Microsoft XR Haberleri: Yapay Zeka, MR ve Endüstriyel Metaverse

4 dakika, Okuma Süresi

Microsoft XR haberleri, XR açısından 2023’ün ilk yarısını sakin geçirdikten sonra Microsoft, yeni çıkacak MR hizmetlerini firmanın iş yeri iletişiminde yenilik yapmaya yönelik genAI yatırımlarıyla birleştirerek ortaya çıkan sürükleyici teknoloji vaadini büyütmeye başlıyor.

Microsoft, firmanın kapsayıcı teknolojideki yeniliklerini hızlandırmak ve çözümlerini iş gücüne dağıtmak için çeşitli MR projeleri üzerinde çalışıyor. Bu hafta, 2024 endüstriyel Metaverse yol haritasına doğru ilerlerken şirketten haberler çıkıyor.

Microsoft’un Karma Gerçeklik Araç Seti 3 Eylül’de Piyasaya Sürülecek

Bu hafta Microsoft, geliştiriciler ve kurumsal ortaklar için Microsoft’un Karma Gerçeklik Araç Seti 3’ün ( MRTK3 ) ölçeklendirilmesinde firmaların eşit pay aldığını gören Magic Leap ve Qualcomm ile ortaklık kurdu.

Ortaklık aynı zamanda MRTK3 çerçevesinin Microsoft’un sahibi olduğu GitHub firması bünyesinde kendi bağımsız organizasyonuna geçişini de öngörüyor. MRTK3’ü daha geniş bir kullanıcı ve donanım geliştirici yelpazesinin daha fazla yatırım yapmasına izin veriyor.

Ayrıca Microsoft, geliştiriciler için hazır olan MRTK3’ün genel kullanıma sunulmasının Eylül 2023’ün üçüncü çeyreğinin ikinci haftasında sunulmasını beklediğini duyurdu.

Magic Leap ayrıca MRTK3 ortaklığının firmaların geliştirici fırsatlarını ölçeklendiren açık bir ekosistem sunmalarına nasıl olanak tanıdığını da kaydetti. Firma, bu hamlenin kurumsal son kullanıcıların işyerindeki AR çözümleri üzerinde “tam kontrol” elde etmelerine yardımcı olduğunu açıkladı ve “duvarlı bahçelerin” XR’nin potansiyelini engellediğini de sözlerine ekledi.

Magic Leap, MRTK3’ün ölçeklenebilirliğini ve esnekliğini artırmayı umuyor. Üstelik bu hamle, Magic Leap’in MRTK3’ü diğer OpenXR cihazlarından kendi markası AR donanımına taşımasını desteklemesine yardımcı oluyor.

Microsoft’un Windows + Devices organizasyonunun Kurumsal Başkan Yardımcısı ve Operasyon Direktörü Robin Seiler şunları ekledi:

Uzmanlıkları ve katkıları göz önüne alındığında, MRTK3 programına olan desteklerini ve yatırımlarını sağlamlaştırdığımız için minnettarız ve işbirliğinin devamını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Microsoft, Karma Gerçekliğin “Yapay Zekanın Gözleri ve Kulakları” olduğunu söylüyor

Ayrıca bu hafta, Microsoft İş Uygulamaları ve Platformlarından Sorumlu Kurumsal Başkan Yardımcısı Lili Cheng, ön saflarda çalışanlar için MR başarısının anahtarları hakkında yazdı.

Microsoft, yeni ortaya çıkan üretken yapay zeka destekli hizmet CoPilot‘a yaptığı yatırımların, aynı zamanda XR gözlükler için MR dinamikleri kılavuzu hizmetini de geliştirerek ön saflardaki operasyonların optimize edilmesine yardımcı olacağını açıklıyor.

Dynamics 365 Kılavuzları, ön saflardaki çalışanların Teams gibi Microsoft marka işbirliği araçlarına erişmesine olanak tanıyan mekansal bir ortam sağlıyor. Cheng, ön saflardaki çalışanların ki bu önemli bir engel teşkil edebilir, artan verimlilikle onarım prosedürlerini tamamlamalarına izin verilmesinin, çalışanları “fiziksel sınırlarının ötesinde” birbirine bağlamasının mümkün olduğunu belirtti.

Microsoft yöneticisi, dijital ikizler gibi entegre teknolojilerin önemine ve rollerine değinerek RT3D görselleştirme ve verilerin ön saflardaki çalışanların “eldeki makineler ve süreçleri daha iyi anlamalarına” olanak sağladığını açıkladı.

Cheng ayrıca dijital ikizler gibi ilgili materyallere erişimin “Yapay Zeka ile daha da geliştirilebileceğini” de sözlerine ekledi:

Karma gerçeklik yapay zekanın gözleri ve kulaklarıdır. Kişiselleştirilmiş, derinlemesine öğrenme için operasyon nüanslarını incelemek daha kolay hale gelir. Karma gerçeklik ve yapay zeka entegre edildiğinde çalışanların eğitimini hızlandırır, adımları kısaltır ve kullanıcılara ellerindeki görev için ihtiyaç duydukları çalışma bilgisini sağlar.

Microsoft, en son yeniliklerini kapsayan Inspire 2023 tanıtım etkinliğinde, 2024’te başlayacak olan endüstriyel Metaverse girişimiyle ilgili sessizce bilgi verdi.

Firma, kurumsal düzeyde yapay zekaya yönelik büyümeyi ve yeniliği desteklemek için önemli ortakları bir araya getiren Yapay Zeka Bulut İş Ortağı Programının bir parçası olarak endüstriyel Metaverse yol haritasının başlangıcını duyurdu; bu plan aynı zamanda endüstriyel Metaverse çözümlerini ve ilgili teknolojileri geliştirme çabalarını da destekliyor.

Program, üretkenliği, esnekliği ve sürdürülebilirlik sonuçlarını iyileştirmek için yapay zeka, Bulut ve Metaverse çözümlerinin kurumsal kullanım örneklerini artırmayı amaçlıyor.

Microsoft’un endüstriyel Metaverse yol haritası aynı zamanda Microsoft Co-Pilot, Azure OpenAI, AI, ML, Azure gibi entegre birinci taraf teknolojileri dikkate alarak son kullanıcılara işyeri XR teknolojisini tanıtmak için kaynaklar sağlamak üzere “özelleştirilmiş bir öğrenme yolu” da sunacak. Databricks, Synapse Analytics (2024), Microsoft Fabric (2024), Microsoft Purview, Power Platform, D365 Field Service, D365 Kılavuzları, D365 Remote Assist, HoloLens 2, Azure Haritalar, Azure HPC ürünü ve Azure Digital Twins.

AnjaLens ve NVIDIA’dan Diğer Haberler

Diğer yandan AjnaLens, kurumsal ve ticari kullanım senaryolarına yönelik bir çift yeni MR gözlük olan AjnaXR Pro ve AjnaXR SE cihazlarını piyasaya sürdü. AjnaXR Pro’nun fiyatı 1.15.499 Rs, AjnaXR SE’nin fiyatı da 84.999 Rs olacak.

AjnaLens Kurucu Ortağı ve COO’su Abhijit Patil şunları söyledi:

AjnaXR SE ve AjnaXR PRO cihazlarımız bu geleceğe doğru atılmış bir adımdır. Eğitim, öğrenme ve insani gelişimde sınırları zorlamaya ve Hindistan’ın yenilikçiliğini küresel aşamada göstermeye olan bağlılığımızı gösteriyorlar.

Firma ayrıca bu yılın başlarında kapsamlı öğrenme ve iletişim fırsatlarını teşvik eden bir platform olan AjnaVidya’yı da tanıttı.

Ayrıca NVIDIA, birlikte çalışabilen bir grafik çerçevesi olan OpenUSD’yi bu hafta Omniverse’e tanıttı. Bu hamle, NVIDIA’nın endüstriyel dijitalleştirme operasyonlarına yardımcı olmak için Cesium, Convai, Move AI, SideFX Houdini ve Wonder Dynamics gibi genAI hizmetlerini eklemesine olanak tanıyor.

NVIDIA OpenUSD Omniverse ve simülasyon teknolojisinden sorumlu başkan yardımcısı Rev Lebaredian’a göre  , GenAI’ye hazır iş akışları Omniverse geliştirici araçlarını geliştirerek işletmelerin “endüstriyel uygulamaları için dijital test alanları olarak daha büyük, daha karmaşık dünya ölçeğinde simülasyonlar oluşturmasına” olanak tanıyor.

Yorum yazın

TeknoVR