Microsoft AR Space Anchors Patentini Aldı

2 dakika, Okuma Süresi

Microsoft AR Space Anchors Patentini Aldı. Şirketin patenti, bir Space Anchors birbirine bağlayan ve bu teknolojiyi bir AR/MR deneyimi oluşturmak için kullanan bir artırılmış gerçeklik sistemini anlatıyor. Şirket, “Artırılmış Gerçeklik için Bağlantı Alanı Bağlantı Noktası” adlı bir patent başvurusunda bulundu.

Space Anchors, bulutta fiziksel bir varoluş noktasını temsil eder. En önemlisi, bulutta saklanabilmeleri ve gelecekte onu oluşturan cihaz tarafından sorgulanabilmeleridir. Space Anchors kullanarak, herhangi bir holografik sahne, gelecekte doğru kopyaları yeniden oluşturmaya yardımcı olan çevresel noktalar hakkında karakteristik bilgileri depolayabilir.

Patentte açıklanan cihaz üç bölümden oluşuyor: bir kamera, bir işlemci ve işlemciden gelen talimatları saklayan bir bellek. Space Anchors, geliştiricilerin alanı anlamak, doğru ilgi çekici noktaları bulmak ve desteklenen cihazlardan ilgi çekici noktaları aramak için artırılmış gerçeklik ve karma gerçeklik platformlarını kullanmalarına yardımcı olacaktır. Microsoft’un Space Anchors, Microsoft HoloLens, ARKit’i destekleyen iOS cihazları ve ARCore’u destekleyen Android cihazları gibi bir dizi donanım ve işletim sistemini destekliyor.

Microsoft AR Space Anchors Patentini Aldı

Kullanıcılar, bir ortam oluşturmak için farklı fiziksel alanlarda Space Anchors oluşturmak için cep telefonlarını kullanabilecek; ayrıca, sanal alanın yaratıcısı, yalnızca belirli bir yere bir Space Anchors ekleyerek diğer bağlı kullanıcılara da sanal turlar sağlayabilir ve diğer bağlantılı kullanıcılar, tüm sanal alanı mobil cihazlarında görüntüleyebilir. Mesafe, uzamsal eşik aralığı içindeyse, kullanıcıya ses içeriği de sağlayabilir. Ancak, artırılmış gerçeklik veya karma gerçeklik ortamında, kullanıcılar kameranın görüş alanı dışında kalan uzamsal bağlantı noktalarını algılayamazlar.

Mobil cihaz veya başa takılan cihaz gibi bir bilgi işlem sistemi bu görevi gerçekleştirebilir. Cihazın kamerası, fiziksel dünya konumunun ilk görüntü verilerini yakalar ve ikinci aşamada birinci fiziksel dünya konumunun birinci uzamsal temsilini oluşturur. Birinci uzamsal temsil, ilk olarak, cihaz kamerası tarafından yakalanan konum veya yön değerini içerebilen bir seyrek nokta bulutu şeklini alabilir.

Kullanıcı ayrıca hologramı veya diğer sanal içeriği alandaki bağlantı noktasıyla ilişkilendirebilir ve kullanıcının girdisini alarak birinci sanal alandaki bağlantı noktasına göre birinci hologramın duruşunu tanımlayabilir. Ayrıca, kullanıcıya fiziksel dünyada herhangi bir sayıda uzay çapasını yaratma özgürlüğü verir, bu da kullanıcının herhangi bir sayıda hologramı belirli bir uzay çapasıyla ilişkilendirme yeteneğine sahip olduğu anlamına gelir. İki fiziksel dünya konumuna dayalı ikinci bir sanal alan oluşturmak için, cihazın iki fiziksel konum arasındaki hareketini tanımlamak için cihazın izleme verileri yakalanabilir.

İkinci fiziksel dünyanın görüntü verileri de benzer bir şekilde yakalanır, bu da aynı uzayın uzamsal bir temsilini yaratır. İkinci hologram uzamsal temsilini ilişkilendirmek için cihaz, uzamsal pozu tanımlayan girdi alabilir. Son olarak, mobil cihaz, ikinci alan temsilinin toplanan verilerini, ikinci sanal alan çapasının duruşunu ve ikinci hologramın duruşunu ağ erişilebilir servisine gönderir ve ağ ile paylaşılan veriler depolanır, bu da birinciyi temsil eder.

Yorum yazın

TeknoVR