Google, Project Starline ve Area 120’yi Google Labs Adı Altında Topluyor

2 dakika, Okuma Süresi

Google, AR/VR çalışmalarını Google Labs adı ile tek çatı altında topluyor, Project Starline’ın ve Area 120 in-house inkübatörünün yeniden düzenlenmesiyle dahili ekibi “Google Labs” olarak adlandırdı.

TechCrunch tarafından verilen bilgilere göre Google, ileriye dönük dikkate değer projelerinden birkaçını tek bir takıma dönüştürerek onları Google’ın kıdemli Clay Bavor liderliğinde bir araya getiriyor.

Bavor, Google Labs’ın saltanatını devralmadan önce, Android tabanlı Daydream VR platformunun 2016 lansmanını denetlediği şirketin AR/VR ekibine liderlik etti. Bu iddialı bir girişimdi, ancak daha sonra  akıllı telefon çabalarının hayal kırıklığı yaratan alımı ve 6DOF Daydream VR gözlüğü Lenovo Mirage Solo‘nun düşük pazar performansı nedeniyle 2019’da sonlandırdı. Ekip ayrıca, akıllı telefon tabanlı AR’ı milyonlarca Android cihaza getiren artırılmış yazılım geliştirme kiti olan ARCore’un geliştirilmesine de yardımcı oldu.

Yakın zamanlarda, Bavor, Google’ın, şirketin bir tür “sihirli pencere” olarak tasavvur ettiği deneysel bir ışık alanı görüntüleme sistemi olan Project Starline’ı yönetti ve birbirinden uzaktaki kullanıcıların video konferans uygulamalarının sağlayabileceğinden daha doğal bir şekilde konuşmalarına olanak sağladı.

Hem Project Starline hem de AR/VR çabalarının şirket içinde ortak bir kökeni var, ancak görünüşe göre Google, birkaç girişimin başarılı lansmanını gören şirket içi teknoloji inkübatörü Area 120’yi dahil ederek Labs’a girişimci ruhu ekliyor. Threadit, Stack, Adlingo, Gamesnacks, Avera AI ve Orion WiFi dahil.

Şirketin Gmail, Google Calendar ve Google Wave gibi yeni projeleri göstermek için halka açık bir test ortamı olarak kullanılan 2000’li yıllardan kalma Google Labs’ı yeniden canlandırdığı anlamına gelmiyor. TechCrunch tarafından elde edilen şirket içi bir not, yeniden yapılanmanın “şirket genelinde yeni, ileriye dönük yatırım alanlarını başlatmaya ve büyütmeye odaklandığını” belirtiyor.

Google, Labs’ı resmi olarak açıklamadı, ancak şirket, Bavor’un yeni ünvanını kabul ederek, bunu “temel ürünlerimizi ve işletmelerimizi doğrudan destekleyen uzun vadeli teknoloji projelerine” odaklanacak “genişletilmiş bir rol” olarak adlandırarak kısmen onayladı.

Yorum yazın

TeknoVR