicisi

SIE’nin Ürün, Mühendislik ve Tasarım ekipleri, mevcut nesil VR oyunlarından büyük bir sıçrama yapma hedefiyle yeni VR denetleyiciler inşa etmek için işbirliği yaptı. Geliştirdiğimiz denetleyiciden heyecan duyuyoruz, ancak şimdi önemli olan oyun yaratıcılarının yeni nesil VR deneyimlerini tasarlamak için bu özelliklerden nasıl yararlanacakları. Yeni VR denetleyicimizin prototipleri yakında geliştirme topluluğunun elinde olacak ve hangi fikirleri ortaya çıkardıklarını ve denetleyicinin hayal güçlerini hayata geçirmeye nasıl yardımcı olduğunu görmek için sabırsızlanıyoruz!

PS5’te yeni nesil VR hakkında paylaşılacak daha çok şey var.

PS5 Yeni Nesil VR kontrolcü Fiyat ve Çıkış Tarihi

Sony, PlayStation’ın VR kontrolcüsü ile ilgili önemli açıklamalarda bulunmuş olsa da en önemli hususlara değinmedi. Bu hususlar, fiyat ve çıkış tarihiydi. Ancak daha önce yapılan açıklamalarda, sanal gerçeklik ekipmanlarının 2021 yılı içinde çıkmayacağıaçıklanmıştı. Bu açıklamaya göre ürünün fiyatının da 2021’in sonlarında duyurulabileceğini söyleyebiliriz.

Yorum yazın

TeknoVR